Vēlreiz Zviedrijā un Somijā
Pasaules čempionāts otro gadu pēc kārtas norisināsies Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā (S grupa) un Somijas galvaspilsētā Helsinkos (H grupa), kur spēlēs arī Latvija. Zviedri turnīru rīko 13 850 skatītājus uzņemt spējošajā Ericsson Globe arēnā, bet H grupas spēles notiks Hartwall Areena (13 506).
Jaunā izspēles kārtība, kas pirmo reizi tika lietota pērn, būs spēkā arī šoreiz. 16 komandas sadalītas divās grupās - H un S, kurās aizvada viena apļa turnīru (3.-14.maijs). Tas katrai izlasei turnīrā garantē vismaz septiņas spēles. Turpinājumā katras grupas vājākā komanda elites divīziju pamet (vietā nāks Kazahstāna un Itālija), savukārt četras labākās savā starpā izspēlē ceturtdaļfinālus - pirmā tiekas ar ceturto, bet otrā - ar trešo. Pusfināli un spēles par medaļām šogad notiks Stokholmā. Ceturtdaļfināli paredzēti 16.maijā, pusfināli - 18.maijā, bet dienu vēlāk noskaidros medaļu ieguvējus.
S grupa - Čehija, Zviedrija, Kanāda, Norvēģija, Šveice, Dānija, Baltkrievija, Slovēnija
H grupa - Krievija, Somija, Slovākija, ASV, Vācija, Latvija, Francija, Austrija
Favorīti
Kā allaž, galvenie favorīti iekļūšanai godalgoto trijniekā būs hokeja lielvalstu pārstāvji - Krievija, Kanāda, Zviedrija, Čehija, Somija, Slovākija un ASV. Kanādieši (24 pasaules čempionu tituli) pie medaļām nav tikuši jau trīs gadus pēc kārtas, savukārt čehi pēc triumfa 2010.gadā pēdējos divus turnīrus kaklā kāruši bronzu. Ambiciozā Krievija pēdējos piecos čempionātos tikusi pie trim zelta un vienas sudraba medaļas. Vēl jau ir arī 2011.gada čempioni somi, pērnie neveiksminieki zviedri. Pērn lielāko pārsteigumu tomēr sagādāja Slovākija, tiekot pie sudraba medaļām.
Kas notika pērn?
2012.gada čempionātā uzvarēja Krievijas izlase, kas finālā pārliecinoši ar 6:2 apspēlēja Slovākiju. Tikmēr bronza tika čehiem, kuri ar 3:2 Helsinkos uzvarēja laukuma saimniekus somus. Otra čempionāta rīkotāja Zviedrija izstājās jau 1/4 finālā, kur ar 3:4 piekāpās Čehijai.
Teda Nolana vadītā Latvijas izlase arī pērn čempionātu sāka pret Krieviju (2:5), turpinājumā izcīnot divas uzvaras pret Vāciju (3:2) un Itāliju (5:0). Atlikušie četri mači gan sagādāja vienīgi rūgtumu - vispirms 1:3 ar Čehiju, bet tad trīs mačos pēc kārtas nevieni gūti vārti: 0:3 pret Norvēģiju, 0:2 ar Dāniju un 0:4 spēlē ar laukuma saimniekiem zviedriem. Latvija S grupā ierindojās 5.vietā, bet turnīra kopvērtējumā ieņēma 10.vietu.
Lipmana uzdevums - vieta labāko astoņniekā
Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans 2013.gada pasaules čempionātā izlasei noteicis uzdevumu iekļūt ceturtdaļfinālā. Lai to paveiktu, konkurencē ar Krieviju, Somiju, Slovākiju, ASV, Vāciju, Franciju un Austriju jāiekļūst H grupas labāko četriniekā.
Septiņās pārbaudes spēlēs ar Čehiju (3:4 un 0:1), Zviedriju (1:2 un 0:6), Baltkrieviju (0:3 un 4:1) un Franciju (1:3) Latvijas izlase izcīnīja tikai vienu uzvaru un iemeta vien deviņas ripas. Nevienā no šiem mačiem nevarēja piedalīties pamatvārtsargs Edgars Masaļskis, kuram uzreiz pēc KHL sezonas beigām tika veikta meniska tīrīšana. Pēdējā informācija liecina, ka Masaļskis atguvis sportisko formu, tomēr vēl nav skaidri zināms, vai viņš stāsies vārtos jau pirmajā mačā ar Krieviju. Kā noprotams pēc Teda Nolana izteikumiem, vārtsargu rangā jaunais Kristers Gudļevskis šobrīd ir pussoli priekšā Mārim Jučeram.
Līdz šim aizvadītajos 16 A grupas pasaules čempionātos Latvija trīs reizes izcīnījusi 7.vietu, reizi bijusi astotā, un vēl trīs - 9.pozīcijā. Pēdējos trīs čempionātos gan rezultāti pieticīgāki - 2010.gadā Vācijā 11.vieta, pēc gada Slovākijā -13.pozīcija, bet pērn Zviedrijā/Somijā jau minētā 10.vieta.
Latvijas izlases sastāvs
Vārtsargi: Edgars Masaļskis (Jugra, KHL) Kristers Gudļevskis (HK Rīga, MHL), Māris Jučers (Rīgas Dinamo)
Aizsargi: Artūrs Kulda (Jets, NHL), Georgijs Pujacs (Avangard, KHL), Kristaps Sotnieks, Krišjānis Rēdlihs (abi Rīgas Dinamo), Māris Jass (Scorpions, DEL), Agris Saviels, Jānis Andersons (abi Kompanion, Ukraina), Ralfs Freibergs (Bowling Green State universitāte, ASV)
Uzbrucēji: Lauris Dārziņš (Ak Bars, KHL), Jānis Sprukts (CSKA, KHL), Mārtiņš Cipulis (Lev, KHL), Roberts Jekimovs (SaiPa, Somija), Miks Indrašis, Andris Džeriņš, Gints Meija, Vitālijs Pavlovs (visi Rīgas Dinamo), Aleksejs Širokovs (Red Ice, Šveice), Ronalds Ķēniņš (ZSC Lions, Šveice), Armands Bērziņš (Kompanion, Ukraina), Juris Štāls (HK SKP Poprad, Slovākija), Koba Jass (Rytiri, Čehija), Zemgus Girgensons (Ročestras Americans, AHL).