Galvenais faktors, kas būtiski ietekmēja koncerna apgrozījuma un peļņas
samazinājumu, bija globālā ekonomiskā
lejupslīde, skaidro Grindeks. Tā veicināja vispārēju patērētāju pirktspējas samazināšanos
un tādējādi arī pieprasījuma
kritumu gan pēc uzņēmuma gatavajām zālēm, gan aktīvajām
farmaceitiskajām vielām veterināro zāļu tirgus segmentā. Tāpat 2009.gada koncerna rezultātus ietekmēja nacionālo valūtu devalvācija
Krievijā un vairākās citās NVS valstīs. Savukārt papildu slodzi radījusi farmācijas tirgus noteikumu maiņa pagājušā gadā - zāļu izplatītāju tendence samazināt medikamentu krājumus noliktavās un pārcelt iepriekš saskaņotos iepirkumu termiņus.
Grindeks gatavo zāļu pārdošanas apjoms 2009.gadā bija 48,2 miljoni latu, kas, salīdzinot ar 2008.gadu, ir samazinājies par 15,2%. 2009.gadā Grindeks gatavo zāļu eksporta apjoms uz NVS valstīm, tai skaitā, Krieviju, kas ir galvenie gatavo zāļu noieta tirgi, bija 41,9 miljoni latu.
2009.gadā lielākais gatavo zāļu pārdošanas samazinājums bija vērojams Baltkrievijā, Kazahstānā un Krievijā. Savukārt apgrozījums Baltijas un citās Eiropas valstīs 2009.gadā bija 6,3 miljoni latu, kas ir par 2,2% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Aktīvo farmaceitisko vielu eksports pērn sasniedza 5,3 miljonus latu, kas ir par 3,9% vairāk nekā 2008.gadā.
Ņemot vērā ekonomisko situāciju, uzņēmums pastiprinājis mārketinga un pārdošanas aktivitātes, un pēc farmācijas biznesam raksturīgajiem mazāk ienesīgajiem vasaras mēnešiem gada pēdējā ceturksnī sasniegts pozitīvs pārdošanas apjomu kāpums. Šī pozitīvā tendence turpinās arī šogad, norāda Grindeks valdes priekšsēdētājs Jānis Romanovskis.
Tomēr uzņēmums tāpat mazinās biznesa darbības riskus un pastiprināti veiksim ražošanas un resursu optimizāciju. Grindeks nolēmis pievērst īpašu uzmanību jaunu tirgu apgūšanai un ražošanas jaudu noslodzes palielināšanai.
Uzņēmums arī norāda, ka pērn tas turpināja vērienīgus investīciju projektus. Tā, gada sākumā, lai palielinātu uzņēmuma produktivitāti un ražošanas jaudas, tika atklāta jauna gatavo zāļu ražotne. Šis projekts tika realizēts divu gadu laikā un kopā tajā ieguldīts 9,1 miljons latu. 2009.gada jūnijā Grindeks atklāja jaunas rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kurās īstenots bioloģiskās attīrīšanas princips. Kopējais investīciju apjoms bija 2,5 miljoni latu. Vasarā Grindeks ieviesa UDHS aktīvās farmaceitiskās vielas rūpniecisko ražošanu un uzsāka jauna ražošanas iecirkņa izbūvi. Objekta celtniecība ilgs 1,5-2 gadus, un tajā paredzēts investēt gandrīz sešus miljonus latu. 2009.gadā Grindeks turpināja un 2010.gada sākumā pabeidza starptautisku klīnisko pētījumu par oriģinālprodukta Mildronāts ietekmi slodzes stenokardijas ārstēšanā. Pēc uzņēmuma norādītā, pabeigtā starptautiskā klīniskā pētījuma rezultāti vēlreiz apstiprināja Mildronāta efektivitāti slodzes stenokardijas ārstēšanā kombinācijā ar standarta terapiju un medikamenta augsto drošību. Iegūtie rezultāti sekmēs Mildronāta pārdošanu un reģistrāciju jaunos tirgos. Kopā Grindeks pētījumā ir ieguldījis 1,6 miljonus latu.