Nepārmaksāt un vienlaikus neatteikties no XXI gadsimta pilsonim tik tīkamā komforta - šī tendence ir kļuvusi par leknu cērpamo aitu viesnīcu industrijā. Pēdējā gada laikā kā sēnes pēc lietus gan Eiropā, gan Amerikā sadzemdinātas tā dēvētās kapsulu viesnīcas jeb naktsmītnes kūniņas ar istabām pieklājīga drēbju skapja lielumā.
10-14 kvadrātmetru, aprīkoti ar vismodernākajām tehnoloģijām, bet pats galvenais - lielu, ērtu gultu un vislabākās kvalitātes spilvenu. Sak, viss pārējais ir tikai izšķērdība un lieka greznība, ņemot vērā, ka lielākoties viesnīca tiek izmantota tikai kā naktsmītne.
Kā kapsulu viesnīcu fenomenu stimulējošs apstāklis tiek minēta gan lidmašīnu reisu aizvien biežākā kavēšanās, nogurdinošā nīkšana lidostās, gaidot nākamo lidojumu, gan klasisko viesnīcu neadekvāti bezkaunīgais cenu pieaugums. Industrijas analītiķa Smith Travel Research dati liecina, ka vidējā Londonas viesnīcas cena pagājušajā gadā bijusi 115 latu (par 20% vairāk nekā 2006.gadā), Ņujorkā - 150 latu.
Pie kapsulu viesnīcu pirmajām bezdelīgām pieder pagājušajā gadā Londonas Hītrovas un Getvikas lidostā durvis vērušais Yotel (www.yotel.com), kurā istabu iespējams noīrēt gan uz diennakti, gan stundām (tranzīta pasažieriem, kam līdz nākamajam reisam jāgaida vairāk par četrām stundām). Arī Ņujorkas Pod Hotel (www.thepodhotel.com), kurā vienas istabas cena ir 89 dolāri.
Taču intriģējošākā un ambiciozākā no kapsulu viesnīcām - CitizenM (www.citizenm.com) durvis vērs jūnijā Amsterdamā, blakus Schiphol lidostai. Tās 14 kvadrātmetru istabu cena būs, sākot no 69 eiro, savukārt mērķauditorija pretendē jau uz stila žurnāla Wallpaper ceļvežu lietotāju pulciņu.
CitizenM istabas būs kapsulas šī vārda vistiešākajā nozīmē - katra kā atsevišķs lego klucīšu kārtojums salikta īpašā rūpnīcā un pēcāk iemontēta viesnīcas ēkā, sākot no sienā iestrādāta televizora līdz tualetes papīra turētājam vannas istabā. Gan vestibilā, gan istabās būs Vitra mēbeles, vannas istabā smaržos japāņu modes zīmola Comme des Garcons kosmētika, gulta būs klāta ar Frette veļu un spilveniem.
Reģistrēties savā istabā katrs varēšot pats - viesnīcas vestibila datorā izvēloties savām vēlmēm tīkamāko apgaismojumu, mūziku un pat temperatūru. Pirmajā CitizenM viesnīcā būšot 230 istabu, bet jau tuvākajā nākotnē kompānija, kuras viens no dibinātājiem ir bijušais modes zīmola Mexx īpašnieks, plāno atvērt vēl 20 viesnīcas.
Kapsulu viesnīcu koncepcija nav nekas jauns, tā ir aizgūta no Japānas, kur pirmās šāda stila naktsmītnes parādījās jau pagājušā gadsimta 80.gados un bija domātas galvenokārt darbaholiķiem uzņēmējiem, kuri tik ļoti aizstrādājās, ka nokavēja pēdējo vilcienu. Atšķirība vien tā, ka tagad koncepcija tiek izslīpēta līdz vissmalkākajām viesu kaprīzēm, jo nenoliedzami viens no lielākajiem kapsulu viesnīcu āķiem ir visparastākā ziņkārība. Kaut vai - ko tik visu iespējams satilpināt paprāva drēbju skapja lieluma kabūzītī, neupurējot komfortu un nepiebiedējot klaustrofobiju? Ak jā, un vēl tīkami glaimojot pašapziņai, ka nepārmaksājat, jo pārmaksāt nudien nav stils.