Obligācijas ir efektīvs kapitāla piesaistes instruments uzņēmumiem, īpaši laikā, kad bankām ir ļoti konservatīva pieeja attiecībā uz Latvijas uzņēmumu attīstības plānu finansēšanu. Ne velti šo finansējuma veidu pēdējā laikā ir izvēlējušies tādi uzņēmumi kā Eleving Group, Eco Baltia Vide, Grindeks un šobrīd arī Longo Group.
Atpaliekam no ASV un ES
Korporatīvās obligācijas Eiropā un ASV ir kļuvušas ļoti populāras, un to apgrozījums pēdējo piecpadsmit gadu laikā ir ievērojami pieaudzis, sasniedzot 34 triljonus ASV dolāru 2023. gadā. Ar maigu monetāro politiku uzņēmumiem ir izdevies palielināt aizņemšanās apjomu un fiksēt izdevīgus nosacījumus. Lai gan ASV un Ķīna saglabā līderpozīcijas, Eiropai joprojām ir iespējas augt, īpaši attiecībā uz finanšu obligācijām.
Pateicoties kopējam procentu likmju kāpumam, būtiski pieaugusi arī Baltijas privāto investoru interese par šo ieguldījumu instrumentu, kas paver iespējas nopelnīt būtiski augstākas procentu likmes nekā piedāvā banku noguldījumi.
Pēc savas pieredzes teikšu, ka obligācijas var izskatīt kā labu iespēju piesaistīt finansējumu uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, investīciju plānu īstenošanai vai esošo saistību refinansēšanai.
Uzņēmumi bieži emitē obligācijas, lai aizvietotu bankas finansējumu vai arī nodrošinātu ilgtermiņa apgrozāmo kapitālu. Tās var būt nodrošinātas vai nenodrošinātas, un uzņēmums var izlemt, kāda būs obligāciju prioritāte salīdzinājumā ar citiem parādiem. Tāpat obligācijas var būt uzņēmuma finanses stabilizējošs faktors, jo tām ir fiksēta likme. Tieši šis ir obligāciju popularitātes galvenais iemesls laika posmā kopš 2008.gada. Uzņēmējiem ir svarīga zināma aizsardzība pret mainīgām procentu likmēm vai ekonomikas izmaiņām.
Obligācijas ir izdevīgas ne tikai uzņēmumiem, bet arī privātajiem investoriem un valsts ekonomikai kopumā
Eiropas Komisijas dati liecina par to, ka privātpersonu uzkrājumu līmenis ES patlaban ir 13,5%, tas ir būtiski augstāks nekā pirms pandēmijas. Savukārt, Latvijas iedzīvotāju kontos ir uzkrāti apmēram desmit miljardi eiro, kas nekur netiek ieguldīti. Neskatoties uz aktīvu nodarbinātības un darba algas pieaugumu, ienākumi no darba pērn minimāli apsteidza inflāciju, un pretēji gaidītajai pakāpeniskajai uzkrāšanas uzvedības normalizācijai (proti, aktīviem tēriņiem) mājsaimniecības uzkrāj lielāku savu ienākumu daļu nekā 2022.gadā. Mājsaimniecību vēlmi vairāk uzkrāt ir veicinājuši dažādi iemesli, galvenokārt raizes par augošām kredītprocentu likmēm, kā arī augstāks finanšu aktīvu ienesīgums. Citiem vārdiem sakot, cilvēki, tostarp arī uzņēmēji, kuriem ir brīvi līdzekļi, meklē iespējas tos ieguldīt ar izdevīgiem procentiem.
Investīcijas ir ļoti svarīga komponente, kas veicina ekonomisko izaugsmi un konkurētspējas palielināšanos ne tikai nacionālajā līmenī, bet arī visā reģionā. Tieši tādēļ mēs, AS Longo Group, kas ir lielākais lietotu automašīnu tirgotājs Baltijā, šobrīd īstenojam publisko obligāciju emisiju, un Baltijas investoriem līdz 25. novembrim ir iespēja parakstīties uz mūsu nodrošinātajām obligācijām ar gada procentu likmi 10%. Atšķirībā no iepriekšējām emisijām, šoreiz uzņēmuma obligācijas varēs iegādāties gan institucionālie investori, gan privātie ieguldītāji.
Obligāciju emisijā piesaistīto kapitālu plānojam izmantot esošo saistību refinansēšanai, kā arī uzņēmuma paplašināšanās plānu finansēšanai, kas ietver ieguldījumus apgrozāmajos līdzekļos, kuri nepieciešami jaunu auto krājumu iegādei un sagatavošanai, kā arī pārdošanas kanālu paplašināšanai.
Mēs vēlamies turpināt sakārtot lietotu automašīnu nozari. Līdzšinējā uzņēmuma darbība apliecina Longo Group spēju augt — uzņēmums ir veicis stratēģiskus ieguldījumus visos būtiskajos biznesa procesos, lai nodrošinātu izaugsmes iespējas nākotnē.
Avoti: European Commission (2024). European Economic forecast. http://bit.ly/3YIGpJd
OECD (2024), Global Debt Report 2024: Bond Markets in a High-Debt Environment, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/91844ea2-en.