Saniknotais pūlis uzbrucis veikaliem, kas pieder arābiem, tirgotājiem no Mauritānijas un alžīriešiem, kuri esot atbalstījuši islāmistus, kas kontrolēja pilsētu iepriekšējos desmit mēnešus, ieviešot tajā šariata likumus to radikālākajā formā.
Jau vēstīts, ka Tombuktu Mali un Francijas karavīri iegāja, nesaskaroties ar nemiernieku pretestību. Islāmistu kaujinieki pilsētu jau bija pametuši, atkāpjoties nodedzinot ēku, kurā glabājās tūkstošiem senu un vērtīgu arābu manuskriptu. 15. un 16.gadsimtā Tombuktu bija islāma intelektuālais un garīgais centrs Āfrikā.
Pilsētas atbrīvošanas operācija tika sākta svētdien - dienu pēc tam, kad franču un Mali vienības bija ieņēmušas citu ziemeļu centru Gao, kas ir lielākā Mali valdības karaspēka un franču kontingenta uzvara karā ar islāmistiem.
Jau vēstīts, ka krīze Mali aizsākās pirms gada, kad sacelšanos valsts ziemeļos sāka tuaregu nomadi, kas ilgstoši uzskatījuši, ka centrālā valdība pret viņiem izturas netaisnīgi. Armijas vadība valdībai savukārt pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un Bamako martā sarīkoja apvērsumu.
Politiskā vakuuma dēļ centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās, - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi. Tuaregus, kas Mali ziemeļos gribēja izveidot neatkarīgu valsti, islāmisti drīz vien atstūma no varas, sāka savā kontrolē nonākušās teritorijas pārvaldīt kā brutālu viduslaiku emirātu. Likuma pārkāpēji tika pērti, nomētāti ar akmeņiem vai arī sodīti ar nāvi. Kaujinieki arī aizliedza mūziku un televīziju, sievietēm lika valkāt galvas lakatus.
Ārzemēs radās bažas, ka islāmistu pārvaldītie Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti". Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija. Sākotnēji franču kara aviācija īstenoja uzlidojumus islāmistu pozīcijām, bet tagad franču karavīri kopā ar Mali armiju piedalās arī sauszemes operācijās.