Dienas ķērpju grāmatiņa. Uzzini visu par ķērpjiem
Pievienot komentāru
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.
dzeja
Pēters Brūveris
tur dziļi dziļi mežā
tur dzīvo Sakārnis
viņš ir ar biezu ķērpi
līdz acīm noaudzis
pa tumšām egļu ēnām
viņš nīgru skatu klīst
un paslēpjas zem celma
kad pārāk drēgni līst
viņš šķībi ģīgas čīgā
viņš greizi ragā pūš
un tā no gada gadā
tam mežā paiet mūžs
viņš pats par sevi smejas
viņš pats par sevi raud
neviena cita tāda
šai mežā cita nav
viņš biedinoši kāsē
un aizdomīgi klus
viņš naktīs aizdedzina
mums maldu uguņus
tur dziļi dziļi mežā
tur dzīvo Sakārnis
ar vientulības ķērpi
līdz acīm noaudzis
Kas ir Dabas koncertzāle
Tā vien gribas noteikt — nekas īpašs — vai arī iesaukties — kaut kas īpašs! Iedomājieties skatuves priekškaru, kas ir aizsedzis jūsu ilgi gaidītu ideju vai sajūtu un tad atveras, un jūs ieraugāt savu sapni realizējamies! Dabas koncertzāle, atverot priekškaru, jūs varbūt pārsteigs, jo tā atvērs nevis ierasto skatuvi, bet «parastu» ainavu, kuru jūs varat redzēt gan no rīta, gan vakarā. Un tomēr šoreiz kaut kas ir noticis citādi....
Sabrauc cilvēki. Viņi nāk no visurienes, ar sedziņām un baterijām uz brīnišķīgu dabas stūrīti, lai noklausītos stāstu par mazu putniņu Čuņčiņu vai lielāko rakstnieku zemes virsū Rakstu Ķērpi. Stāstītāji ir dažādi — zinātnieki, mūziķi, dzejnieks, dabas dīdžejs, gaismas un skaņa. Visi mācītie vīri un sievas stāsta par mijiedarbību starp cilvēku un dabu. Mūsu mērķis ir pastāstīt par vienu lietu dažādiem cilvēkiem ar dažādām skolām, dažādu pieredzi. Tāpat kā ainava, kuru redzat, nav tikai glezna pie baltas sienas, bet liels aplis, kas ir visapkārt. Varbūt skaņa nāk no viena punkta, bet tā atbalsojas pļavās un mežos, tā arī mūsu stāsts nāk no dažādiem cilvēkiem.
Klausītājus Dabas koncertzālē sagaidīs laboratorijas ar mikroskopiem, dabas takas un kukaiņu vāzes. Tas ir kustīgākais Dabas koncertzāles brīdis, kad katram ir iespēja pabūt ornitologa vai ķērpju pētnieka — lihenologa — ādā. Ātri pienāks brīdis, kad viss atkal pieklusīs, un jūs satiksiet koncerta varoni. Viņš būs dzejnieka ādā, un, ticiet vai ne, viņa stāsts būs pavisam dīvains, jo tas nenāks no cilvēku pasaules.
Bet lai nu vārdi neapvainojas, jo visu turpinās mūzika. Nedomājiet, ka izpildītāji būs tikai cilvēki. Vislielākie komponisti šoreiz ir putni ar stabulēm un vijolēm. «Mūziķi» stāsta, ka paši īsti nesaprot, ko spēlē, tomēr, kad spēlē, tad jūt, ka skan kopā.
Tā soli pa solim mazais dabas varonis ierauj klausītāju savā dienas un nakts grāmatā. Un beidzot cilvēks atceras (jo cilvēkam tas ir tikai piemirsies), ka brīnums nedzīvo aiz trejdeviņām jūrām — tas ir tepat mūsu priekšā.
Spriediet paši, vai, atvelkot aizkaru, jūs ieraudzīsiet neko vai kaut ko īpašu... (Mēs apzināmies, ka īsti dabiskā, retiem ķērpjiem piemērotā mežā Dabas koncertzāli rīkot būtu grūti — pārāk daudz kritalu un odu...)
Ingus Ulmanis
Dienas ķērpju grāmatiņa
Laikraksta Diena izdevums sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem
Redaktors un teksti — Egīls Zirnis
Fotogrāfijas — Andris Soms, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts
Paldies bioloģei Sandrai Bērziņai un dabas aizsardzības speciālistam Viesturam Lārmanim!
Seko mums
Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!
Ziņas e-pastā
Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!
5 komentāri
antons
edy
Artis
Ansis
Elina