Pagājušās nedēļas vidū Somijas uzņēmums savā galvenajā birojā Helsinku pievārtē žurnālistiem izrādīja 22 spožākās idejas mobilo telefonu funkciju klāsta papildināšanai. Daļa no tām vēl ir izstrādes pirmsākumos, bet citas jau pavisam drīz tiks piedāvātas lietotājiem.
Izzināšana nepūloties
Minēto Point&Find tehnoloģiju var uzskatīt par intriģējošāko un daudzsološāko no Nokia pētnieku darbiem. Ieraugot kādu dīvainu lietu, atliks pret to pavērst tālruņa kameru un nofokusēt. Kad ierīce atpazīs objektu, tā automātiski savienosies ar internetu un sagādās informāciju par to. Lietotājam atliks ekrānā izlasīt, kas atrodas viņa acu priekšā.
Nokia pārstāvji cer, ka šī sistēma ļaus sapludināt reālo vidi ar virtuālo. Proti, visa daba ap mums kļūs par izvēlni un ceļiem uz informāciju. Piemēram, pavēršot kameru pret taksometru, uzreiz tiks piedāvāts sazināties ar šo pakalpojumu sniedzēju, debesis varētu būt īsceļš uz laika prognozi, autobusa pietura — transporta kustības saraksts. Šo iespēju klāstu laika gaitā varēs papildināt bezgalīgi.
Demonstrācijas laikā Nokia pārstāvji nofokusēja kameru uz kino repertuāra plakātiem un tālrunis mūs savienoja ar attiecīgo filmu mājaslapām internetā. Tehnoloģija pamatā tiek balstīta uz tā dēvētajiem tagiem jeb identifikācijas kodiem. Katrai lietai tiek piešķirts konkrēts apzīmējums, pēc kā sistēma to atpazīst. Ja tālruņa kamerā redzamais objekts sakrīt ar kādu objektu datubāzē, nekavējoties tiek nosūtīta informācija par to.
Līdzīgi darbojas arī Gaze Tracker, tikai tam nepieciešamas īpašas brilles, kas aprīkotas ar vairākām kamerām. Viena ir vērsta uz āru, bet divas — uz acu zīlītēm. Tādā veidā brilles nosaka, kurp vērsts cilvēka skatiens, un turp arī pavērš kameru. Ja šajā vietā ir kāds objekts, notiek līdzīga procedūra kā Point&Find gadījumā — ierīce pati pieslēdzas internetam un savāc informāciju par to.
Nepazust veikalā
Krietni vienkāršāka, bet ne mazāk svarīga iecere ir izstrādāt navigācijas sistēmu telpās. Ar Nokia telefonu palīdzību lietotāji varēšot uzzināt, kur lielos birojos atrodas tuvākais printeris vai vajadzīgie lidostas vārti. Pircēji jau pa ceļam uz lielveikalu varēs sastādīt maršrutu, lai secīgi aizietu pie piena produktu, dārzeņu un zivju stendiem, bet autobraucēji varēs iezīmēt savu automašīnu atrašanās vietu pazemes stāvvietās. Tā kā katrs lietotājs pats varēs pievienot savus interešu punktus, šī karte patiešām varētu kļūt par vērtīgu palīgu.
Nokia iekštelpu navigācijai plāno izmantot bezvadu interneta piekļuves punktus, kuru skaits pilsētās aizvien pieaug, vai arī mobilo sakaru bāzes stacijas. Jau tagad somiem ir 40 pašu biroju ēku plānu un gada beigās būs pieejama Helsinku lielveikala Kamppi karte.
Ziemeļu kaimiņi neaizmirst arī pat orientēšanos ārpus telpām, tādēļ
strādā pie Image Space. Šis projekts ir ļoti līdzīgs amerikāņu giganta
Google piedāvātajai programmai Street View, kas ļauj apskatīt pasauli,
neizejot no mājām. Vienīgi Nokia iecerējusi dot lielāku rīcības brīvību
lietotājiem. Ceļojuma laikā ar telefonu uzņemtās bildes varēs ielikt
interneta mājaslapā, kur programma, balstoties uz GPS iezīmēto
atrašanās vietu un kompasa noteikto leņķi, pievienos attēlu kartei.
Tādā veidā katrs lietotājs varēs izveidot savu ceļojumu biogrāfiju,
papildināt to ar draugu materiāliem vai kopīgi ar visiem citiem
ceļotājiem pārvērst visu pasaules karti attēlu galerijā. Programma
spēšot sašķirot attēlus pēc gadalaikiem, lai interesenti redzētu, kā
viena vieta atšķiras ziemā un vasarā.
Īsziņas varēs nodiktēt
Īsziņu rakstītājus varētu iepriecināt ziņa, ka Nokia strādā pie balss programmas, kas ļaus diktēt vēstījuma saturu. Tiesa, Dienas reportiera rokās nonākušā testa modelim ar vārdu atpazīšanu diez ko neveicās un nācās piepalīdzēt, uzrakstot pirmos divus trīs burtus. Tomēr, ja tehnoloģija tiks pilnveidota, rakstīšana varētu kļūt ārkārtīgi ātra un vienkārša.
Ļoti amizants izgudrojums ir konferences mājdzīvnieks jeb, vienkārši sakot, — piemīlīga mehāniska cūciņa, kurai zem noņemamas pieres slēpjas ekrāns. Šo braucošo sivēnu var vadīt ar mobilā tālruņa palīdzību no jebkuras pasaules vietas. Cūciņas Jepes acu redzēto saimnieks vēro savā mobilajā tālrunī, tādēļ var aizvadīt uzticamo dzīvnieku pie jebkura ģimenes locekļa un sākt videokonferenci. Lai tā būtu jautrāka, cūciņas sejas izteiksme atspoguļo saimnieka ievietotās emocijzīmes.
No ne tik populārām, bet ne mazāk noderīgām lietām jāpiemin ogļskābās gāzes kalkulators. Tā ir tālruņa programma, kas, ņemot vērā pārvietošanās ātrumu, noteiks, kādā transporta līdzeklī jūs attiecīgajā brīdī atrodaties un cik daudz izplūdes gāzutas izlaiž atmosfērā. Dati tiks uzskaitīti un uzkrāti arhīvā. Tas ļaus salīdzināt, kā laika gaitā mainījušies jūsu pārvietošanās paradumi, cik lielā mērā esat darījis pāri videi, kā arī dos iespēju salīdzināt jūsu radīto kaitējumu ar vidējo rādītāju šajā reģionā.