Rekordu laiks
100 m nav Bolta prioritāte — to viņš uzsvēris teju katrā intervijā. "100 m skrienu vienīgi treniņu nolūkos." Līdz šā gada maijam 21 gadu vecais Useins "simtiņu" pieaugušo elitē skrējis vien piecas reizes. Pērn jūlijā viņš šo distanci veica 10,03 sekundēs, un nepilna gada laikā rezultātam "nometis" 0,21 s.
Šogad 3.maijā Kingstonā viņš ar rezultātu 9,76 s negaidīti strauji pietuvojās tautieša Asafas Pauela pasaules rekordam (9,74). Sekoja vēl viens negaidīti ātrs skrējiens. Bolts maija beigās Reebox Grand Prix sacensībās Ņujorkā klātienē apsteidza ne tikai Geju (9,85 s), bet neklātienē — arī Pauelu un viņa rekordu.
"Treneris sacīja, ka šosezon sacensībās biežāk skriesim 100 metrus, taču tas nenozīmē, ka tā notiks arī olimpiādē," pēc skrējiena 3.maijā sacīja Bolts. Mēneša laikā viss sagriezās kājām gaisā. "Plāni ir mainījušies. Apsveru, ka skriešu abus sprintus."
Bolts gan nav zaudējis pārliecību, ka viņa prioritāte ir 200 m, bet 100 m būs veids, kā labāk sagatavoties garajai distancei. "100 m trenē reakciju. Ar tā starpniecību strādājam pie niansēm — reakcijas uz starta šāvienu, roku darbības, pirmā soļa, tad nākamā un tā tālāk."
Nedomāt par klimatu
Smagais darbs treniņos ir atmaksājies. To pierāda Ņujorkā iespētais, nešaubās Bolts. "Zināju, ja pirmais izskriešu no starta blokiem, ir izredzes uzvarēt arī Taisonu, jo viņam ir laba starta reakcija."
No Geja skatu punkta rekordskrējiens izskatījās šādi: "Bijām vienā ritmā, taču pēc 50 metriem jutu, ka viņam vienkārši ir garāks solis." Rekords krita, kaut arī sacensību laikā līņāja. "Lietus mani netraucē. Acīmredzot viņu arī nē," piemetināja Taisons Gejs. "Segums bija nedaudz mitrs, taču tas neliedza skriet ātri."
Vai Bolts skrietu ātrāk, ja būtu sauss un skaidrs laiks? "Nezinu. Tiklīdz sāc domāt par laika apstākļiem, tas rada nevajadzīgu jucekli galvā. Pirms trijiem gadiem pasaules čempionātā Helsinkos bija vēss laiks, ko es ienīstu, un šīs domas visu sabojāja. Pēc tās reizes nosolījos, ka laika apstākļi nedrīkst ietekmēt. Noskaņojos skriet ātri, un vairs nav svarīgi, vai pūš vējš vai līst lietus."
Rekordi nav galvenais
"Jau sešus gadus koncentrējos tikai 200 metriem. Tiem esmu veltījis tik daudz laika un enerģijas. Domāju, ka arī šajā distancē varu būt labākais." Bolts uzsver, ka rekordi nav viņa pašmērķis — sapņu piepildījums būtu olimpiskais zelts. "Treneris Mails ir pārliecinājis, ka nozīmīgākais panākums ir uzvara olimpiskajās spēlēs. 100 vai 200 metros — tas pat nav svarīgi. Tev var piederēt rekords, taču ja tev nav olimpiskā vai pasaules čempiona zelta, tas neko nenozīmē. Ja tev ir olimpiskais zelts, kādam ir vajadzīgi četri gadi, lai tevi pārspētu. Pasaules rekordu var labot jebkurā laikā."
Līdzjutēji ar nepacietību gaida Jamaikas olimpiskās komandas atlases sacensības, kas notiks jūnija beigās. Tad plecu pie pleca skrejceļā jāskrien arī Pauelam un Boltam. "Negrasos atklāt kārtis. Mūsu vienīgais mērķis būs iekļūt komandā," Bolts liek noprast, ka par rekordiem tiks domāts vismazāk.
Useina rekordi nedaudz aizēnojuši Pauela un Geja dueli, kas pērn izraisīja īpašu interesi. Šo kungu tikšanās paredzēta jūlijā sacensībās Londonā. Pēdējais jau izteicies, ka tic, ka spēj atkārtot Bolta rekordu. "Nedomāju, ka ir kāds limits," Taisons Gejs liek noprast, ka amerikānis negrasās palikt atbildi parādā nevienam no jamaikiešiem.