Avīzes rīcībā ir nonācis gala variants dokumentam ar nosaukumu "Kopīgi soļi pārejai uz bezvīzu režīmu Krievijas Federācijas un ES pilsoņu īstermiņa braucieniem".
"Teksts ir fundamentāls un ambiciozs. Tagad mēs strādājam pie kopīga mērķa sasniegšanas - pieņemt "kopīgus soļus" un sākt to realizāciju samitā," laikrakstam paziņoja ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrīna Eštone.
Saskaņā ar šo dokumentu Krievija un ES vienojas abpusējas kontroles apstākļos izpildīt "kopīgus soļus", kas sadalīti četros blokos: "Dokumentu aizsargātība, ieskaitot biometriskos datus", "Nelikumīgas migrācijas apkarošana, ieskaitot readmisiju", "Sabiedriskā kārtība, drošība un tiesiska sadarbība", "Ārējie sakari".
Laikraksts uzsver, ka puses savas saistības pildīs uz vienlīdzīgiem pamatiem, tātad Krievijai un ES būs iespēja kontrolēt, kā otra puse izpilda šos pasākumus.
Krievijas Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāvji laikrakstam paskaidroja, ka "kopīgiem soļiem" nav nepieciešams paraksts, jo Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs un ES prezidents Hermans van Rompejs samitā vienkārši paziņos par to izpildes procesa uzsākšanu.
Kommersant atzīmē, ka problemātisks moments sarunās bija nevis šī dokumenta tēzes, bet formulējums, ko darīt pēc to īstenošanas. "Krievijas ĀM ierosināja uzreiz sākt izstrādāt vienošanos par vīzu atcelšanu Krievijas un Es pilsoņiem. Tomēr Briselē uzstāja, ka mājas uzdevuma izpilde tikai "pavērs iespēju sākt sarunas par vienošanos"," ziņoja laikraksts.
"Tiklīdz uzskaitīto "kopīgo soļu" izpilde būs pabeigta, puses atbilstoši iekšējām procedūrām pieņems lēmumu sākt sarunas par vienošanos vīzu atcelšanai," teikts kompromisa gala formulējumā, kuru citēja Kommersant.
"Tulkojumā no diplomātiskās valodas tas nozīmē, ka, ja Maskava ir gatava jebkurā brīdī sākt sarunas par vienošanos, tad ES ir jāsaskaņo pozīcija ar visām dalībvalstīm," paskaidroja "Kommersant".
Krievijas diplomāti uzskata, ka dokumenta tēžu izpildei būs vajadzīgs apmēram viens gads. "Mēs izejam no tā, ka "kopīgo soļu" realizācija neprasīs daudz laika. Gada laikā mēs varētu apmainīties ar mūsu ES partneriem ar informāciju, lai ne vēlāk kā pēc gada sāktu tieši izstrādāt vienošanās tekstu par bezvīzu režīmu," laikrakstam paziņoja Krievijas ĀM īpašu uzdevumu vēstnieks Anvars Azimovs.
Kommersant tomēr atzīmēja, ka dokumentā ir tēze, saskaņā ar kuru vīzu atcelšanas jautājuma apspriešanā tiks ņemtas vērā "savstarpējās attiecības starp migrācijas plūsmu evolūciju un cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzību, kā arī likuma varas ievērošanu".
Maskava mēģināja panākt, lai "kopīgajos soļos" vīzu atcelšana nekādi netiktu saistīta ar cilvēktiesību situāciju, tomēr ES uzstāja uz šādu saistību, ziņoja Kommersant.