Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Urugvajas tiesā iesniegts milzums prasību par militārās diktatūras laika noziegumiem

Pēc amnestijas likuma atcelšanas Urugvajā desmitiem cilvēku ir vērsušies tiesā, lai panāktu taisnību saistībā ar militārās diktatūras laikā no 1973. līdz 1985.gadam pastrādātajiem noziegumiem.

Urugvajas juridisko un sociālo studiju institūts (IELSUR) pirmdien iesniedza sūdzību pret aptuveni 100 militārpersonām.

Institūts vērsies tiesā 90 cilvēku vārdā, kuri, militārajam režīmam 1975.gadā uzsākot desmitgadi ilgušo komunistu vajāšanu, nonāca ieslodzījumā.

Militārpersonas tiek apsūdzētas spīdzināšanā un par pazemojošu un necilvēcīgu izturēšanos pret aizturētajiem visu apcietinājuma laiku, AFP paziņoja IELSUR advokāts.

Pagājušajā nedēļā prasību tiesā iesniedza arī 28 sievietes, kuras apgalvo, ka seksuāli izmantotas, kamēr atradušās apcietinājumā diktatūras laikā.

Ceturtdien Urugvajas parlaments atcēla 1986.gada amnestijas likumu, kas gadiem ilgi kavēja izmeklēt cilvēktiesību pārkāpumus, kuri pastrādāti tā dēvēto Latīņamerikas "netīro karu" laikā pagājušā gadsimta sešdesmitajos, septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados.

1986.gada likums paredzēja, ka tiesnešiem jākonsultējas ar izpildvaru par to, kuri cilvēktiesību pārkāpumu gadījumi būtu iztiesājami. Teju divdesmit gadus Urugvajas valdība noraidīja visus lūgumus sākt izmeklēšanu. Situācija mainījās tikai 2005.gadā, kad toreizējais prezidents Tabare Vaskess deva atļauju sākt pirmās tiesas prāvas.

2000.gadā nodibinātā prezidenta miera komisija atklāja, ka divpadsmit gadus ilgās diktatūras laikā nolaupīti 38 cilvēki. Viņi tikuši nogalināti vai arī miruši spīdzināšanas laikā.

Tolaik Urugvajas armija sadarbojās ar kaimiņvalstu bruņotajiem spēkiem, lai īstenotu slepenu plānu kreisi noskaņoto oponentu iznīcināšanai, un daudzi urugvajieši tika aizturēti un nogalināti kaimiņvalstīs Argentīnā, Čīlē, Paragvajā, Brazīlijā, Kolumbijā un Bolīvijā.

Vairākas Latīņamerikas valstis ir uzsākušas izmeklēšanu pret bijušajiem armijas virsniekiem un valsts vadītājiem saistībā ar pagājušā gadsimta sešdesmitajos, septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados pastrādātajiem noziegumiem, kad labēji noskaņotie režīmi vajāja kreisos oponentus visā kontinentā.


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Merkele memuāros neko nenožēlo

Otrdien laisti klajā Vācijas bijušās kancleres Angelas Merkeles memuāri "Freiheit: Erinnerungen 1954-2021" (Brīvība: Atmiņas 1954-2021), kas vienlaikus iznākuši 30 valodās.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits