Miljardu projekts
Vienošanās paredz, ka Gazprom trīsdesmit gadu laikā piegādās Ķīnai gāzi 38 miljardu kubikmetru apmērā ik gadu, kopumā 400 miljardu dolāru (~ 360,5 miljardi eiro) vērtībā. Mehānisms, pēc kāda tiek aprēķināta gāzes cena, atklāts netiek, tomēr provizoriski tiek lēsts, kā tā būs apmēram līdzīga kā vidējā gāzes cena Gazprom Eiropas klientiem. Atbilstīgi laikraksta Kommersant aplēsēm cena varētu būt 200–210 ASV dolāru par tūkstoti kubikmetru.
Ir gan jāpiebilst, ka piegāžu apjomu 38 miljardu kubikmetru gadā apmērā plānots sasniegt tikai 2024. gadā. Nākamajā, 2020. gadā pa Sibīrijas spēku paredzēts piegādāt tikai piecus miljardus kubikmetru, 2021. gadā – desmit miljardus kubikmetru, bet 2022. un 2023. gadā – pa 15 miljardiem kubikmetru gāzes. Šādi plāni saistīti ar to, ka abas gāzes atradnes ir jaunas, un pagaidām gāzes ieguve ir sākta tikai Čajandinā. Arī 2. decembrī atklātais 2159 kilometrus garais gāzesvads sniedzas tikai līdz šai atradnei. Savukārt līdz 2024. gadam paredzēts sākt gāzes ieguvi arī Koviktinā, kā arī izbūvēt ap 800 kilometriem garu gāzesvadu, kas savienos šo atradni ar jau strādājošo Sibīrijas spēka daļu.
Oficiālās jau īstenotās projekta daļas izmaksas (par gāzesvada un tā darbībai nepieciešamās infrastruktūras būvniecību) ir 1,1 triljons Krievijas rubļu (15,7 miljardi eiro), savukārt izdevumi par Čajandinas atradņu apguvi – 450 miljardi rubļu (6,4 miljardi eiro).
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 30. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Hieronīms von Ungerns-Schmithausens
Pareizaisvirsraksts