Pētījumā, ko veica Teknikdalen Fonds Zviedrijā, tika izpētīti 15 biznesa inkubatori 6 valstīs – Latvijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Polijā, Vācijā un Baltkrievijā. Kaut arī katrai no šīm valstīm ir atšķirīga biznesa inkubatoru attīstība un vēsture un tās pieredzes ziņā grūti savā starpā salīdzināt, tās saskaras ar līdzīgām problēmām, kas ietekmē biznesa inkubatoru attīstību.
"Latvijai šis pētījums ir nozīmīgs, jo ļauj iepazīties ar citu valstu Baltijas jūras reģiona valstīm biznesa inkubatoru pieredzi un secināt, ko valsts un biznesa inkubatoru līmenī uzlabot, lai piedāvātu vēl lielākas iespējas un kvalitatīvākus pakalpojumus inkubējamiem uzņēmumiem," stāsta IBI Net projekta vadītāja Inga Brieze
Viens no galvenajiem biznesa inkubatoru izaicinājumiem šajās valstīs ir finansējuma nodrošināšana ilgtermiņā. Pārsvarā visās valstīs finansējums tiek piesaistīts uz noteiktu laika periodu, kā rezultātā netiek attīstīti papildus pakalpojumi. Tikai dažiem biznesa inkubatoriem ir valsts ilgtermiņa atbalsts.
Biznesa inkubatoru attīstītāji šajās valstīs ir gan valsts un pašvaldības, gan arī privātie uzņēmēji. Kopumā biznesa inkubatori piedāvā pamata produktus jaunajiem uzņēmumiem – telpas un bāzes pakalpojumus, kā, piemēram, biroja, grāmatvedības un juristu. Tajos strādā vien daži darbinieki, kas nepieciešamības gadījumā piesaista ārējo pakalpojumu sniedzējus. Tikai neliela daļa biznesa inkubatoru ir specializējušies kādā jomā. Parasti to ietekmē tuvumā esošās universitātes darbības virzieni vai arī reģiona saimnieciskā specializēšanās.
Reti kurš biznesa inkubators piedāvā pakalpojumus, kas vērsti uz inkubējamo uzņēmuma darbības izvēršanu starptautiskā vidē. Tāpat nav pieprasīti mentoringa un tā saucamie soft-landing pakalpojumi. Nepastāv vienota metodika, kā tiek mērīti inkubējamo uzņēmumu panākumi inkubācijas periodā un pēc tā, ko varētu izmantot pieredzei ar citiem uzņēmumiem.
Pētījuma autori iesaka biznesa inkubatoriem pievērst uzmanību papildus pakalpojumu piedāvāšanai, vairāk monitorēt inkubējamo uzņēmumu sekmes, kā arī veicināt starptautisku sadarbību, kas ļautu dalīties pieredzē un sniegt ar eksporta uzsākšanu saistītus pakalpojumus.
Interesanti, ka pētījumā ilgākais biznesa inkubators darbojas vien 15 gadus.