Sita trauksmes zvanus
Plašākas sabiedrības uzmanību Zemessardzes ekipējuma problēmai pievērsa blogs Ivars Čiekurs un viņa piedzīvojumi. Ivara Čiekura (autora vai autoru kolektīva pseidonīms – red.) emuārā, kas pirms šīm publikācijām nebija pārlieku populārs un galvenokārt publicēja skarba humora komiksus, 2016. gada rudenī varēja lasīt rakstu sēriju, kurā, izmantojot attēlus un blogam raksturīgo melno, brīžam necenzēto humoru, tika detalizēti aprakstītas un kritizētas problēmas, ar ko tobrīd saskārās vidusmēra zemessargs. Proti, gan mugursomas, uzkabes, patronsomas un medpaketes, gan vēl citas būtiskas ekipējuma sastāvdaļas Latvijas Zemessardzē ne tikai atpalika no modernajiem militārajiem standartiem un kaimiņu valstu ekipējuma, bet dažbrīd bija pat faktiski neizmantojamas. Tolaik sākās ne tikai publiskas vārdu kaujas par norādītajām problēmām un Zemessardzes situāciju, bet arī diskusijas, vai par šādām lietām skaļi vispār drīkst runāt.
Bloga autorus sauca pat par valsts nodevējiem.
SestDiena tagad sazinājās ar bloga autoru, lai pavaicātu, kādas ir sajūtas par vēlāko notikumu gaitu.
"Gada griezumā tendences ir pozitīvas, taču šobrīd par ekipējumu nospiedošā vairumā vēl aizvien ir solījumi, nevis izdarītais," vērtēja blogeris. Autors, atsaucoties uz iepriekš pausto kritiku, min, ka, piemēram, problēmas ar medpaketēm ir daļēji risinātas un zemessargiem arī notiek plašākas kaujas medicīnas apmācības. "No pozitīvā jāmin, ka apmācību kvalitāte tiešām aug, tostarp nu jau ar novērojamu virzītājspēku no augšas, ne tikai uz pārcilvēcīgu entuziasmu no instruktoru korpusa. Parādās standartizēti normatīvi un apmācības, kas ir ļoti iepriecinoši," min blogeris. Taču, pēc Čiekura domām, ekipējuma lielākās problēmas joprojām ir saistītas ar zābakiem un mugursomām, tāpat pietrūkstot lukturīšu, derīgu cimdu un dažādu citu mazāku lietu.
Vēl viņš arī tagad atkārto pirms gada paustās bažas – publiski nosauktais zemessargu skaits (ap 8000) ir pārlieku optimistisks. "Saistībā ar solījumiem esmu sev blociņā pierakstījis, ka Kalniņa kungs (Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris – red.) solīja līdz 2018. gada beigām visiem zemessargiem jaunu individuālo ekipējumu. Tad jau vēl pēc gada varēšu jums atbildēt: "Jā, viss glīti sakrauts noliktavās, Leonīds ir godavīrs."" uz cerīgas nots ir aktīvists.
Anonīms pozitīvais skats
Uz publiskiem aicinājumiem komentēt situāciju ar ekipējumu SestDienai atsaucās vairāki zemessargi no dažādiem bataljoniem, kuri piekrita atbildēt, bet tikai anonīmi. Kopējais viedoklis ir diezgan pozitīvs, līdzīgi kā bloga autoram Čiekuram un citur publiski paustajam, uzlabojumi ir acīmredzami.
Kāds zemessargs pat gandrīz atvainojās SestDienai par savu pozitīvo skatījumu.
Turklāt visi zināja teikt, ka tieši pašreiz vēl tiekot gaidīti vairāki būtiski iepirkumi. Daži gan pauda arī kritiku, ka process dažkārt šķiet pārāk ilgs, citi norādīja, ka, lai gan konkrētie priekšmeti it kā jau iepirkti, kavējas to izsniegšana.
"Ir lietas, kuras mēs pērkam paši, jo tās ir labākas, piemēram, šalle jeb lakats, kompaktāki ēdamtrauki, citi sīkumi. Lielās somas pirkums vēl joprojām plānos, jo izsniegtā varbūt nav pati sliktākā, tomēr funkcionalitāte ir ierobežota," sacīja kāds zemessargs.
Visu rakstu par Zemessardzes ekipējumu lasiet žurnāla SestDiena 29. marta - 5. aprīļa numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!
forshi
solon
Izbijis ZS