Labākais vārtu guvējs Eiropā
Norvēģijas futbola cerību stariņš piedzima 2000. gada vasarā futbola dzimtenē Anglijā. Viņa tēvs Alfs Inge Holanns tolaik spēlēja premjerlīgā. Atšķirībā no balsta pussarga/centra aizsarga pozīcijā spēlējošā tēva Ērlings kļuvis par vienu no daudzsološākajiem centra uzbrucējiem Eiropā. Jau 15 gadu vecumā viņš debitēja profesionālajā futbolā, pēc gada guva pirmos vārtus Norvēģijas augstākajā līgā, bet pirms pilngadības sasniegšanas izcēlās pat ar četru vārtu varoņdarbu pret tobrīdējo Norvēģijas līgas līdervienību Brann!
Tomēr īpaši spoži zvaigzne uzmirdzēja 2019. gadā. Jo skaļi viņš par sevi lika runāt U20 pasaules čempionātā, gūdams deviņus vārtus. Vienā spēlē… Jā, jūs nepārlasījāties. Deviņus pret Hondurasas U20 izlasi. Šī spēle turnīra tabulā gan neko neizšķīra, jo abas izlases vairs pat teorētiski nevarēja kvalificēties izslēgšanas turnīram. Lieki piebilst, ka Holanns ar deviņiem vārtiem bija pārliecinoši rezultatīvākais turnīrā, tuvākajiem sekotājiem izceļoties vien četras reizes. Kāds varbūt nodomāja: kas tur īpašs – gūt deviņus vārtus jauniešu čempionātā pret trešās valsts izlasi maznozīmīgā spēlē? Tomēr arī Zalcburgas Red Bull rindās norvēģu talants turpināja iesākto, iesizdams 11 vārtu pirmajās septiņās Austrijas bundeslīgas spēlēs. Iespaidīgākais sniegums bija pret tobrīd piektajā vietā esošo TSV Hartberg – trīs vārti un divas rezultatīvas piespēles. Turpretī trīs dienas vēlāk pēc debijas UEFA Čempionu līgā viņa vārds rotāja teju visu sporta ziņu portālu virsrakstus. Šoreiz mačā pret Beļģijas čempioni Genk norvēģis hat-trick iesita jau pirmajā puslaikā! Tā bija Holanna pirmā iziešana laukumā kontinenta prestižajā turnīrā. Vien deviņi kājbumbas meistari, tostarp Marko van Bastens un Veins Rūnijs, var lepoties ar debijas hat-trick.
19 gadu un 58 dienas vecais Holanns kļuva par trešo jaunāko Čempionu līgas vēsturē, kurš vienā spēlē iesitis trīs vārtus. Viņš atpaliek vienīgi no divām futbola leģendām – Raula (18 gadu un 113 dienu vecs) un Veina Rūnija (18 gadu un 340 dienu). Norvēģa tā brīža statistika iedvestu bailes jebkurā pretinieku trenerī un aizsargā – 17 vārtu deviņās spēlēs. "Viņš ir fenomenāls," pēc spēles pret Genk pauda Zalcburgas centra aizsargs Maksimiliāns Vēbers. "Ar savu raženo augumu viņš ir pārsteidzoši izveicīgs un labs bumbas pārvaldītājs. Treniņos pret viņu spēlēt ir ļoti smagi – vienīgais veids, kā viņu apturēt, ir pārkāpt noteikumus," turpināja komandas biedrs.
Turpinājums bija ne mazāk iespaidīgs – vārti, nākot uz maiņu, pret pašreizējo turnīra čempioni Liverpool, dublis pret Napoli, arī otrajā spēlē pret Napoli viņš pārspēja vārtsargu, kā arī vēlreiz sāpināja Genk, bet šoreiz, nākdams no rezervistu soliņa, sev atvēlēto 28 minūšu laikā izcēlās ar precīzu sitienu un arī rezultatīvu piespēli. UEFA Čempionu līgas grupu turnīru viņš noslēdza kā otrs labākais bombardieris. Pirmais ar desmit vārtiem bija neviens cits kā Roberts Levandovskis, bet aiz Holanna kā trešais sekoja Harijs Keins. Atkal jāsaka – elitāra kompānija. Tomēr jāatzīmē, ka Levandovskis desmit vārtu guva 437 minūtēs, savukārt Holanns grupu turnīrā laukumā pavadīja 373 minūtes, izceldamies astoņas reizes. Šosezon Red Bull rindās norvēģis aizvadījis 22 spēles, izceldamies ar 28 vārtiem, kas ir labākais rādītājs Eiropas futbolā, un septiņām rezultatīvām piespēlēm. Norvēģijas izlasē jauneklim gan vēl nav veicies tik labi. Debijas spēli valstsvienībā viņš aizvadīja 5. septembrī pret Maltu, savukārt trīs dienas vēlāk nāca uz maiņu pret Zviedriju. Līdz pirmajam vārtu guvumam izlasē vēl ir jāpagaida.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Arik Nippel