Vecmāmiņa ir dzīvespriecīgākais un aktīvākais cilvēks, ko pazīstu. Pirms manas atbraukšanas viņa katru reizi zvana un prasa: "Nu, meitiņ, kur tad šoreiz aizbrauksim, ko interesantu padarīsim?" Todien jautājumu tā arī nesagaidīju – esot jābrauc uz Ances muižu skatīties, kā šamējie sklandraušus cep. Kurzemniekiem sklandrauši ir svēta lieta, turklāt katrs uzskata, ka viņa recepte ir tā pareizā un vispār – viņa sklandrauši visgaršīgākie.
Mūs mīļi sagaida muižas saimniece, kas uzreiz piedāvā priekšautiņus (jeb kā mēs sakām – širces), taču vecmāmiņa no somas jau izvilkusi pati savējo un lepni stāsta, ka to izšūt pabeigusi vien tonakt. Tādas mēs esam tās kurzemnieces – lepnas, bet arī ļoti sirsnīgas. Dienas gaitā, apmainoties ar neskaitāmām uzslavām, komplimentiem un dzīves stāstiem, saskaroties tikai ar nelielām domstarpībām par to, vai uz sklandraušiem ir jāliek saldais krējums un kanēlis, šķiet, ka vecmāmiņa atkal ir kļuvusi par pāris draugiem bagātāka. Un es tikusi pie tās pašas īstākās un vienīgās sklandraušu receptes, ko tālāk nodot saviem bērniem un mazbērniem.
Vecmāmiņas Ārijas sklandraušu recepte
(sastāvdaļu daudzums aptuvens, vecmāmiņa sklandraušus taisa “uz aci”)
Mīklai: Rudzu milti (stiprie) / ~ 500g; Sviests / 50g; Ūdens
Pildījumam: Pāris kartupeļi; Burkāni / 1kg; Sviests / 50g; Skābais krējums; 2 olas; Ķimenes; Sāls; Cukurs
Pēc izvēles (iesaka Ances muižas saimniece – vecmāmiņai nesakiet): kanēlis, saldais krējums (liekams pa virsu tikko ceptajiem sklandraušiem).
Sālsūdenī izvāra kartupeļus un burkānus. Nomizo, kad atdzisuši. Izkausē sviestu. Kartupeļus sastampā, pievieno kausēto sviestu, vienu olu un sāli. Visu kārtīgi izmaisa. Burkānus sastampā, pievieno atlikušo olu, skābo krējumu un sāli.
Liek karsēties cepeškrāsni uz 200 grādiem.
Sajauc miltus ar ūdeni, pievieno sviestu tā, lai mīkla veidotos stingra. Galdu apkaisa ar miltiem un plāni izveltnē mīklu. Ar platu glāzi vai apakštasīti izpiež apļus, ar pirkstiem paceļ maliņas uz augšu (aptuveni 1,5 cm augstumā), veidojot stingru žodziņu jeb sklandas. Sklandrausi novieto uz paplātes, kurā ieklāts cepamais papīrs.
Kad žodziņi gatavi, tos vispirms pilda ar kartupeļu masu (aptuveni 1/3 daļu), ko glīti izlīdzina ar karoti. Pa virsu ar kaudzīti liek burkānu masu. Pildītos sklandraušus liek krāsnī līdz tie kļūst zeltaini brūni (aptuveni 20 – 30 minūtes).
Labu apetīti!