Pagājušā gadsimta četrdesmito gadu nogale ASV bija trauksmains laiks, raksta History. com. Pavisam nesen bija noslēdzies Otrais pasaules karš, taču tā uzvarētāji bija paspējuši sanīsties savā starpā. Jau bija uzliesmojis aukstais karš, kurā ierakumu pretējās pusēs atradās ASV vadītās kapitālismu un (ar zināmiem izņēmumiem) demokrātisku attīstības ceļu izvēlējušās valstis un PSRS diriģētā sociālisma nometne.
Lai gan ASV tolaik bija vienīgā pasaules valsts, kuras bruņojumā bija kodolieroči (PSRS pirmais veiksmīgais atombumbas izmēģinājums notika 1949. gada 29. augustā), amerikāņu sabiedrība bija nobažījusies par iespējamu "krievu iebrukumu" un "komunistu nākšanu pie varas", atgādina BBC History Magazine. Tieši šādos apstākļos, sākot ar 1947. gadu, ASV avīzēs un radiostaciju pārraidēs aizvien biežāk tika apspriesti NLO. Ļaudis no visas plašās valsts malām vēstīja par debesīs novērotiem dīvainiem objektiem un bija sašutuši, ka varasiestādes izvairās no skaidrojuma, kas tie tādi bijuši. Sākumā lielākās aizdomas krita uz padomju lidaparātiem, taču jau drīz vien par populārāko versiju kļuva kādu citplanētiešu gaisakuģu nelūgtas vizītes.
Nu jau var droši sacīt, ka toreizējai ASV valdībai, militārajām struktūrām un izlūkošanas dienestiem var pārmest visu ko, taču ne apzinātu informācijas slēpšanu. Arī tiem nebija ne jausmas, kas īsti notiek. Un tas darīja bažīgus Vašingtonā pie varas esošos politiķus. Gaisa spēkiem, kuru uzdevums bija garantēt drošību amerikāņu gaisa telpā, tika uzdota šo neparasto parādību izpēte. Tā notika trīs laika ziņā secīgu, bet savstarpēji nesaistītu projektu ietvaros. Kopš 1947. gada nogales tika realizēts projekts Sign, 1949. gadā to aizstāja ar projektu Grudge, bet 1952. gadā sāka Blue Book, ko pārtrauca 1969. gada 17. decembrī ar kaunīgu atzinumu, ka nekādus būtiskus rezultātus NLO izpētē nav izdevies gūt.
HISTĒRIJAS SĀKUMS
1947. gada 24. jūnijā turīgais uzņēmējs un aizrautīgais aviators Kenets Arnolds savā vienmotora lidmašīnā veica kārtējo lidojumu virs Vašingtonas štata ASV rietumu piekrastē, atgādina CNN. Netālu no majestātiskā Reinīra kalna viņa uzmanību piesaistīja vairāki dīvainas formas lidojoši objekti. Lai gan laiks bija skaidrs un Kenets aviācijas jomā nebija iesācējs, noteikt šo lidaparātu tipu viņš nespēja. Arī mēģinājumi tikt tiem tuvāk neko nedeva – lidaparāti pēkšņi uzņēmuši mežonīgu ātrumu, lai izvairītos no novērotāja, turklāt neatstājot aiz sevis reaktīvajiem dzinējiem raksturīgo balto tvaiku grīsti.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 13. - 19. decembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!