Ja vien laiks būs labs, visticamāk, iekursiet arī grilu. Grilētie dārzeņi labi iederēsies kā piedeva tradicionālajam šašlikam. Taču, ja jūsu vidū ir gaļas neēdāji, dārzeņi arī vieni paši būs gana sātīgi.
Pīrāgu ar žāvēto zivi izvēlējāmies tāpēc, ka kūpinājuma aromāts piešķir sātu jebkuram ēdienam. Turklāt šis pīrāgs labi garšo gan silts, gan atdzesēts. Tātad to varat izcept iepriekš un pa gabalam pacienāt talciniekus, kamēr iekuras grils un izcepas pirmā dārzeņu porcija.
Savukārt saldajā – īsts Kaucmindes stila un laika deserts – peldošās salas. Tās tradicionāli gatavo, olbaltuma salas apmēram 15 sekundes applaucējot verdošā ūdenī. Taču ūdenī ir risks salām izjukt – gatavošana ir vienkārša, bet vajadzīgas iemaņas. Tāpēc var izmantot arī mūsdienu metodi – uz 15 sekundēm ielikt tās mikroviļņu krāsnī.
Grilēti marinēti dārzeņi
Sastāvdaļas: dārzeņi pēc izvēles (paprika, cukīni, baklažāns, tomāti, seleriju kāti, sīpols, ķiploka galviņas); marinādei – šļuka olīveļļas, 1 sīpols, 1 tējk. baltvīna etiķa, sāls, pipari pēc garšas, zaļumi – svaigs baziliks, svaigs vai kaltēts timiāns, kaltēta raudene.
1. Izvēlētos dārzeņus notīra un sagriež palielos gabalos (mazos gabalos nav ieteicams griezt, jo tad apcepot tie kļūs mīksti un tiem nebūs kraukšķīgas garoziņas), ķiploka galviņas pārgriež uz pusēm. Sagrieztos dārzeņus liek dziļākā bļodā.
2. Blendera krūzē lej olīveļļu, etiķi, sakapātos zaļumus un pārējās garšvielas. Visu sablendē.
3. Iegūto marinādi lej bļodā uz sabērtajiem dārzeņiem un ar rokām kārtīgi izmaisa tā, lai marināde apņem visus dārzeņus. Atstāj uz pusstundu ievilkties.
4. Iemarinētos dārzeņus liek uz grila restēm un apcep no abām pusēm 2–3 minūtes.
5. Svarīgi, lai cepot dārzeņus neapņem liesma, jo citādi tie apdegs. Tāpēc pa rokai vienmēr jābūt ūdens pudelei, ar ko uguns liesmu apdzēst.
6. Apgrilētos dārzeņus ēd nekavējoties, tiklīdz tie noņemti no restēm. Tā kā marinādei tika izmantota eļļa, dārzeņi būs gan kraukšķīgi, gan sātīgi.
Kārtainās mīklas pīrāgs ar žāvētu zivi
Sastāvdaļas 6–8 personām: 400 g žāvētas zivs (makrele, karpa, sviesta zivs vai cita pēc izvēles), 1 puķkāposts, 4 olas, 1 liels burkāns, 3 vidēji lieli sīpoli, 1 paprika, 2x250 g kārtainās bezrauga mīklas, 2–3 ēd. k. piena vai saldā krējuma), pipari pēc garšas, eļļa apcepšanai
1. Stundu iepriekš izņem mīklu no saldētavas un atlaidina.
2. Zivi sadala nelielos kumosos. Pēc garšas piparus.
3. Pa to laiku sakapā sīpolus un puķkāpostu.
4. Papriku sagriež nelielos gabaliņos, burkānu sarīvē uz rupjās rīves.
5. Pannā uz plīts sakarsē eļļu, nedaudz apcep sakapāto sīpolu, papriku un burkāna skaidiņas – tā, lai tie kļūst caurspīdīgi, bet ne gatavi.
6. Izrullē vienu plāksni kārtainās bezrauga mīklas plāts lielumā, lai mīklas malas sniedzas nedaudz pāri plātij.
6. Izklāj mīklu uz plāts un liek virsū pildījumu: zivi, sakapātos puķkāpostus, apceptos dārzeņus. Pārkaisa piparus.
7. Sakuļ olas ar pienu vai saldo krējumu un pārlej pildījumam, uzkaisa sāli.
8. Izrullē mīklas otru kārtu, pārklāj pāri pīrāgam un abu mīklas kārtu maliņas cieši saspiež kopā.
9. Ar nazi vai dakšiņu mīklu nedaudz sadursta, lai cepoties tvaiks tiek ārā un mīkla nepūšas.
10. Cep 200–220 grādos aptuveni 40 minūtes, bet nevajag akli paļauties uz šiem skaitļiem, katram pašam jāpārbauda, kā pīrāgs cepas konkrētajā cepeškrāsnī.
11. Pīrāgs ir gatavs, kad tā virsiņa ir zeltaini brūna.
Peldošās salas
Sastāvdaļas: 3 olas, 5 ēd. k. cukura, 375 ml piena, 1 strīķēta tējk. vaniļas cukura, no pusapelsīna norīvēta miziņa, 2 ēd. k. brendija vai konjaka, 1 tējk. miltu, zemenes, piparmētru lapiņa dekorēšanai
1. Olu dzeltenumus atdala no baltumiem.
2. Dzeltenumus sakuļ ar divām ēdamkarotēm cukura un vaniļas cukuru.
3. Mikserī liek olu baltumus un saputo pastingrās putās.
4. Tad pieber atlikušo cukuru un no šā brīža puto tieši 20 minūtes. Sākumā baltums kļūs šķidrāks, bet no tā nevajag baidīties.
5. Gatavo vaniļas mērci. Tradicionāli to vajadzētu darīt ūdens peldē, bet var izmantot vienkāršāku metodi. Katliņā ielej pienu. Kad tas uzsilis, nedaudz piena ielej sakultajos olu dzeltenumos un iemaisa, lai tie kļūst šķidrāki.
6. Pienu turpina karsēt uz vismazākās uguns un, nepārtraukti maisot, lēnām lej iekšā olu dzeltenumus. Jānotrāpa īstais ātrums – ne par ātru, ne par lēnu.
7. Piecās minūtēs mērcei būtu jāsabiezē. Tikai jāatceras, ka visu laiku lēnām jāmaisa. Ja šķiet, ka mērce tomēr ir par šķidru, var piebērt miltus. Jāber lēnām, lai tie nesaiet kunkuļos.
8. No saputotā olbaltuma ar divām ēdamkarotēm uzmanīgi veido salas – gabaliņu olbaltuma uz 15–30 sekundēm ielaiž verdošā ūdenī (tas vārās, bet neburbuļo). Lai to būtu vieglāk izdarīt, pirms katras reizes karotes iemērc aukstā ūdenī.
9. Ja mājās ir mikroviļņu krāsns, visērtāk salas gatavot tajā. Piemēram, ja krāsnij ir 1000 vatu jauda, to ieregulē uz 15 sekundēm.
10. Kad sala gatava, ar putu karoti izceļ to no katliņa, liek uz šķīvja un tur ledusskapī līdz pasniegšanai.
11. Ledusskapī salas neizbēgami sāks nedaudz suloties – izdalīsies cukura sīrups.
12. Pasniedz ar vaniļas mērci.
13. Rotā ar zemenēm, piparmētru lapiņām, brendijā izmērcētām rīvētām apelsīna miziņām.