Raķetes Hwasong-14 izmēģinājumu personīgi uzraudzījis Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns, translējot ārkārtas paziņojumu, pavēstījusi Phenjanas Centrālā televīzija.
Jau iepriekš Japānas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka Ziemeļkorejas ballistiskā raķete, kas tika palaista otrdien, "ievērojami pārsniegusi" 2500 kilometru augstumu, kas saskaņā ar ekspertu atzinumu atbilst starpkontinentālās raķetes nepieciešamajai trajektorijai.
Otrdien izšautās ziemeļkorejiešu raķetes lidojums ilga aptuveni 40 minūtes, un tā nolidoja 900 kilometrus līdz iekrita Japāņu jūrā Japānas ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņos.
Phenjana paziņojusi, ka raķete sasniegusi 2802 kilometru augstumu un pirms nokrišanas nolidojusi 933 kilometrus.
Diktore, kas nolasīja televīzijā šo paziņojumu, norādīja, ka Ziemeļkoreja esot "spēcīga kodolvalsts" un ka tās rīcībā ir "varena ICBM, kas var sasniegt jebkuru vietu pasaulē".
"Te nu tā ir. Tā ir ICBM," atzinis Midlberijas koledžas Monterejas Starptautisko pētījumu institūta Austrumāzijas kodolieroču neizplatīšanas programmas direktors Džefrijs Luiss.
Eksperti jau atzinuši, ka šis varētu būt līdz šim veiksmīgākais Ziemeļkorejas raķetes izmēģinājums un ka otrdien palaistā raķete, iespējams, spētu sasniegt Aļasku.
Satraukto zinātnieku savienības pārstāvis Deivids Raits organizācijas blogā "allthingsnuclear" norādījis, ka saskaņā ar pieejamajiem datiem, otrdien izmēģinātās raķetes lidojuma maksimālais attālums varētu būt aptuveni 6700 kilometri.
Ar to nebūtu pietiekami, lai sasniegtu zemāk esošos 48 ASV štatus vai Havaju salas, taču tas ļautu ziemeļkorejiešiem raidīt raķeti uz Aļasku, norādījis Raits.
Phenjanas kārtējais raķetes izmēģinājums izsaucis ASV prezidenta Donalda Trampa sašutuma izliesmojumu tviterī, un viņš pieprasījis Ķīnai "vienreiz par visām reizēm pielikt šai bezjēdzībai punktu".
Iepriekš Tramps ir paziņojis, ka nepieļaus Ziemeļkorejai izstrādāt raķeti, kas varētu nogādāt līdz ASV kodolgalviņu.
Arī Japānas premjerministrs Sindzo Abe pēc otrdienas izmēģinājuma atzinis, ka Ziemeļkorejas radītie "draudi nepārprotami ir pieauguši".
Tomēr joprojām pastāv šaubas, vai Phenjana spēj izgatavot tik mazu kodolgalviņu, kuru var ievietot ballistiskajā raķetē, un vai tās rīcībā ir tehnoloģijas, kas nepieciešamas raķetes kaujasspēju saglabāšanai, tai atgriežoties Zemes atmosfērā.
Tomēr nav šaubu, ka Ziemeļkorejai, kas veikusi arī vairākus kodolizmēģinājumus, kopš Kima Čenuna nākšanas pie varas izdevies panākt ievērojamu progresu savā raķešu programmā.
ANO, reaģējot uz Phenjanas kodolizmēģinājumiem un raķešu palaišanām, vērsusi pret Ziemeļkoreja vairākas sankciju kārtas.
Abe jau paziņojis, ka Ziemeļkorejas jautājumu Japānas, ASV un Dienvidkorejas līderi apspriedīs šonedēļ Hamburgā paredzētā G20 samita kuluāros.
Viņš piebildis, ka aicinās "konstruktīvākus pasākumus" īstenot arī Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu un viņa Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.
Che