Pētījuma gaitā tika aptaujāti biznesa, kā arī informācijas tehnoloģiju (IT) un datu jomā strādājošie Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Vērtējot un savstarpēji salīdzinot faktorus, kas ietekmē potenciālā darba devēja izvēli, secināms, ka minēto nozaru profesionāļi vēlas just, ka viņu darbs ir nozīmīgs. Tādēļ darba devēji ar spēcīgu misiju un jēgpilniem produktiem vai pakalpojumiem, kas ienes pārmaiņas, noteikti ir ieguvēji talantu piesaistē.
Latvijas rezultātos jūtamas ambīcijas un vēlme strādāt pie jau novērtētiem darba devējiem. Starp Top 3 nozīmīgākajiem kritērijiem gan biznesa, gan IT jomā strādājošajiem ir organizācijas demonstrētā izaugsme un sekmes, kā arī labas atsauksmes par darba devēju no esošajiem un bijušajiem darbiniekiem. IT un datu jomas profesionāļu ieskatā par arvien svarīgākiem faktoriem kļūst iekļaujoša darba vide un iespēja strādāt attālināti.
Analizējot galvenās darba vides kvalitātes, ko respondenti augstu vērtē darba devējos, jāmin draudzīgs kolektīvs, kā arī tas, ka tiek atbalstītas jaunas idejas, radošums un cilvēku iniciatīva. Savukārt noraidoša attieksme darbiniekiem ir pret haotiskumu, birokratizētu darba vidi un pārmērīgu spiedienu no darba devēja puses.
Pētījuma rezultātos redzams, ka, izvēloties potenciālo darba devēju, ļoti liela loma ir citu cilvēku viedokļiem un pieredzei. Latvijā un Lietuvā tās ir labas atsauksmes no esošajiem un bijušajiem darbiniekiem, bet Igaunijā ļoti augstu tiek vērtēts tas, ka pie konkrētā darba devēja vēlas strādāt talantīgākie konkrētās nozares profesionāļi. Tas tikai vēlreiz apliecina, cik būtiski ir rūpēties par esošo darbinieku pieredzi un labsajūtu.
Uzņēmumu vadītāji un personāla speciālisti cenšas analizēt to, kas tad īsti piesaista darbiniekus vienam kolektīvam, bet liek būt skeptiskiem pret citu. Jāņem vērā, ka šī vērtību skala ir mainīga – mainoties cilvēku ieradumiem un pārliecībai, kā arī situācijai pasaulē, ekonomikā un darba tirgū, mainās arī darbiniekiem nozīmīgās vērtības. Jāatgādina, ka pirms gada – 2024. gada sākumā – nozīmīgākās vērtības darbinieku ieskatā bija stabilitātes izjūta esošajā darbavietā (to bija norādījuši 40– 45% darbinieku), neatkarības un autonomijas izjūta (35–42% respondenti), kā arī līdzsvars starp darba un privātās dzīves laiku (vairāk nekā 30% respondentu).
Kopumā darbiniekiem ir svarīgi darba veikšanas nosacījumi, atalgojuma lielums un papildu labumi, kā arī uzņēmuma reputācija un darba vidē valdošā kultūra.