Zviedru Glögg
Tā izcelsme meklējama viduslaiku Eiropā, kur karstu, ar garšvielām bagātinātu vīnu izmantoja, lai sasildītos aukstajos ziemas mēnešos. Garšvielas, piemēram, kanēlis, krustnagliņas, ingvers un kardamons, tika uzskatītas par luksusa precēm, kam piemita arī ārstnieciskas īpašības. Tās pievienoja vīnam, lai palīdzētu cīnīties ar saaukstēšanos un veicinātu asinsriti.
Nosaukums Glögg cēlies no zviedru vārda glödga, kas nozīmē "sildīt" vai "kvēlot". Tas attiecas uz dzēriena sildīšanu virs uguns. Šāds dzēriens nebija raksturīgs tikai Zviedrijai, taču Zviedrijā tas tika pielāgots vietējām garšām un XIX gadsimtā kļuva par neatņemamu Ziemassvētku tradīciju.
Kāpēc tieši XIX gadsimtā?
XIX gadsimtā Ziemassvētki kļuva par svarīgu un plaši svinētu ģimenes un sabiedrības notikumu. Zviedrijā sākās arī garīgas pārmaiņas, Ziemassvētkus sāka saistīt ar ģimenes un draudzības vērtībām. Cilvēki meklēja kopīgas sociālās aktivitātes, veidus, kā radīt svētku noskaņu, piemēram, tika popularizēta Ziemassvētku eglītes pušķošanas tradīcija, dāvanu dāvināšana, kopīgs svētku mielasts. Glögg kļuva par dzērienu, kas simbolizēja siltumu, kopā būšanu un svētku sajūtu, tas ideāli iederējās šajā svētku ģimeniskajā un garīgajā atmosfērā.
XIX gadsimtā arī alkohola pieejamība Zviedrijā un citās Eiropas valstīs ievērojami pieauga, jo tika attīstītas jaunas ražošanas metodes, kas ļāva cilvēkiem vieglāk iegūt stipros dzērienus. To pieejamība veicināja alkohola pievienošanu Glögg.
Vēsturiski zviedru karstajam vīna dzērienam Glögg papildus vēl tika pievienots arī stiprais alkohols, piemēram, degvīns vai akvavits (skandināvu garšvielām bagāts stiprais alkohols), lai padarītu dzērienu stiprāku un sildošāku.
Zviedru Glögg garšvielu kombinācija ietver kanēli, kardamonu, krustnagliņas, zvaigžņu anīsu un apelsīna mizu. Glögg tiek arī bagātināts, piemēram, ar rozīnēm un mandelēm, ko pievieno dzērienam tieši pirms pasniegšanas.
Glögg bieži tiek saldināts ar brūno cukuru, un dažreiz tiek pievienots arī medus vai sīrups.
Ar piparkūkām un safrāna maizītēm
Glögg tiek pasniegts ļoti karsts, rozīnes un mandeles vai nu tiek iebērtas tieši dzērienā, vai pasniegtas atsevišķi. Glögg bieži tiek baudīts svētku laikā kopā ar piparkūkām (pepparkakor) vai safrāna maizītēm (lussekatter).
Mūsdienu Zviedrijā Glögg ir plaši pieejams veikalos, tam ir arī bezalkoholiskās versijas, ko gatavo no upeņu vai dzērveņu sulas, pievienojot tās pašas tradicionālās garšvielas.
Glögg var atrast Ziemassvētku tirdziņos. Tradīcija ir saglabājusies, jo tā simbolizē siltumu, kopābūšanu un svētku sajūtu, kas ir neatņemama Zviedrijas Ziemassvētku kultūras daļa.
Karstais ābolu vīns
Silts ābolu sidrs vai ābolu vīns Heißer Apfelwein, nereti ar kanēļa un krustnagliņu aromātu, raksturīgs Hesenes reģionam ap Frankfurti Vācijā.
Kopumā ābolu vīns (Apfelwein) ir populārs Vācijā jau gadsimtiem ilgi visos reģionos, kur tiek audzēti āboli, īpaši Frankonijas reģionā, arī Ziemeļvācijā. Karstais ābolu vīns Apfelwein ir tradicionāls ziemas dzēriens, kuru šajos Vācijas reģionos gatavo un dzer aukstajos ziemas mēnešos gan vietējie, gan tūristi. Dzērienam pievieno citrona šķēles, dažreiz arī cukuru vai medu, lai piešķirtu tam saldumu.
Karstais Apfelwein tāpat kā karstvīns bieži tiek pasniegts Ziemassvētku tirdziņos un citos ziemas pasākumos.
Mūsdienās Apfelwein gatavo arī bezalkoholisko versiju, izmantojot bezalkoholisku ābolu dzērienu vai ābolu sulu, kas tiek sildīta kopā ar garšvielām – kanēli, krustnagliņām un citrona šķēlēm.
Ābolu sulu uzsilda līdz vēlamajai temperatūrai, pievieno garšvielas pēc garšas. Tās saglabā dzēriena aromātu un siltumu bez alkohola.