Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 22. decembris
Saulvedis

Argentīna dramatiskā finālmačā trešo reizi izcīna Pasaules kausu

Argentīnas futbola izlase svētdien Kataras pilsētā Lūseilā 2022.gada Pasaules kausa finālā, pamatlaikam un pagarinājumam noslēdzoties neizšķirti ar 3:3 (2:0), 11 metru pēcspēles sitienu sērijā ar 4:2 pārspēja Franciju un trešo reizi vēsturē kļuva par pasaules čempioni.

Argentīnas labā divus vārtus guva Lionels Mesi un vienu reizi precīzs bija Anhels di Marija, kamēr Francijas izlasē ar trīs vārtiem izcēlās Kiliāns Mbapē.

21.minūtē pie Francijas vārtiem Usmans Dembelē soda laukumā pagrūda Anhelu di Mariju, kurš nopelnīja Argentīnai 11 metru soda sitienu. "Pendeli" izpildīt devās Lionels Mesi, kurš pārliecinoši raidīja bumbu Francijas vārtos, izvirzot vadībā Argentīnu ar 1:0 un gūstot savus sestos vārtus šajā Pasaules kausā.

Tuvojoties pirmā puslaika izskaņai, Argentīnas futbolisti laukuma vidusdaļā pēc neveiksmīgas francūžu saspēlēšanās pārtvēra bumbu, ātri pārvarēja centru, un pēc Aleksisa Makalistera piespēles uz vārtu priekšu, noslēdzot ātro pretuzbrukumu ar precīzu sitienu, pārsvaru dubultoja di Marija.

Pēc spēlētām gandrīz 20 minūtēm otrajā puslaikā argentīniešiem atkal izdevās pretuzbrukums, kuru neizdevās noslēgt ar sitienu, jo Francijas vārtsargs Igo Loriss paspēja pārtvert bumbu pirms Makalisters izpildīja sitienu.

79.minūtē Randals Kolo Muanī neatlaidīgi devās uzbrukumā un netālu no Argentīnas vārtiem viņu apstādināja tikai ar noteikumu pārkāpumu, pēc kura tika nozīmēts 11 metru soda sitiens. Kiliāns Mbapē precīzi izpildīja "pendeli" un samazināja deficītu līdz vieniem vārtiem (1:2).

Minūti pēc pirmajiem vārtiem francūžiem izdevās vēlreiz pārspēt Argentīnas vārtsargu Damjanu Martinesu un izlīdzināt rezultātu, otros vārtus mačā gūstot Mbapē.

Pagarinājuma pirmā puslaika izskaņā argentīniešiem izdevās vairāki atkārtoti sitieni uz Francijas izlases vārtiem, taču bumba lidoja garām vārtiem.

Sākoties pagarinājuma otrajam puslaikam, 109.minūtē Mesi atguva Argentīnai vienu vārtu pārsvaru, tiekot pie atlēkušās bumbas un no tuvas distances raidot to garām Francijas vārtsargam.

Savukārt 116.minūtē Mbapē izdarīja spēcīgu sitienu pa Argentīnas vārtiem, taču viņa sitienu ar elkoni aizskāra Montjels. Tam sekoja 11 metru soda sitiens, kuru atkal precīzi izpildīja pats Mbapē, vēlreiz panākot neizšķirtu.

Uzvarētāja noskaidrošanai bija nepieciešama 11 metru pēcspēles sitienu sērija. 

Pirmo Francijas sitienu precīzi izpildīja Mbapē, uz ko arī Mesi atbildēja ar precīzu sitienu (1:1). Pēc tam Kingslija Komana sitienu atvairīja Argentīnas vārtsargs Martiness, bet Paulo Dibala, raidot bumbu vārtu vidū, panāca 2:1 Argentīnas labā.

Trešajā mēģinājumā Oreljāns Tšuamenī sita garām vārtiem, kamēr Leandro Peredess, pārspējot Lorisu, palielināja Argentīnas pārsvaru līdz diviem precīziem sitieniem 3:1.

Kolo Muanī precīzi izpildīja 11 metru sitienu, un arī Argentīnas labā Gonsalo Montjels guva vārtus, uzvarot pēcspēles sitienu sērijā ar 4:2 un atnesot pasaules čempionu titulu.

Mesi šī bija 26.spēle Pasaules kausa finālturnīros un viņš kļuva par futbolistu ar visvairāk aizvadītajiem mačiem Pasaules kausā.

Starp Mesi un Mbapē notika arī galvenā sacensības par "Zelta buci" jeb balvu, ko pasniedz turnīra labākajiem vārtu guvējiem. Pirms šī mača viņiem abiem bija pa pieciem precīziem sitieniem, bet finālā Mbapē izcēlās ar trīs gūtiem vārtiem.

Abas izlases iepriekš bija divkārtējas pasaules čempiones un šī mača uzvarētāja izcīnīja savu trešo trofeju vēsturē. Francijai bija iespēja kļūt par trešo izlasi, kas spējusi uzvarēt divos finālturnīros pēc kārtas; iepriekš to iespēja Itālija 1934. un 1938.gadā un Brazīlija 1958. un 1962.gadā.

Argentīnai šis bija sestais fināls vēsturē un pirmais kopš 2014.gadā, bet Francija titulmačā spēlēja ceturto reizi.

Abas izlases Pasaules kausa finālturnīrā tiksies ceturto reizi. 1938.gadā apakšgrupā ar 1:0 pārāka bija Argentīna, kas uzvarēja arī 1978.gada grupu cīņās - 2:1. Pirms četriem gadiem valstsvienības tikās astotdaļfinālā, kurā ar 4:3 pārāki bija francūži, divus vārtus gūstot Mbapē.

Argentīna finālturnīru sāka ar 36 nezaudēto spēļu sēriju, bet pirmajā mačā ar 1:2 sensacionāli zaudēja Saūda Arābijai. Pēc tam izcīnītās uzvaras ar 2:0 pār Meksiku un Poliju ļāva ne tikai izkļūt no apakšgrupas, bet arī uzvarēt tajā. Astotdaļfinālā Mesi ar kolēģiem apturēja Austrāliju - 2:1, ceturtdaļfinālā pret Nīderlandi pēc 2:2 120 minūtēs pēcspēles sitienos argentīnieši bija pārāki ar 4:3, bet pusfinālā gana pārliecinoši ar 3:0 tika pārspēta Horvātija.

Francijas futbolisti Pasaules kausa titula aizstāvēšanu sāka ar uzvaru 4:1 pār Austrāliju, pēc tam ar 2:1 tika uzvarēta Dānija, bet trešajā mačā ar 0:1 nācās atzīt Tunisijas pārākumu. Tas gan netraucēja "Les Bleus" iegūt pirmo vietu D apakšgrupā, pēc tam astotdaļfinālā ar 3:1 uzvarot Poliju, ceturtdaļfinālā ar 2:1 pārspējot Angliju un pusfinālā - ar 2:0 Maroku.

Pasaules kausa futbolā finālu pārraudzīja Polijas tiesneša Šimona Marciņaka brigāde ar asistentiem Pavelu Sokolnicki un Tomašu Listkeviču.

32 komandas sadalītas astoņās grupās pa četrām izlasēm katrā. Katras grupas divas labākās izlases iekļuva astotdaļfinālā un turpināja cīņu par futbola prestižāko trofeju.

Katara bija pirmā arābu valsts, kurā notika Pasaules kausa izcīņa futbolā. Āzijā līdz šim bija norisinājies viens čempionāts, un to 2002.gadā kopīgi uzņēma Dienvidkoreja un Japāna.

Šis bija arī pirmais turnīrs, kurš norisinās vēlā rudenī, nevis ierastajos vasaras mēnešos, kas saistīts ar lielo karstumu Katarā.

Šis bija pēdējais turnīrs, kurā piedalās 32 komandas, jo no nākamā Pasaules kausa 2026.gadā sacensībās, kas aizritēs ASV, Kanādā un Meksikā, startēs jau 48 izlases.

2018.gada Pasaules kausa finālturnīrā, kas norisinājās Krievija, par čempioni kļuva Francija, izšķirošajā mačā ar 4:2 pārspējot Horvātiju.

Argentīnas izlases sastāvs: Damjans Martiness, Nikolass Taljafiko (Paulo Dibala, 120.+1.minūte), Kristians Romero, Nikolass Otamendi, Navels Molina (Gonsalo Montjels, 91.minūte), Rodrigo De Pauls (Leandro Paredess, 102.minūte), Anhels di Marija (Markoss Akunja, 64.minūte), Aleksiss Makalisters (Hermans Pesella, 116.minūte), Enco Fernandess, Hulians Alvaress (Lautaro Martiness, 102.minūte), Lionels Mesi.

Francijas izlases sastāvs: Igo Loriss, Rafaels Varāns (Ibrahima Konatē, 113.minūte), Žils Kundē (Aksels Dizazī, 120+1.minūte), Dajo Upamekano, Teo Ernandess (Eduardo Kamavinga, 71.minūte), Antuāns Grīzmans (Kingslijs Komans, 71.minūte), Oreljāns Tšuamenī, Adriāns Rabjo (Jusufs Fofana, 96.minūte), Olivjē Žirū (Markuss Tirāms, 41.minūte), Kiliāns Mbapē, Usmans Dembelē (Randals Kolo Muanī, 41.minūte).

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

FOTO: Ekspluatācijā nodota Komandu sporta spēļu halle

Saskaņā ar Būvniecības valsts kontroles atzinumu 2024. gada 19. decembrī ekspluatācijā tika pieņemts objekts – Komandu sporta spēļu halles jaunbūve. SIA “Latvijas Nacionālais sporta centrs” jaunā sp...

Hokejs

Vairāk Hokejs


Basketbols

Vairāk Basketbols


Futbols

Vairāk Futbols


Teniss

Vairāk Teniss


Volejbols

Vairāk Volejbols


Motoru sports

Vairāk Motoru sports


Vieglatlētika

Vairāk Vieglatlētika


Riteņbraukšana

Vairāk Riteņbraukšana


Ziemas sports

Vairāk Ziemas sports


Citi

Vairāk Citi