Siguldas stādaudzētavas SIA Latroze vadītāja Ilga Kumeliņa savu darbadienu sāk pulksten septiņos no rīta un pabeidz pēc septiņiem vakarā. Viņa stāsta, ka nav cilvēku, kuri būtu gatavi regulāri veikt smago darbu siltumnīcās, kurās dīkstāve nav pieļaujama ne brīdi. Taču Ilgai palīdz meitas un dēls. Vēl šī gada februārī, kad pasaule sāka runāt par Covid-19 postošo spēku, Ilga prognozējusi, ka Covid-19 skars arī Latviju, un piebremzējusi ar balkona augu audzēšanu. Taču velti! Jau aprīļa vidū Ilgas uzņēmuma mājaslapā ievietotajā paziņojumā attālinātajiem pircējiem tika lūgts būt pacietīgiem un saprotošiem – saistībā ar lielo pasūtījumu skaitu, stādus izvēloties no virtuālā kataloga, to apkopošana un izsūtīšana, izmantojot Omniva pakomātus vai kurjeru pakalpojumus, aizņem daudz vairāk laika nekā parasti.
Pasaule kā viens ciemats
SIA Latroze ir ģimenes uzņēmums, kas savu darbību sāka 1996. gadā. Pašlaik 7000 kvadrātmetrus plašā saimniecība Siguldas novada Ķiparos ir viena no vislielākajām Latvijas rožu audzētavām, kas piedāvā vairāk nekā 300 rožu šķirņu un augststumbra rozes. 1999. gadā stādu audzētavas sortiments tika paplašināts ar vasaras puķu stādiem un ziemcietēm, bet 2015. gadā Latroze sāka audzēt arī skujkokus un lapukokus. Satiekoties ievērojam divu metru distanci, un Ilga Kumeliņa mūs ved uz vasaras puķu siltumnīcu – no marta sākumā sētām sēkliņām te krāšņi sakuplojuši 15 šķirņu stādi. Maza meitenīte, kura atbraukusi mammai līdzi izvēlēties puķes, no rokām neizlaiž podiņu ar leknu dekoratīvās ipomejas stādu, bet izvēle daudzveidīgajā klāstā ir tik grūta! "Kad ziņās sāka runāt par Covid-19 izplatību Itālijā, spriedu: mēs jau visi šai pasaulē esam savstarpēji saistīti. Pasaule ir kā viens liels ciemats. Pieļāvu finanšu krīzi, kas parasti piemeklē pasauli ik pēc konkrēta laika posma un kāda bija pirms gadiem desmit vienpadsmit, bet šāda veida krīzi gan negaidīju. Taču tāda nojausma, ka nebūs labi, gan man bija," atzīst Ilga Kumeliņa.
Tomēr pircēju šajā sezonā netrūkst. Piemēram, dekoratīvā vīteņauga – ziemcietes klemaša – siltumnīcā tobrīd pieejamie stādi jau rezervēti. Jāgaida nākamais jaunstādu pievedums. Taujāju: kā panākt, lai ar pakomātu sūtītie augi pie pircēja nonāk nesabojāti? "Augi tiek iepakoti speciālā plēves materiālā, kuru starp zariem sakārto tā, lai augam kastē nerastos sānslīde. Taču, ja kas atgadās, sūtām citu augu vietā bez vārda runas," paskaidro Ilga.
Tomēr netrūkst apmeklētāju, kas ierodas klātienē. "Cilvēki tagad nolikti "miera stājā", daudzi strādā attālināti, no pilsētām aizbraukuši uz lauku mājām, un tādēļ daudziem cilvēkiem tieši šobrīd ir daudz vairāk laika savu īpašumu sakopšanai un ir iespējams daudz vairāk uzmanības veltīt dārziem. Tā nedrīkstu teikt, taču izskatās, ka tieši ieviestās distancēšanās ietekmē būs laba sezona. Vienu brīdi Depo veikals bija izpirkts tik tukšs, ka pat kūdras vairs nebija. Nedēļu gaidījām pievedumu. Tomēr ieņēmumu ziņā nedomāju, ka vidējie rādītāji būs labāki nekā pērn. Nenotiek lielās izstādes un gadatirgi, ir atcelta lielā Rēzeknes rožu izstāde, izpaliek Latvijas Stādu parāde – lielākais un vislabāk apmeklētais dārzkopības nozares pasākums, kura mērķis ir popularizēt Latvijā audzētus stādus un to ražotājus. Izstādes līdz šim bijušas ļoti ienesīgas, turklāt izstādes ir arī sava veida reklāma," stāsta Ilga. Viņai ir siltas atmiņas par tradicionālo Rēzeknes rožu izstādi Rozes pilsētā, kurā, piemēram, pērn varēja apskatīt un iegādāties vairāk nekā simt rožu šķirņu. "No Latgales iedzīvotājiem vienmēr esam saņēmuši siltu attieksmi. Pēc tam cilvēki sūta īsziņas un pateicības rakstus un pat notur baznīcā aizlūgumus! Ļoti sirsnīgi." Kupli apmeklētas bijušas arī rožu izstādes Dabas muzejā Rīgā.
Iemācīties nestrādāt?
Rožu audzēšana ir saimniecības pamatbizness. Ilga aicina apskatīt rožu siltumnīcas, vienā no tām rozes jau ir plaukumā: "Te ir skaisti, un it īpaši skaisti būs tad, kad ziedēs tās rozes, kas paliks nenopirktas. Brīvā dabā rozes sāks ziedēt maija beigās–jūnija sākumā, bet siltumnīcā pumpuros ir jau tagad. Tikai darbaroku trūkst, lai gan valstī pašlaik ir vairāk nekā 60 tūkstoši bezdarbnieku!"
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 6. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!