Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Otrdiena, 19. novembris
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Renovācijas pieteikumus pirmajā valsts atbalsta vilnī vēl gaida

Neviens renovācijas projekta pieteikums sen gaidītajā valsts atbalsta programmā, kur ar Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzfinansējumu šogad piešķirti 16,6 miljoni latu, Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūrā (BEMVA) kopš pieteikšanās sākuma 14.aprīlī vēl nav saņemts, toties jautājumu par dokumentu gatavošanu, darbu gaitu un kompensācijas kārtību gan ir daudz.

Iesniegumiem jābūt stingras formas, un projekti ritēs ES caurskatāmības un skrupulozo atskaišu kārtībā, citādi ieguldīto naudu neatgūt. Ekonomikas ministrija (EM) sola, ka vasarā varētu būt skaidrība par papildu finansējumu renovācijai, kas mazinās iedzīvotāju izdevumus par siltumu un dos darbu uzņēmumiem.

Pirmie top

Pirmos projektu iesniegumus BEMVA gaida maija sākumā, vērtējot interesentu un jautājumu plūsmu. Iesniedzamo dokumentu sagatavošana prasa laiku. Ja līdz šim dzīvokļu īpašnieki nav paveikuši pamatdarbu — pārņēmuši māju valdījumā un nodevuši apsaimniekotājam, kopsapulces sasaukšana ar vajadzīgo 50+1% piekrišanu renovācijai un tam vajadzīgajam kredītam var ievilkties. Priekšrocība ir pašu uzkrājums, kas samazina bankas aizdevuma apjomu un finanšu saistības, kā arī iepriekš veikts energoaudits vai tehniskais apsekojums, lai uzreiz varētu gatavot renovācijas vai rekonstrukcijas projektu un tāmi.

Nākamais solis pēc pamatlēmuma ir pilnvarot pārstāvi, kas vadīs projektu, piemēram, dzīvokļu īpašnieku biedrības vadītājs vai jebkuru cita personu, kam var uzticēties, Dienai stāsta BEMVA ES struktūrfondu departamenta projektu nodaļas vadītājs Andis Strods. Par pilnvarnieku var būt apsaimniekotājs — sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), ar kuru noslēgts līgums, un tās vārdā rīkosies SIA pilnvarotais pārstāvis. Šādi renovāciju veic vairāki privātie apsaimniekotāji Rīgā.

Neprecizējamie jāpilda

Būtiskākais dokuments, kam jāpievērš uzmanība vispirms, ir projekta pieteikuma veidlapa. Tajā kritēriji apzīmēti ar burtiem N un P, proti — neprecizējamie un precizējamie. Pirmie ir obligāti izpildāmi nosacījumi, uzsver BEMVA ES struktūrfondu departamenta projektu nodaļas vadītāja vietniece Edīte Rideviča, iesakot — ja māja neatbilst šiem kritērijiem, nav vērts tērēt laiku projekta gatavošanai, jo aģentūra to automātiski noraidīs. Precizējamos kritērijus, piemēram, budžeta sadaļas, ja gadījušās kļūdas, varēs labot arī pēc projekta iesniegšanas.

Viens no būtiskiem neprecizējamiem kritērijiem ir dzīvokļu īpašumu sadalījums mājā, proti — vienam īpašniekam var piederēt ne vairāk kā piektā daļa dzīvokļu īpašumu kopskaita. Arī tad, ja mājā ir neprivatizēti dzīvokļi, taču valstij vai pašvaldībai nepieder vairāk par 20%, to var pieteikt renovācijas atbalstam. Šis nosacījums gan izslēdz no atbalstāmo loka mazas lauku dzīvokļu mājas, tomēr to skaits neesot liels.

Skaidrs pilnvarojums

Projektu vadīs dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona vai apsaimniekotājs, ar kuru kopsapulcē jāvienojas par pilna laika darbu visā renovācijas gaitā, atlīdzības apjomu, ko nevarēs iekļaut no ES fondiem kompensējamos izdevumos, kā arī atskaitēm īpašniekiem, iesaka E.Rideviča.

Būtisks iesniedzamais dokuments ir mājas pārvaldnieka izziņa par pēdējo 12 mēnešu naudas plūsmu, proti — maksājumiem par pakalpojumiem, kas deleģēti pārvaldniekam. Tajā jānorāda arī parādsaistības, kas nedrīkst pārsniegt 15% gada apgrozījuma. Ja pilnvarotais ir juridiska persona, tad jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienesta izziņa, ka tai nav nodokļu parādu.

Vienam iesniedzamajam dokumentam var būt divi varianti. Ja mājai paredzēta vienkāršotā rekonstrukcija, tad jāiesniedz būvvaldē apliecināta karte par projekta ieceri. Ja rekonstrukcija ir lielāka, tai jāgatavo būvprojekts, un BEMVA jāiesniedz būvvaldē saskaņots tehniskais projekts.

Apmaksās vajadzīgos

Mājas energoauditam jāatbilst paraugam, kas iekļauts Ministru kabineta (MK) noteikumu par ES struktūrfondu līdzfinansējumu pielikumos. To var veikt jebkurš energoauditors, ne obligāti sertificēts speciālists. Aprēķinu metodikai gan jāatbilst šā gada 13.janvāra MK noteikumiem Nr.39 par ēkas energoefektivitātes aprēķinu. Obligāts ir būves tehniskās apsekošanas atzinums — pēc tā un energoaudita nosaka risināmās problēmas. Šo pārbaužu secinājumiem jāsakrīt, un projekta pieteikumā jāatspoguļo tikai tie darbi, kas ieteikti energoauditā un būvprojektā. "Veidlapā nevar rakstīt darbus, ko gribētu veikt, bet kas nav vajadzīgi energoefektivitātes vai tehniskā stāvokļa dēļ," saka A.Strods, "tos var veikt par saviem līdzekļiem, bet neapmaksās no fondiem."

Ja ēkas energoaudits, būvprojekts vai tehniskā apsekošana būs veikta no 2006.gada 24.oktobra līdz šim brīdim, arī šīs izmaksas būs kompensējamas. Energoauditam gan jāveic pārrēķins pēc jaunās metodes. Līdz norādītajam datumam tapušo tehnisko pārbaužu un projektu izmaksas nekompensēs no šīs aktivitātes.

Bez interešu konflikta

Tā kā šie projekti saņem ES naudu, tātad iekļaujas valsts līdzfinansēto skaitā, darbu veicēji tajos jāizvēlas pēc MK noteikumu Nr.65 nosacījumiem, kas regulē iepirkumu procedūru un finansēšanas kārtību, novēršot iespējamos interešu konfliktus. Saskaņā ar noteikto slieksni, ja būvizmaksas pārsniedz 120 000 latus, jārīko iepirkums. Ja ne, pietiek ar mērķtiecīgu cenu aptauju, taču nedrīkst slēgt līgumus ar personām, kas ir radinieki projekta vadītājam vai saistīti ar viņu likuma Par nodokļiem un nodevām izpratnē. Kā skaidro A.Strods, otrajā grupā ir mātes un meitas komercsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības, kā arī sabiedrības, kurās vienai personai ir balsu vairākums izpildinstitūcijās.

E.Rideviča uzsver, ka būvfirmas noteikti jāaptaujā vairākas, jo tagad nozarē ir liela konkurence, kas var būtiski mazināt izmaksas. Tiesa, jāskatās, lai darbi notiktu kvalitatīvi, un to var garantēt neatkarīgs būvuzraugs, kas īpašnieku vārdā kontrolēs, lai būvprojektā paredzētais ritētu pareizi, izmantojot īstos materiālus. Arī būvuzrauga un projekta autoruzraudzības izdevumi tiks kompensēti no fondiem.

Kompensē paveikto

Atkarībā no perioda, kādā plānots pabeigt darbus, var saņemt vai nu starpposma, vai uzreiz noslēguma maksājumu, stāsta A.Strods. Ja renovācija rit ilgāk par gadu, tad pēc sešiem mēnešiem var pieprasīt starpposma maksājumu pa izdarītajiem darbiem, ko dabā pārbaudīs BEMVA kontroles nodaļas speciālisti. "Nevar vienkārši nopirkt siltināšanas materiālu un prasīt atmaksāt pusi naudas," skaidro E.Rideviča, "tas arī jāuzliek uz sienas." BEMVA izlases kārtībā pārbaudīs arī objekta dokumentāciju, tāpēc tā rūpīgi jāglabā. Tikai tad, ja izmaksas patiesi atbilst projekta iesniegumā paredzētajam, BEMVA pārskaitīs paredzēto līdzfinansējuma daļu. Katram projektam būs speciāls darījumu konts, kur notiks norēķini.

"No daudziem interesentiem saņemam jautājumu — vai tiešām atmaksās šo naudu, kur ir garantija, " stāsta E.Rideviča. "Varu teikt, ka atmaksās noteikti, tikai jāizpilda programmas prasības, jāiesniedz pareizi dokumenti, atskaites, jāievēro aģentūras norādījumi."

Izsver katru

Ja mājai nav uzkrājumu dzīvokļu īpašniekiem jāvienojas par kredīta ņemšanu kredītiestādē uz pilnvarojuma līguma un kopsapulces lēmuma pamata. Kredīta devējs, valūta un vienošanās par likmi ir pašu īpašnieku ziņā.

Renovācijas projektus finansē Latvijas hipotēku un zemes banka (LHZB), Swedbank, SEB un DnB Nord banka. To pārstāvji Dienai uzsver, ka katra kredītu lieta tiek vērtēta individuāli, tomēr vidēji var nosaukt pašreizējās procentu likmes. Swedbank to nosaka pēc trīs mēnešu EURIBOR indeksa plus 3—5%. DnB NORD bankai pievienotā likme ir 3—4,65%, SEB — 2,9% plus sešu vai 12 mēnešu EURIBOR, vai arī 1,5% plus sešu vai 12 mēnešu RIGIBOR. LHZB šā gada aprīļa sākumā orientējošā procentu likme trim gadiem daudzdzīvokļu mājas renovācijas aizdevumam eiro bija 8,5% gadā, bet tā var gan kristies, gan kāpt atkarībā no notikumiem starptautiskajā valūtas tirgū, saka bankas speciālists Mārcis Eglītis. Vairāk informācijas pieejama banku mājaslapās internetā.

Atkarībā no projekta stadijas īpašniekiem izdevīgāk uzreiz atdot bankai daļu kredīta, iesaka E.Rideviča. Tas īpaši attiecas uz projektiem, kas ilgst vairāk nekā gadu. Tāpēc aizdevuma līgumā jāparedz, ka par priekšlaicīgu atmaksu banka neiekasēs soda naudu. Bankas gan zina struktūrfondu darbības principus, ar projekta iesniedzēju varēs vienoties, teica BEMVA speciāliste. Ja dzīvokļu īpašnieki plāno saņemt tikai noslēguma maksājumu, piemēram, par agrāk iesāktu un četros, piecos mēnešos pabeidzamu projektu, tad jau sākumā var noformēt aizdevumu tikai par šo summu un noteikto termiņu, norādot, kādu daļu tad segs, iesaka A.Strods.

Pirmie malēji

Labākā situācijā ir tie, kas jau iepriekš gatavojuši māju renovācijai. "Pirmie projektu iesniedzēji ir gan ieguvēji, gan celmlauži, visi uz viņiem skatīsies," saka A.Strods. BEMVA mājaslapā publicēs visu informāciju par projektiem, to virzību, un citi varēs mācīties no pirmo kļūdām un panākumiem.

Pirmajā atbalsta vilnī iekļaujas lielākā daļa padomju laikā būvēto sērijveida māju, kas ir lielākā daļa daudzdzīvokļu māju kopskaita, lēš E.Rideviča. EM pārstāve Evita Urpena stāsta, ka uzsākta saskaņošana Latvijas un ES institūcijās par papildu renovācijas finansējuma līdz 100 miljoniem latu uz ES struktūrfondu pārdales un izmešu kvotu pārdošanas rēķina. Vasarā varētu būt zināmi papildu naudas izmantojuma un piešķiršanas nosacījumi. Tas gan būšot atkarīgs no iedzīvotāju aktivitātes šajā atbalsta posmā.

Dažādus būvnieku, enerģētiķu, apsaimniekošanas un citu nekustamā īpašuma un celtniecības nozares lietpratēju viedokļus par renovācijas efektivitāti lasiet portālā diena.lv.

***

Kā atjaunot māju ar Eiropas struktūrfondu atbalstu atbalsta pamatkritēriji

1944.—1993.gadā celtas, īpašnieku pārņemtas daudzdzīvokļu mājas

Jābūt līgumam ar apsaimniekotāju — biedrības pilnvarotu personu vai komercsabiedrību

Atbilstīgās pašvaldības minimālais iedzīvotāju skaits — 2000

Iedzīvotāju parādsaistības nedrīkst pārsniegt 15% gada maksājumu apjoma

Vienam īpašniekam drīkst piederēt ne vairāk par 20% ēkas

Nedzīvojamo telpu īpatsvars — ne vairāk par 25% kopplatības

Enerģijas ietaupījumam pēc renovācijas jābūt vairāk par 20%

Projekta secība

Kas jāievēro

Atbalsta kritēriji sadalīti precizējamos neprecizējamos. Ja māja neatbilst neprecizējamam kritērijam, pieteikumu automātiski noraidīs. Precizējamos kritērijus var labot 30 dienās pēc projekta iesniegšanas

Ja projekta vadību uztic kādam dzīvokļa īpašniekam, pilnvarojuma līgumā jāparedz atlīdzība, ko nekompensē no atbalsta līdzekļiem, kā arī atskaišu kārtība citiem īpašniekiem

Darbu veicēju izvēlē jāievēro iepirkumu noteikumi, nepieļaujot projekta vadītāja interešu konfliktus

BEMVA pārbaudīs un kompensēs tikai dabā paveiktos darbus

Avoti: BEMVA, MK noteikumi

Vairāk informācijas par atbalstu daudzdzīvokļu namu renovācijai, iesniedzamo dokumentu saraksti un paraugi, speciālistu kontakti BEMVA mājaslapā www.bema.gov.lv

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko