Pietiks tikai desmitgadei
Kompānija IDC prognozē, ka nākamo piecu gadu laikā pasaules kopējais digitālo datu apjoms palielināsies pieckārt un sasniegs 175 zetabaitus. Šie dati aizvien biežāk tiks uzglabāti publiskajās mākoņdatu krātuvēs. IDC arī norāda, ka datoru skaitļošanas jaudas tuvojas savām galējām, praktiski iespējamajām robežām, un tādēļ aizvien vairāk datu tiks apstrādāts, izmantojot tā dēvēto sadalīto skaitļošanu, kas paredz to, ka datus apstrādā nevis viens dators, bet daudzi saistīti datori, un abi šie faktori ievērojami palielinās prasības pret datu pārraides ātrumu un apjomiem, paverot ceļu jau nākamajam pēc 5G, respektīvi, 6G datu bezvadu pārraides standartam. Cits svarīgs faktors ir datu pārraides kavēšanās – tiek uzskatīts, ka 6G gadījumā tā nepārsniegs mikrosekundi, kas būs aptuveni tūkstotis reižu mazāk nekā 5G gadījumā.
Katra moderno tehnoloģiju paaudze nodrošina jaunas iespējas. 3G ienākšana stimulēja tirdzniecības internetā jeb e-komercijas attīstību, 4G – viedtālruņu uzvaras gājienu, mobilos maksājumus un liela skaita jaunu kompāniju (tādu kā naktsmītņu rezervācijas platforma Airbnb, transporta pakalpojumu platforma Uber un daudzu citu platformu) izveidošanos, bet no 5G tiek gaidīts, ka šis standarts dos startu digitālajai ekonomikai un viedajai ražošanai. 6G savukārt veicinās viedo pilsētu, kiberfizisko sistēmu un virtuālās realitātes izplatību. Kā apliecinājusi iepriekšējā pieredze, bezvadu sakaru standarti dominē vidēji desmit gadu, bet pēc tam seko pāreja uz jauniem nākamās paaudzes standartiem. Balstoties uz šo pieredzi, tiek uzskatīts, ka arī 5G tehnoloģiju radītās iespējas tiks izsmeltas ap 2030. gadu. 5G ļaus pārbaudīt praksē daudzu automātisko risinājumu un tehnoloģiju darbību, tomēr vairākumā gadījumu datu pārraides ātrums izrādīsies nepietiekams ekonomiski attaisnotai 5G uzturēšanai. Piemēram, pilnvērtīgai virtuālās realitātes iekārtu darba nodrošināšanai ir nepieciešams datu pārraides ātrums ap desmit gigabaitiem sekundē (Gb/s), kamēr 5G interneta ietvaros datu pārraides ātrums šobrīd ir viens, divi Gb/s.
Atbilstīgi Bank of America novērtējumam 6G ir viena no 15 pašām perspektīvākajām tehnoloģijām, kas nākamo desmitgažu laikā ievērojami mainīs cilvēces ikdienu, ražošanu un ekonomiku kopumā, it īpaši ņemot vērā, ka 2030. gadā pasaulē kopumā būs ap 125 miljardiem internetam pieslēgtu mobilo ierīču. Sestās paaudzes bezvadu sakari būs nepieciešami vairs ne tikai tā dēvētā lietu interneta (Internet of Things), bet arī tā dēvētā interneta visam un visur (Internet of Everything) – bezpilota transporta, mākslīgā intelekta tehnoloģiju, virtuālās realitātes, viedo valkājamo iekārtu un vēl daudz kā cita – darbības pilnvērtīgai un ekonomiski pamatotai nodrošināšanai.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 7. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
hmmm
trusis nejaukais
>:-)