Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Otrdiena, 19. novembris
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Compaq Mini 311 - glīts un darbspējīgs tīmekļdators

Cipariņu laikmets piespiež mūs būt arvien digitālākiem, un esmu patiesi noraizējies, ka pēc kāda laika vairs nepratīsim rakstīt ar pildspalvu. Dators noder un kļūst nepieciešams jebkur – ne tikai darbā, bet arī skolas un universitātes solā. Tajā pašā laikā ne katram rocība atļauj iegādāties mūsdienīgu tehniku, tāpēc pirms pāris gadiem pasaule jūsmīgi apsveica pirmo tīmekļdatoru (netbook) jeb kompaktu un lētu klēpjdatoru – ideālu risinājumu nedārgai digitālā laikmeta labumu baudīšanai.

Šāda datora dzimšanas priekšnosacījums bija vienkārša un lēta procesora radīšana – tāds ir _Intel_ _Atom_, ar kuru komplektēti teju vai visi mūsdienu tīmekļdatori.

Pirmais tīmekļdators zemas cenas vārdā bija arī pavisam spartiski komplektēts: tam bija vien 7 collu ekrāns, ar kādu varbūt pietiek tekstu ievadei, bet ir par šauru interneta pārlūkošanai. Tāpēc nākamajiem un lielajam vairumam šodienas tīmekļdatoru liktenis atvēlēja 10 collu ekrānu, kas izrādījās zelta vidusceļš starp zemām izmaksām un lietojamību. Taču cilvēks ir nepiepildāms un daudziem (arī man) arī 10 collu ekrāns ar standarta 1024x600 pikseļu izšķirtspēju šķita par pieticīgu ērtam darbam tīklā. Šī vajadzība rada atbalsi un nesen tirgū piesardzīgi sāka parādīties tīmekļdatori ar 12 collu ekrānu. Piesardzīgi tādēļ, ka lielāks ekrāns nekavējoties atsaucās uz ierīces cenu, kas, savukārt, rada jautājumu – kādēļ tad vispār tīmekļdators vajadzīgs, ja par aptuveni tādu pašu cenu, teiksim, 280-300 Ls, iegādājams pilna izmēra “normāls” klēpjdators ar optisko disku ierīci, lielu ekrānu un divkodolu procesoru? Jādomā, ka tāds “uzpumpēts” 12 collu tīmekļdators sasniegs tos, kuri par zemu cenu grib kompaktu klēpjdatoru, jo “normālie” kompaktie ir ievērojami dārgāki par tīmekļdatoru.

Tīmekļdatoru parametru tabulas ierobežotā procesoru un pamatplašu klāsta dēļ pēdējo pusotru gadu bija garlaicīgi līdzīgas, gandrīz identiskas, taču nesen šajā vienmuļajā ainavā izmaiņas izlēma ieviest pazīstamais videokaršu ražotājs Nvidia, radot ION platformu – pamatplati tīmekļdatoriem, kurā kopā ar Intel Atom procesoru iemitināta GeForce 9400M videokarte. Ko tas dod? Āreče, jaudīgāka videokarte ļauj darbināt jaunākās Windows operētājsistēmas, kuras, kā zināms, ir prasīgākas pret sistēmas video iespējām nekā vecais labais Windows XP. Lietotājam kļūst pieejamas arī lielākas ekrāna izšķirtspējas, labākas video skatīšanās iespējas un, jā, beidzot arī tīmekļdatorā var darbināt grafiski prasīgas datorspēles!

Nu tad beidzot pie lietas – šodien testu laboratorijā nonācis HP / Compaq jaunākais tīmekļdators Mini 311 ar 12 collu ekrānu un Nvidia ION pamatplati.

Elegance – gēnos

Skaistākais tīmekļdators, kuru man ir bijis gods turēt rokās, ir Compaq Mini 701. Tas gan neizcēlās ar apskaužamiem tehniskiem parametriem, varbūt tāpēc vēlāk ražotājs šo modeli “atsvaidzināja,” padarot to (manā izpratnē) neglītāku, tomēr ergnomiski labāku un arī manāmi lētāku (pazīstamu kā Mini 110). Mini 311 no šiem saviem senčiem mantojis gaumīgu izskatu.

Mini 311 vāks sērijai ierasti rotājas ar stilizētu Q burtu, kurš tikai zināmos skata leņķos izceļas uz pelēkā, tikko manāmi rūtotā fona. Datora virsma ir glancēta un šis pārklājums tūliņ pēc ierīces izņemšanas no iepakojuma stājas vētrainās attiecībās ar pirkstu nospiedumiem. Kādēļ manas cepeškrāsns durvīm ir pirkstu nospiedumu neuzņēmīgs pārklājums, bet šādam datoram nav? Tikpat glancēta un pirkstu nospiedumiem draudzīga ir melnā ekrāna mala vāka iekšpusē.

Korpusa lejas daļa, par laimi, ir sudrabaini matēta – pareizs un efektīvs risinājums no estētiskā viedokļa. Klaviatūra izskatās līdzīga priekšgājējos redzētajai, kas ir labi, jo iepriekšējie HP / Compaq Mini modeļi saņēma daudz uzslavu par ērtajiem tastatūras risinājumiem. Šeit gan stila vārdā klaviatūras stūros ir mazliet apgrieztas pogas (satrauc gan tikai Esc izmērs) un vispār rodas jautājums – kādēļ 12 collu tīmekļdatorā klaviatūra nevarēja būt lielāka par tīmekļdatoriem pierastajiem 92% no “pilna izmēra”? Vietas taču ir gana.

Toties skārienpaliktnis ir paaudzies atbilstoši datora izmēriem un tā pogas novietotas zem skārienpaliktņa, nevis blakus tam kā iepriekšējos modeļos. Arī rullēšanas josla ir – ļoti labi.

Mini 311 pieklājīgajā, pat nedaudz minimālistiskajā dizainā gana eleganti iekļautas podziņas un gaismiņas – to ir pavisam maz, taču tieši tik, cik nepieciešams un tieši tur, kur tas ir loģiski un ērti. Gaismiņas ir skaisti zili baltas, tās izskatās stilīgi un moderni.

Sakarīgs aprīkojums

Vienīgais kompromiss Mini 311 tehniskajā arsenālā ir austiņu pieslēgvieta, kas apvienota ar mikrofona pieslēgvietu – tātad viens caurumiņš abiem. Trīs USB pieslēgvietas – kā tīmekļdatoriem ierasts, bet papildus monitora spraudņa ligzdai atradīsiet arī HDMI pieslēgvietu. Iepriecina atmiņas karšu lasītājs, kurš papildus tradicionālajām SD/MMC kartēm spēs nolasīt datus arī no jūsu xD atmiņas kartes – visnotaļ neparasti.

Pielietojam Mini 311 praksē

Mini 311 ekrāns ar LED apgaismojumu ir glancēts, kas varētu radīt zināmas grūtības, ja aiz muguras ir spilgti apgaismoti objekti, taču attēls ir lielisks – kontrastains un skaidrs.

Mūsu testa Mini 311 aprīkots ar Windows 7 operētājsistēmu, kura, lai arī izskatās lieliski un darbojas labi, tomēr mazliet atstāj tādu kā bremzīguma iespaidu. “Tas tomēr ir tikai tīmekļdators,” atgādinu sev un metos lejupielādēt Need for Speed jaunākās daļas SHIFT demo versiju – jāizmēģina taču videokartes iespējas? Pēc neilga laiciņa konstatēju, ka spēle uz 311 patiesi darbojas. Tomēr, lai arī animācijas un ievada filmiņas izskatās vareni, normālai spēlēšanai grafiskos uzstādījumus nākas krietni vien piezemēt. Jā, šis nav spēļu lieldators, tomēr tīklā manīts, ka cilvēki nedaudz vecākas spēles (piemēram, Call of Duty 4) uz Mini 311 spēlē, viss notiek un darbojas gana ātri un skaisti.

Ja atliekam malā izklaides, tad jāsaka, ka darbam Mini 311 der labi. 1366x768 pikseļu izšķirtspējas ekrānā satilpst gana daudz, lai nevajadzētu žēloties par vietas trūkumu, bet tastatūra ar lielajām, nedaudz ieliektajām pogām ir pietiekami ērta, lai pie tās varētu ātri pierast, attiecīgi tekstu ievade grūtības nesagādā.

Mini 311 aprīkots ar 6 šūnu akumulatoru, kurš dod ierīcei nedaudz vairāk kā piecas stundas dzīvības – nav izcili, tomēr daudz labāk nekā iepriekšējās paaudzes tīmekļdatoriem, kuru 3 šūnu akumulatori “vilka” labi, ja 2-3 stundas.

Nelielas pārdomas raisa Mini 311 radītais skaņas fons: ja līdz šim apskatītie tīmekļdatori ar retiem izņēmumiem bija praktiski nedzirdami, tad 311 ventilators gandrīz visu laiku klusi žūžo. Nevarētu teikt, ka tas apgrūtina, tomēr man patiktu vēlā vakara stundā skatīties filmu bez šššš fonā. Vai nodeva papildus grafiskajām iespējām?

Spriedums

HP / Compaq Mini 311 ir lielisks jaunās paaudzes tīmekļdatoru pārstāvis – Nvidia ION platforma, 12 collu ekrāns – ko vēl vairāk vajag, ja nepieciešams dators piekļuvei ciparu labumiem ceļā vai mājās? Ražotājs ir pratis šajā datorā apvienot teicamu lietojamību ar glītu, estētisku ārieni, tādēļ ar Mini 311 nebūs kauns rādīties arī svarīgā sapulcē vai preses konferencē. Ar lupatiņu pirkstu nospiedumu slaucīšanai no vāka gan jāapbruņojas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

HP Compaq Mini 311

Plusi:

+ glīts dizains
+ 12 collu ekrāns
+ laba, ērta tastatūra
+ labas grafiskās dotības
+ laba akumulatora ietilpība

Mīnusi:

- pirkstu nospiedumus pievelkošs vāks
- visu laiku dzirdama ventilatora šņākšana

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko