Televizora skatīšanās - lielākais kaitējums veselībai
Aicina izlīst no kastes
Vai atceraties balto plankumu veco, pirms plazmas laikmeta televizoru ekrāna vidū, kas uz mirkli parādījās pēc izslēgšanas? Kustība White Dot (baltais punkts) dzima laikā, kad baltais plankums vēl bija aktuāls — pirms 15 gadiem. Pa šo laiku baltie plankumi ir aizgājuši nebūtībā, bet televizora klātbūtne mūsdienu cilvēka dzīvē gan ne, gluži otrādi — tā ir vērsusies plašumā. White Dot kustības līderis Lielbritānijā Deivids Bērks konstatē, ka mūsdienu cilvēkam televizora skatīšanās kļuvusi par "automātisku nodarbi". Mēs guļam astoņas stundas, strādājam astoņas stundas, bet pusi no pārējā laika pavadām pie televizora.
Statistika apstiprina Bērka teikto. Pēc Lielbritānijas Statistikas biroja 2007.gada datiem, 84% vīriešu un 85% sieviešu nosauc televizora skatīšanos par populārāko atpūtas veidu. Salīdzinājumam — laika pavadīšana ar ģimeni un draugiem ir populārākā 75% vīriešu un 82% sieviešu. Lielbritānijā vidējais televizora skatīšanās ilgums ir 3,8 stundas dienā, ASV — 4,3 stundas, turklāt saskaņā ar Nielsen aģentūras aptauju televizoru valstī ir vairāk nekā cilvēku (2,5 cilvēki un 2,7 televizori vienā mājoklī).
White Dot, protams, necer, ka šajos skaitļos ir iespējams ieviest straujas izmaiņas. Rīkojot gadskārtējo antitelevizoru nedēļu, viņi vienkārši aicina cilvēkus izmēģināt dzīvi bez zilā ekrāna un pašiem pārliecināties, kādas iespējas tā paver. Kustības mītnes pilsētā Braitonā uz ielām izlīmēti plakāti ar aicinājumiem "Izlien no kastes!" un ierosinājumiem televizora skatīšanās vietā iziet pagalmā un papļāpāt ar draugiem un kaimiņiem. "Labums būs tūlītējs un acīmredzams," apgalvo White Dot. Cilvēki ne tikai jutīsies labāk, bet arī kļūs pašpaļāvīgāki un, būdami brīvi no kastes važām, atbrīvos savu radošo potenciālu. Arī pats kustības līderis Bērks par izslēgta televizora labvēlīgo ietekmi pārliecinājies citu rosināts — uzaudzis ASV, kur viņam bija "normāla, ar TV piesātināta bērnība", Bērks 90.gados pārcēlās uz Lielbritāniju, kur draugi viņu palūdza izlīdzēt ar antitelevizoru kampaņas materiālu dalīšanu. Viņš piekrita un nolēma izmēģināt to, uz ko aicināja skrejlapas. Un atklāja, ka dzīvē bez televizora ir maz "iesaiņotas izklaides", toties daudz pilnvērtīgu cilvēcisku kontaktu.
Neatzītais kaitējums
Tas, ka pasīvā izklaide pie ekrāna atņem laiku sarunām, lasīšanai, mācībām vai, piemēram, sēņošanai, ir tikai daļa kopējās ainas. White Dot norāda — pateicoties televizoram, mēs kļūstam arī resnāki, vieglāk saērcināmi un mazu bērnu gadījumā traucēta ir arī attīstība. Britu Karaliskās Medicīnas asociācijas biedrs Ariks Sigmans, kurš nav antitelevizoru kustības aktīvists, apstiprina — tā patiešām ir. "Televizora skatīšanās ir lielākais neatzītais veselības kaitējums mūsdienu pasaulē," intervijā Financial Times saka Sigmans. Viņš brīdina, ka bērniem līdz trīs gadu vecumam vispār nevajadzētu ļaut pavadīt laiku pie televizora, jo tas var "sakult putrā" viņu smadzenes.
Saskaņā ar ASV Pediatru asociācijas pētījumu bērna pakļaušana televīzijas ietekmei smadzeņu šūnu attīstībai kritiskā posmā noved pie uzmanības traucējumiem, piemēram, mūsdienu pasaulē izplatītā uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma. Sigmans ir sašutis par to, ka "vidusmēra sešgadnieks Lielbritānijā ir jau nosēdējis pie televizora veselu gadu".
Francija ir apņēmības pilna šādu dramatisku statistiku nepieļaut — valdība pagājušajā gadā aizliedza televīzijas kompānijām pārraidīt raidījumus, kas domāti mērķauditorijai līdz trīs gadu vecumam. Tikmēr Amerikā notiek pretējs process — tur nesen atklāts tieši maziem bērniem domāts televīzijas kanāls BabyFirstTV. White Dot brīnās — kāpēc mēs esam tik sašutuši par to, ka Ķīnas bērnunamos bērnus piesien pie krēsliem, lai viņi nekustētos un netraucētu personālam? BabyFirstTV pamata mērķis taču ir tāds pats — galvenais, lai bērns sēdētu klusi un nekustīgi un netraucētu vēcākiem.
Starp citu, no nelietota televizora var gūt arī estētisku labumu. Viena no šīgada kampaņas odziņām ir angļu juveliera Aleksisa Douva gatavotās stikla krelles, kurās izmantoti Taleban laikā Afganistānā aizliegto televizoru ekrāni. Kustības mājaslapa aicina pasteigties un ekskluzīvās krelles iegādāties: "Krelles ir pārsteidzoši skaistas — tām piemīt tas dīvainais pelēcīgais saplēstu televizoru ekrānu mirdzums. Tie ir pirmie posttelevizoru laikmeta pusdārgakmeņi.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.