Vienlaikus tika precizēta tūrisma operatora definīcija, nosakot, ka tas ir komersants, kas organizē tūrisma pakalpojumu sniegšanu Latvijā vai ārvalstīs un šos pakalpojumus piedāvā vai pārdod klientiem tieši vai ar tūrisma aģenta starpniecību, savukārt komersants, kas tūrisma operatora vārdā uz pilnvarojuma vai cita civiltiesiska līguma pamata piedāvā vai pārdod tūrisma operatora sagatavotos tūrisma pakalpojumus, ir tūrisma aģents.
Saskaņā ar grozījumiem Tūrisma likumā Ekonomikas ministrijas izveidota darba grupa izstrādājusi un ceturtdien, 14.janvārī, starpinstitūciju saskaņošanai nodevusi Ministru kabineta noteikumu projektu "Noteikumi par tūrisma operatora, tūrisma aģenta un klienta tiesībām un pienākumiem, kompleksa tūrisma pakalpojuma sagatavošanas un īstenošanas kārtību un klientam sniedzamo informāciju", kas precizē komersantu – komplekso tūrisma pakalpojumu sniedzēju pienākumus un kompetenci.
MK noteikumu projekts skaidrāk noteiks tūrisma aģenta un tūrisma operatora pienākumus un atbildību, tādejādi izslēdzot pastāvošās neskaidrības nozarē, t.sk. arī saistībā ar klientu iemaksātās naudas drošības garantijām. Vienlaikus, paredzēts izveidot tūrisma aģentu un tūrisma operatoru datu bāzi, kas būs informatīva platforma klientiem, lai pārliecinātos par tūrisma pakalpojuma sniedzēja darbības tirgū legalitāti, kā arī sniegs vispusīgu informāciju par situāciju tirgū, kas ir nozīmīgi tirgus kontroles un turpmākas attīstīšanas nodrošināšanai.
Vienlaikus atgādinām, ka no trešdienas, 13.janvāra, līdz ar grozījumu Tūrisma likumā stāšanos spēkā tiek atcelta arī prasība par tūristu gidu obligāto sertifikāciju, kas samazinās administratīvo slogu un veicinātu uzņēmējdarbību tūrisma nozarē.
Grozījumi Tūrisma likumā paredz tiesības vietējai pašvaldībai savas teritorijas ārtelpā noteikt tūrisma objektus un apskates vietas, par kurām vispusīgu informāciju var sniegt tikai savu profesionālo kvalifikāciju apliecinājis tūristu gids. Konkrētās pašvaldības kompetencē arī ir izdot savus saistošos noteikumus, kuros tiek reglamentēta tūristu gida profesionālās kvalifikācijas apliecināšanas kārtība. Tomēr, pašvaldībām, izstrādājot šādus saistošos noteikumus, ir jāievēro Eiropas Savienības normas un Latvijas kā dalībvalsts saistības, kas attiecas uz iekšējā tirgus jautājumiem.
Attiecīgi par spēku zaudējušiem uzskatāmi arī 2008.gada 20. novembra Ministru kabineta noteikumi Nr.943 "Tūristu gida sertificēšanas un pakalpojumu sniegšanas kārtība", kas noteica teritorijas un objektus, kurās, pakalpojuma sniegšanai, nepieciešamas noteiktas kategorijas sertifikāts, kā arī kārtību, kādā sertifikāts iegūstams un pagarināms tā derīguma termiņš.