"Tieša vai netieša ārēja iejaukšanās mūsu iekšējos politiskajos procesos ir nepieņemama," ikgadējā uzrunā par stāvokli valstī sacīja prezidents. "Cilvēki, kas saņem naudu no ārzemēm savām politiskajām aktivitātēm, visticamāk, kalpojot ārvalstu interesēm, nevar būt politiķi Krievijas Federācijā," uzsvēra Putins, uzrunājot parlamenta abu palātu deputātus. "Civilizēts dialogs ir iespējams vienīgi ar tiem politiskajiem spēkiem, kas civilizētā veidā izvirza, argumentē un formulē savas prasības un aizstāv tās likuma robežās," norādīja prezidents. "Politiskās sistēmas mainīšana, modernizēšana ir dabīgs un pat nepieciešams process," pusotru stundu garajā uzrunā atzina Putins.
Pirms gada Krievijā notika parlamenta vēlēšanas, kas tika kritizētas vērienīgo viltojumu dēļ. Vēlēšanu rezultātu falsifikācija izraisīja pirmos masu protestus pret Putina dominanci Krievijas politikā. Pēc četru gadu pārtraukuma, kas pavadīti premjera amatā, Putins kopš maija atkal ir Krievijas prezidents. Viņam šis ir jau trešais prezidentūras posms.
Oponenti sūdzas, ka Putins sācis represijas pret pilsonisko sabiedrību. Tā parlaments ar steigu apstiprināja likumu, liekot sabiedriskajām organizācijām, kas saņem naudu no ārvalstīm, reģistrēties kā "ārzemju aģentiem". Kremlis šogad arī apturējis ASV palīdzības organizācijas USAID darbu Krievijā, šo lēmumu skaidrojot ar to, ka USAID finansē demokrātijas atbalsta projektus, kas atbilstoši Maskavas skaidrojumam ir tas pats, kas iejaukšanās iekšējās lietās.
Putins trešdien arī sacīja, ka parlamentam vajadzētu veikt likumu grozījumus, ierobežot amatpersonu tiesības uz ārzemju banku kontiem un akcijām. Viņš uzsvēra, ka sabiedrībā ir vajadzīgs vairāk tikumības un garīguma, tomēr arī norādīja, ka varas pārstāvji nedrīkst uzvesties kā "izolēta kasta". Krievijas opozīcija sestdien iecerējusi jaunu protesta demonstrāciju pret Putina varu, un tas opozīcijai būs nopietns pārbaudījums, vai protesta kustībā gadu pēc tās aizsākšanās joprojām ir dzīvība.
Tostarp Putins norādīja, ka valdībai nevajadzētu politiku īstenot ar "aizliegumu un ierobežojumu" starpniecību un ka postpadomju Krievijai atgriezties uz totalitārisma ceļa būtu nepieņemami. "Jaunā gadsimta pirmajos 12 gados daudz kas ir paveikts," sacīja Putins, šādi raksturojot laiku, kurā viņš atradies pie varas. "Šodien mūsu uzdevums ir radīt bagātu un raižu nenomāktu Krieviju," norādīja Putins, kurš savā runā vairākkārt citēja rakstnieku Aleksandru Solžeņicinu un antropologu Ļevu Gumiļovu.
Putins arī sacīja, ka luksusa nodoklis būtu nosakāms augstākās klases dzīvokļiem un automašīnām, kuras iecienījuši Krievijas bagātnieki. Krievija panākusi progresu, cīnoties ar demogrāfijas rādītāju lejupslīdi, kas pieredzēta pēc PSRS sabrukuma, sacīja Putins, norādot, ka trīs bērnu ģimenei Krievijā vajadzētu kļūt par "normu".
Viņš arī nosodīja uzņēmumus, kas atrodas ofšoru jurisdikcijā, un aicināja valdību apturēt Krievijas tautsaimniecības "ofšorizāciju". "Krievijas tautsaimniecības ofšoru raksturs ir kļuvis par leģendu," atzina prezidents.
"Deviņus no desmit līgumiem, kurus noslēdz lielie Krievijas uzņēmumi, arī uzņēmumi ar valsts kapitālu, neregulē Krievijas likumi," norādīja Putins. "Mums ir nepieciešams vesels pasākumu komplekss, lai panāktu Krievijas tautsaimniecības deofšorizāciju," viņš uzsvēra. "Mums ir jātiecas pēc ofšoru caurskatāmības, pēc atvērtas nodokļu informācijas." "Labākais veids, kā padarīt biznesu patriotisku, ir nodrošināt garantijas privātīpašumam, padarīt Krievijas jurisdikciju pievilcīgu," norādīja Putins.