Vienā no šādām mājām dzīvo Valeiku ģimene, kuras vīrieši - tēvs Jānis un dēls Valdis - īstenojuši savu ideju, uzkonstruējot jauna veida komposta kasti. Valeiki plāno ar šo produktu iekarot ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu tirgu, turklāt ideju plūsma ar šo ražojumu nebūt neesot apsīkusi.
Apnika labot
Jaunā veida komposta kaste domāta dārzu un privātmāju īpašniekiem, kas kopj savu piemājas teritoriju. Tā izgatavota no saplākšņa un metāla, tāpēc nepūst un nebojājas, triju gadu garumā krājot tajā kritušās lapas un nopļauto zāli. Kaste iekārtota izmantošanai pēc noteikta cikla, un pēc trim gadiem tajā būs gatava komposta masa, ko var izmantot puķu un zemeņu dobēm.
Kā Dienai stāsta Jānis Valeika, ideja par organizēto miskasti radusies tāpēc, ka iepriekš lietotā koka komposta kaste puvusi, plīsusi, un to nācies pastāvīgi labot. "Šo kasti var ērti salikt vai izjaukt pilnībā pa detaļām," priekšrocības uzskaita Valdis Valeika. Abi izgudrotāji ir vienisprātis, ka šī kaste ir ērtāka par citām, jo reizi gadā, pārkraujot tās saturu, starpposmus var izņemt dēli pa dēlim, tāpēc darbs norit vieglāk un raitāk nekā ierastās komposta kaudzes pārrakšana.
Komposta kaste ir veidota no saplākšņa un cinkota metāla, tāpēc tas neaprūsēs un paliks spīdīgs, saglabājot glītu izskatu. Komposta kaste sastāv no trīs nodalījumiem - viena lielāka un diviem mazākiem. Lielākajā visu vasaru tiek bērta nopļautā zāle un vecās lapas. "Rudenī kaste ir piebērta, bet pavasarī pārkraujam lielākā nodalījuma saturu mazākajā, un no trešā nodalījuma liekam dobēs," principu skaidro Jānis.
Mersedess un komposts
Valeiki jauno komposta kasti plāno padarīt par tirgus produktu gan Latvijā, gan ārzemēs. "Mazākā kaste būs četrus kubikmetrus liela, lielākajā saies 16 kubikmetri komposta masas," stāsta Valdis. Jānis skaidro, ka ārzemēs ražotās komposta kastes ir pārāk mazas - 0,7 kubikmetru ietilpības un mazākas. "Tādās kastēs nepietiek vietas, lai ieliktu gana daudz komposta," uzskata dārzkopis.
Nākamajā gadā Valdis piedāvās komposta kastes Latvijas saimniecības preču veikaliem, bet patlaban meklē piegādes kanālus un vairumtirgotājus Austrijā un Vācijā. Viņš skaidro, ka Latvijā kompostēšanu piekopj pārsvarā laukos, toties "Austrijā cilvēks brauc ar S klases mersedesu, un kompostē zemi, jo domā par vidi". Ikdienas darbā Jānis un Valdis Valeikas uzņēmumā Metāldizains bieži veido nestandarta metāla objektus.