Gaujas rūķi uzpērk ar īstumu un savu piedzimšanu ārpus projektu važām. Tie izkūņojušies paši – pirms desmit gadiem gleznainā vietā Jaunpiebalgas pusē, kur Gauja met brīvdomīgas līku loču cilpas, pakalni aicina tuvāk saulei un saskatīt apvārsni, bet cilvēki māk gan strādāt, gan atpūsties. Vismaz tie, kam īstas zemnieku saknes un dzīvesziņa, kas te mājo paaudžu paaudzēs un ir brīvi no domāšanas tikai vienai dienai. Viņi redz uz visām pusēm – izjūt pagātni, skata nākotni un rosās šodien. Tad arī rūķi rodas! Lielkrūžu saimniekiem Guntaram un Valentīnai Dolmaņiem tie kļuvuši par ziemas krāšņāko rotu, kas priecē arī tuvus un tālus ciemiņus.
Visi iz senatnes
Gaujas rūķu specifika ir tāda, ka to tēlos iejūtas vietējo māju ļaudis un teju visas mājvietas atrodamas jau 1681. gada zviedru kartē. Pa vidu vēl netaisnota Gauja, sametusies kā nepaklausīgs kliņģeris, apkārt māju puduri – Krūzes, Ķeiķi, Seviķi, Ķūģi, Paupi... Te mituši muižas ļaudis un brīvzemnieki.
Seviķu ciema nosaukums dots kā "atsevišķi dzīvojošie", Krūzes acīmredzot saistītas ar kādu podnieku, citu nosaukumu izcelsme nav zināma. Taču neviena sēta nav bijusi vientuļa – nosaukumu atvasinājumi gājuši pat divos desmitos. Arī Krūzes ir vairākas. Lielās, Mazās, Lejas, Kalna, Avota, Meža, Bērziņu, Jaunās atrodas vienuviet, bet Sila, Ceļa un Ceļmalas izdīgušas savus desmit kilometrus tālāk – ap alus darītavu Jaunpiebalgā. Savu jauno, nepabeigto māju Dolmaņi nokristījuši par Krūzēniem – kā atvasi no senā pudura.
Krūzēm blakus izsenis zēlušas Paupu mājas, arī daudzas. Kad padomju okupācijas vara vienu Paupu saimnieku izsūtīja, viņa plašajā mājā iekārtojās Gaujas ciema padome. Upes vārdā pārdēvēja arī tuvējo Jēkabskolu – vietu, kur pamata izglītību vietējie zemnieku bērni ieguvuši jau no 1855. gada. Tautā šo apvidu izsenis dēvējuši par Palātu, bet padomju laikā visi māju puduri kartē nodēvēti par Paupiem. Lielkrūzes arī tagad pieskaitītas šim ciemam.
Šobrīd cilvēku ir mazāk, taču biedrošanās tradīcijas ir saglabājušās un vēsturiski attiecas arī uz Dolmaņu māju, kas no muižas izpirkta 1878. gadā.
"Jaunpiebalgas muižā bija pieci pagasti.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20, decembra, 2024. - 2. janvāra, 2025 numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!