Priekšvēlēšanu cīņa Rīgā jau ir sākusies, bet īstās kaislības būs nākamajā gadā. Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (Jaunā Vienotība) skaidri un gaiši apliecina, ka gribētu vadīt galvaspilsētas pašvaldību vēl četrus gadus, lai varētu arī izbaudīt, kā pats saka, "melnā darba sasaukuma" saldos augļus. Lielākās kaislības ielu nebeidzamo remontu sakarā ir beigušās, pat Slokas iela, kurā, šķita, remonts nebeigsies nekad, ir gatava, tagad kārta vairākiem tiltiem. Tikmēr jaunas problēmas Rīgai sarūpējusi Rail Baltica projekta nolaišanās no mākoņiem – tuvākos gadus to visasāk izjutīs tā Pārdaugavas gala un tuvāko apkaimju iedzīvotāji, kam satiksmē bija svarīgs Altonavas tiltiņš.
Viens no Ķirša konkurentiem uz mēra krēslu nākamajās vēlēšanās Ainārs Šlesers (LPV) neapšaubāmi ir pamanāmāks orators, jau paguvis visus citus iespējamos pretendentus nosaukt par pajoliņiem un cita starpā sola likvidēt stabiņus. Ķirsis SestDienai paskaidro, kāpēc priekšvēlēšanu solījumiem Rīgā veikt straujas pārmaiņas tomēr nevajag ticēt.
Kā jūs tagad jūtaties mēra amatā?
Jūtos tā, ka esmu tikko atvēzējies, bet jau jāskrien uz vēlēšanām. Ir daudzas lietas uzsāktas, bet tādā pilsētā kā Rīga no uzsākšanas brīža līdz iekustināšanai paiet diezgan ilgs laiks.
Vai četru gadu pilnvaru termiņš Rīgas pašvaldībai nav par īsu?
No vienas puses, divi termiņi Rīgā būtu labs laiks, kurā tu vari lietas uzsākt, iekustināt, un pēc sešiem, septiņiem gadiem jau būtu jābūt rezultātam. No otras puses, vienam sasaukumam astoņi gadi būtu pārāk ilgs laiks. Ir valstis, kurās termiņš ir 5–6 gadi. Pieci gadi droši vien būtu optimāli. Piemēram, tu gribi Rīgā uzbūvēt kādu tiltu. Sākumā jāsaprot, kur dabūsi naudu, tad – kā būvēsi, jāiziet visas ekspertīzes, un no idejas līdz realizācijai pieci līdz septiņi gadi paiet. Ir, protams, atsevišķi projekti, kuri ir izdevušies ļoti ātri, piemēram, Radziņa krastmala: pirms trim gadiem Satiksmes ministrija pateica, ka tai ir nauda, ja mēs trīs gadu laikā varam to paņemt, tad lai ņemam. Riskējām, un sanāca. Bet optimāli ātrs laiks ir seši gadi, tipisks piemērs ir mūsu aizsāktā apkārtnes sakārtošana pie dzelzceļa stacijām – 2020. gadā dabūjām tam puszaļo gaismu, sākām plānot, kā tas varētu izskatīties, un 2026. gada vidū būsim uzbūvējuši. Vienmēr jau ir patīkami ne tikai izdarīt melno darbu, bet arī ieraudzīt darba augļus.
Tātad četru gadu pilnvaru termiņš nozīmē, ka augļus, visticamāk, baudīs nākamais sasaukums?
Vispār jā. Ātri var tikai kādam pabalstu iedot. Nu, ēkas varbūt var uzbūvēt ātri, piemēram, skolu. Ēku var uzbūvēt 3–4 gados. Bet lielajos infrastruktūras projektos augļus plūc nākamie.
Ja notiek jums sliktākais variants, nākamo pašvaldību vēlēšanu rezultātā jūs vairs neesat pie varas Rīgā. Kādus augļus plūks tie, kas Rīgu vadīs jūsu vietā?
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 13. - 19. decembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!