Trešdiena, 2. oktobris
Skaidris, Ilma

Pietrūka iedvesmas, spēka un arī meistarības

Salūtam sagatavotie baloni palika pie Olimpiskā centra griestiem. SEB Baltijas Izaicinājuma kausa izcīņas finālturnīra svētkiem pietrūka paša galvenā cerētā akcenta — VEF Rīga triumfa. Finālmačā Kēdaiņu Nevežis komanda darbojās organizētāk un meistarīgāk, gandrīz visa mača garumā turot iniciatīvu savās rokās un pelnīti uzvarot ar 82:69.

Nevežis ieguva tiesības piedalīties BBL izslēgšanas turnīrā un marta beigās astotdaļfinālā tiksies ar elites grupas trešo labāko komandu ASK Rīga. Iespēja pakāpties solīti augstāk paliek arī vefiņam, kas divās pārspēlēs sacentīsies ar elites devīto komandu Valmiera (12. un 15.martā). Šo maču uzvarētājus astotdaļfinālā gaida Barons/LMT.Likumsakarīgi«Sportiskos un mārketinga mērķus vienlaikus sasniegt vēl nevaram,» pēc spēles VEF Rīga galvenais treneris Valdis Valters, meklēdams izskaidrojumu spēlētāju katastrofālajai tālmetienu neprecizitātei, piesauca tikai nepilnās 16 stundas, kas šķīra uzvaru pusfinālā no finālmača sākuma. Agro finālspēles sākuma laiku diktējušas TV translācijas iespējas un vēlme jauno VEF Rīga pirmo reizi parādīt plašākai auditorijai. Tas izdevās, toties iespaids par komandas un atsevišķu spēlētāju varējumu pirmajā reizē izveidojās visai greizs. Nav jau tā, ka 3/29 trīspunktniekos būtu šai komandai raksturīgs rādītājs...Jā, citā laikā finālspēles sižets, iespējams, būtu savādāks, tomēr iznākums, visticamāk, tāds pats. Mača gaitā acīmredzams bija Nevežis pārsvars gan spēlētāju individuālajā meistarībā un pieredzē (finālspēles dalībnieku vidējais vecums 21,1 pret 25,6), gan komandas spēles organizācijā. Viesi nepieļāva lielus kritumus un, 15.minūtē panākuši solīdu pārsvaru (20:34), to vairs neatdeva līdz pat spēles beigām. Ar agresīvu aizsardzību un ātrumu uzbrukumā VEF dažas reizes gan izdevās būtiski samazināt atpalicību (30:36 — 19.minūtē, 45:50 — 28., 55:59 — 33.). Tomēr katrā krīzes situācijā Nevežis apskaužami aukstasinīgi izspēlēja kārtējo uzbrukumu, atjaunojot komfortablu pārsvaru. Lai turpinātu pakaļdzīšanos līdz pēdējai minūtei VEF Rīga pietrūka pārliecības, ka tā būs veiksmīga, un vēl vismaz dažu spēlētāju (bez Māra Gulbja), kam spēle ietu no rokas.Gaidīsim turpinājumuPar spīti VEF Rīga zaudējumam finālmačā, otrā vieta BBL Izaicinājuma kausā neapšaubāmi ir jaunizveidotās komandas panākums un vienlaikus arī izaicinājums nākotnei. Sezonas laikā daudzi jaunie basketbolisti — gan Edgars Jeromanovs, Māris Gulbis un Jurijs Aleksejevs, gan leģionāri — apstiprinājuši, ka var spēlēt solīdā līmenī. Tomēr neviens no viņiem vēl nav veicis kvalitatīvu lēcienu meistarībā un sasniedzis īstu stabilitāti, kuras trūkuma dēļ nebija izdevies nostiprināties iepriekšējās komandās. Galvenais treneris Valdis Valters kārtējo reizi ir pierādījis, ka prot atraisīt spēlētāju esošās iespējas. Taču gan atsevišķu basketbolistu, gan visa VEF Rīga projekta nākotne būs atkarīga no jaunradītās vērtības, proti, profesionāli veikta darba, noslīpējot talantus vismaz līdz Latvijas mēroga zvaigžņu spožumam.3.vietas cenaDiemžēl sestdien mazajā finālā zaudēja arī Liepājas lauvas. Pēc pavēlu beigušās pusfināla spēles kalendāra prasība doties laukumā plkst.11.30 lika domāt, ka mačs par 3.vietu būtībā nav vajadzīgs nevienam. Puslaiku cīnījušies ar nogurumu (29:49), pēc lielā pārtraukuma lauvas pamodās kārtīgai cīņai un 38.minūtē jau bija satvērušas gan iniciatīvu, gan vadību (75:73). Diemžēl pašā galotnē pievīla soda metienu precizitāte, pēc Mareka Jurēvičus tālmetiena bumba izgriezās no groza, un lietuvieši kārtējo reizi parādīja, kādam jābūt uzvarētāju raksturam.Jācer, ka Liepājas komandas neveiksmei nebūs tālejošu seku, kaut pamats bažām ir. Dienas uzrunātās BBL amatpersonas gan uzsver, ka pagaidām nākamā sezona tiek plānota atbilstoši spēkā esošajam nolikumam — proti, 10 komandas virslīgā, turklāt Nevežis tajā nomainīs Klaipēdas Neptūnas. Taču Kēdaiņu zāli pat ar visspilgtākās fantāzijas palīdzību neizdosies padarīt atbilstošu BBL prasībām, tāpēc automātiska komandu apmaiņa šķiet maz ticama.Lietuvas preses rīcībā ir ziņas, ka abiem kaimiņu superklubiem gribētos elites grupas sašaurināt, savukārt kaimiņu «otrā ešelona» aprindās cirkulē gluži pretēja ideja — abu grupu apvienošana, dodot vārdu 16 vai pat 18 komandām. Un vēl dzirdēts arī par starpvariantu — 12 vienībām. Ja sāksies šāda kaulēšanās, liepājniekiem trešā vieta komplektā ar jauno zāli būtu bijusi labāks arguments par ceturto. Taču šis vilciens jau ir aizgājis.***VEF RĪGA 69NEVEŽIS 82Jeromanovs 8 Viskonts 5Gailītis 6 Leonāvičus 14Koļesņikovs 2 Stankus 13Gulbis 19 Sakalausks 7Aleksejevs 3 Valds 5Šeleketo 13 Veikals 21Zaķis 14 Butkēvičs 10Patmalnieks 1 Šakinis 6Buiķis 2 MineiķisPatmalnieks 1Strupovičs 1LIEPĀJA 79PANEVĒŽA 8413:28, 29:49, 53:68Jurēvičus 22 Staskūns 21Cipruss 15 Budzinausks 21Kosuškins 11 Viljamss 12BasketbolsBaltijas Izaicinājums1. Kēdaiņu Nevežis2. VEF Rīga3.Panevēžas Techasas4.Liepājas lauvas