Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +2 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 18. novembris
Doloresa, Aleksandrs, Brīve

Sašņorēt ar vēsturi un fiziku

Vācijas Brēmene: 1653.gadā tapis vīns, cits Minhauzens un otra piedzimšana

Vēstures elpa un brāļu Grimmu slavenās pasakas varoņu — Brēmenes muzikantu — bronzas skulptūra, kas identiska tādai pašai Rīgā, ir pirmais, kas sagaida viduslaiku Hanzas tirdzniecības pilsētā. Ar Rīgu to vieno arī sadraudzība. Bet jau pirmajās stundās top skaidrs, ka šī Ziemeļrietumvācijas pilsēta pie Vēzeres upes ir ne tikai Brēmenes muzikantu, vēstures un kultūras, bet arī vīnu un kafijas pilsēta. Turklāt samērā viegli un lēti sasniedzama pusotras stundas lidojumā (ar Ryanair).

Bez steigas

Kurp doties vispirms? Protams, uz rātsnamu — vienu no skaistākajiem Vācijā. 600 gadu vecā ēka, ko rotā renesanses stikla fasāde, ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, bet vīna pagrabā iekārtots brīnišķīgs restorāns. Izvēle šķiet gluži neticama: 650 vīnu no visiem Vācijas apgabaliem.

Viesus — arī augstākās amatpersonas — uz vēsturisko ieeju vēsajā pagrabā noved caur virtuvi (!). Citādi nevar, jo UNESCO mantojumā neko nedrīkst mainīt. Te ir arī

1727.gadā brūvēts vīns, kura 375 ml cena ir 1500 eiro. Izsolēs tā pat desmitkāršojoties. Ekskursija sasniedz kulmināciju brīdī, kad gide Klaudija ieved vārdos neaprakstāma vīnu aromāta piepildītā telpā (arī šo smaržu glabā kā kultūras mantojumu). Pustumsā saskaitu divpadsmit mucu, bet priekšā ir… altāris! Šo vietu sauc par Apustuļu zāli, un tā ir rātes vīna pagraba svētnīca, kur glabājas Vācijā vecākais vīns, datēts ar 1653.gadu.

Labākā pastaigu vieta šķiet pilsētas senākais, XV—XVI gadsimtā būvētais Šņores kvartāls, kura šaurajo, līkumoto ieliņu pavedienos aizmirstas ikdienas bezpersoniskie putekļi. Paejoties kvartālā dziļāk, var redzēt, kā senā arhitektūra dažviet impozanti sadzīvo ar izaicinošu modernismu.

Senais pilsētas robežmūris gan nekur nav redzams, jo "ieaudzēts" namu sienās. Pavisam nejauši iegriežoties Ziemassvētku veikaliņā, no tā saimnieces uzzinām, ka viņas veikaliņa dibensiena vienlaikus ir arī meklētais mūris.

Minhauzena kafija

"Minhauzena kafija" — stāv rakstīts uz kāda nama sienas upes malā. Te atrodas neliela kafijas grauzdētava, un Minhauzens (ne jau tas, kas slavens ar melu stāstiem!) bija meistars, kurš to izveidoja jau 1935.gadā. Tagad Augusta Minhauzena darbu turpina viņa meita, piedāvājot kafiju no 20 valstīm. Viņa lepni atgādina, ka tieši Brēmenes zinātnieks Ludvigs Rozeliuss XX gadsimta sākumā atklāja veidu, kā atdalīt no kafijas kofeīnu. Šeit to var arī nopirkt (lētāk nekā citur pilsētā), taču jāietrāpa īstajā laikā, jo veikaliņš atvērts tikai divas stundas no paša rīta.

Cits, dzīvīgākais kvartāls vilina ar brīvdomību un dzīvesstilu dažādību, jo te apmetušies gan daudzi mākslinieki un amatnieki, kuri mazos veikaliņos, galerijās un kafejnīcās tirgo savus darbus, gan ļaudis, kuri izvēlējušies dzīvot un domāt citādi nekā vairākums. Piemēram, iestāties pret modificētas pārtikas vai atomenerģijas ražošanu.

Drīz šis kvartāls atdzīvosies īpaši, jo oktobrī notiks slavenais Brēmenes gadatirgus un divas nedēļas visā pilsētā svinēs bagātu izklaides ražu. Pilsēta, kuras simbols ir Brēmenes muzikanti, pamatoti lepojas ar zvana formā celto koncertnamu Die Glocke. Tas slavens ar lielisko akustiku, tādēļ tur labprāt muzicē pasaules zvaigznes, šosezon afišās pieteikta arī amerikāņu operdīva Renē Fleminga.

Bērniem un fiziķiem

Ja ceļojat kopā ar bērniem, esat skolēns vai fizikas skolotājs, tad grēks būtu palaist garām moderno zinību muzeju Universum Bremen, kas atrodas ārpus pilsētas centra, taču pārdesmit minūtēs sasniedzams ar tramvaju.

Lai gan vidējais laiks, ko apmeklētāji mēdz pavadīt Universum, lēsts ap četrām piecām stundām, tā apskatei droši var rezervēt visu dienu, jo viss, ko tur redzēsiet, aptaustīsiet, uzzināsiet un atklāsiet, aizraujoši izglītojoties ar visām maņām, ir saucams vienā vārdā — piedzīvojums. Tas var sākties jau deviņos no rīta (sestdienās, svētdienās no plkst.10) un ģimenei maksās no 25,50 līdz 45 eiro.

"Izstāsti man, un es aizmirsīšu! Parādi, un es atcerēšos! Iesaisti mani, un tad es sapratīšu!" — lūk, moto, pēc kura sekojot te izveidota interaktīva ekspozīcija. Fokusā ir trīs tēmas: cilvēce, zeme un Visums, kas, protams, apskatāms planetārijā. Garš stikla tunelis izved Atklājumu parkā, kura vadmotīvs savukārt ir ūdens, gaiss un cilvēka ķermenis.

Mute neveras saukt par muzeju vietu, kur bērni var, rotaļājoties un paši izveidojot atvaru vai viesuļvētru, pārbaudīt gravitācijas spēku. Savukārt pieaugušie var vēlreiz izbaudīt piedzimšanu. Kas tad tas?! Ieejot kādā visnotaļ necilā istabiņā, traki sareibst galva. Izrādās, arī tas ir viens no Universum atklājumiem — zināmā grīdas slīpumā tā ar cilvēku vienkārši notiek!

Autore bija Vācijas Nacionālā tūrisma biroja viese

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko