Tomēr koki man patīk vēl vairāk, un Latvijā joprojām vidēji vienam iedzīvotājam gadā vajag 54 kg papīra. Bet, lai saražotu 70 kg, jānocērt viens koks, kas audzis 40 gadus. Aprēķināts arī - katru dienu pasaules iedzīvotāji podā aizskalo tualetes papīru, kura ražošanai nocirsti 270 tūkstoši koku. Izklausās satriecoši.
Tādēļ es labāk izvēlos papīru taupīt visos iespējamos veidos.
Papīrs ir materiāls, ko viegli var pārstrādāt un no kā izveidot jaunas preces - salvetes, tualetes papīru, kartonu, iesaiņojamo papīru. Arī biroja papīru var iegādāties ar zīmi, ka tas ir otrreiz pārstrādāts (FSC sertifikāts, kas norāda, ka koksne iegūta mežos, kas tiek apsaimniekoti videi draudzīgi). Tas nav tik ļoti balts, tomēr lietošanai būs gana labs.
Arī ikdienā noteikti var samazināt papīra patēriņu - aprakstīt papīra abas puses, veikt labojumus datorā, nevis uz papīra, saīsināt dokumentu saturu, sūtīt informāciju un apsveikumus elektroniski, izmantot ar hloru nebalinātu papīru.
Nebalināts papīrs nav spilgti balts. Ražojot balinātu papīru, jātērē liels daudzums ūdens resursu, ķimikālijas un enerģiju, tas rada gaisa un ūdens piesārņojumu. Bet visādu nokrāsu brūnais, starp citu, ir modē. Man ļoti patīk brūnie papīra iepirkšanās maisiņi un dāvanu ietinamais papīrs. Saudzīgi lietojot, tie kalpos krietnu laiku. Kā viss dabiskais.
Papīru noteikti jāšķiro, nevis jāmet kopējos atkritumos. Makulatūra ir neatsverama izejviela (gandrīz 30%) jaunu papīra preču ražošanā.
Starp citu - amerikāņi izgudrojuši papīru, kas tikai mazliet atšķiras ar dzeltenīgu nokrāsu. Bet skaistākais - šis papīrs izmantojams gandrīz bezgalīgi daudzas reizes, jo uz tā uzdrukātā informācija bez pēdām pazūd pēc pāris stundām.
***
Saudzēsim dabu!
Katra pārstrādātā papīra tonna izglābj:
- vismaz 30 000 l ūdens
- 3000-4000 KwH elektrības (pietiekami, lai apgādātu ģimenes māju vienu gadu)
- 95% gaisa no piesārņojuma.