Tie, kuriem palaimējies palietot iepriekšējo somu multimediju tālruni, visai viegli varēs iztēloties, ar ko ir darīšana. Šajā telefonā ir teju viss, ko varētu vēlēties izklaides telefonu lietotājs, ja neskaita skārienjūtīgo ekrānu un pilnu qwerty tastatūru.
Mobilais televizors
Tātad N96 ir klasisks multimediju tālrunis, kas paredzēts, lai skatītos video, klausītos mūziku, fotografētu un apstrādātu fotogrāfijas. Tam ir 16 GB iekšējā atmiņa, kurā var noglabāt pat 20 filmas. Vidējā kvalitātē diskā pietiekot vietas 40 stundu videoierakstam vai 12 tūkstošiem dziesmu. Lai arī ekrāns pēc tehniskajiem datiem nav nekāds izcilais (2,8 collu VGA ar 240x320 pikseļu izšķirtspēju), video tas rāda gaužām labi. Un tas ir svarīgi, jo N96 uztver DVB-H standarta televīzijas apraidi jeb, citiem vārdiem sakot, pilda televizora funkcijas.
Interesants nieciņš ir ap kameru ievietotais izlokāmais balsts, kas ļauj novietot tālruni uz galda slīpi. Tas ne tikai ļauj skatīties televīziju, bet arī padara ērtāku videozvana lietošanu.
Lai arī šobrīd televīzijas apraide mobilajos tālruņos Eiropas Savienības valstīs vēl sper pirmos nedrošos soļus, paredzams, ka tuvākajos gados rīta ziņu vai seriālu skatīšanās sabiedriskajā transportā pa ceļam uz darbu varētu kļūt par ikdienišķu parādību.
Te gan nonākam līdz būtiskai N96 problēmai – baterijas «dzīves ilgumam». Neizprotamu apsvērumu dēļ somi visnotaļ masīvo atbīdāmo tālruni aprīkojuši ar 950 miliampērstundu litija bateriju, ko 3G tālruņi notiesā brokastīs. Nu labi, varbūt pietiek arī pusdienām. Bet ne vairāk. To atzīst arī paši ražotāji, tehniskajā aprakstā iekļaujot šādus datus par baterijas izturību: TV skatīšanās - 4 stundas, video – 5 stundas, mūzikas atskaņošana – 12 stundas un sarunas –līdz 220 minūtēm jeb nepilnas četras stundas. Diezgan vāji un diemžēl patiesi. Intensīvi darbojoties ar video, baterijā atlikušās «dzīvības sulas» rādītāja strīpiņas kūst kā sniegs uz skārda jumta marta saulē.
Nokia lēmums aprīkot multimediju tālruni ar tik vāju bateriju vēl jo dīvaināks šķiet tādēļ, ka tikai nedaudz vēlāk izlaistais biznesa tālrunis E71 dižojas ar 1500 mAh bateriju, kam no lādēšanas līdz lādēšanai uz citu viedtālruņu fona, šķiet, paiet mūžība.
Ielas troksnis netraucē
Nokia N96 tirgū pieejamo tālruņu plašajā klāstā izceļas ar to, ka to var atbīdīt uz abām pusēm. Tradicionālā veidā uz leju var izbīdīt ciparnīcu, bet uz augšu – multimediju atskaņotāja taustiņu paneli. Tas ļauj uzreiz atskaņot dziesmu vai pārlēkt uz nākamo. Ļoti ērti. Tomēr tam ir ēnas puse. Šķiet, plastmasas korpuss nav vislabākais risinājums intensīvai sastāvdaļu bīdīšanai uz divām pusēm. Jau pāris nedēļu laikā radās iespaids, ka korpuss kļuvis vaļīgs un «staigā» ne tikai uz augšu un leju, bet arī pāris milimetrus uz sāniem.
No slavējamām lietām īpaši jāizceļ sarunu skaņas kvalitāte. Pat neuzstādot visskaļāko līmeni, sarunu partnera teikto bez grūtībām var dzirdēt, intensīvas satiksmes laikā ejot pa Brīvības ielas ietvi.
Prieku sagādā arī darbošanās ar 5 megapikseļu fotokameru un bilžu apstrādes programmu. Kamera ir aprīkota ar autofokusu un gaismu izstarojošo diožu (LED) zibspuldzi, kas tumsā nevis nozib kā kaķa acs, bet patiešām izgaismo telpu un naktī rada vidusmēra digitālā fotoaparāta cienīgus attēlus. Par to jaudīgāks ir tikai ksenona gaismeklis.
Ja jums ir mirklis brīva laika, tad turpat telefonā attēlu var apstrādāt ar dažādiem efektiem. Piemēram, jau gatavu bildi ielikt rāmī, padarīt spilgtāku, graudaināku, pārvērst par zīmējumu, noņemt sarkanās acis un tamlīdzīgi. Arī videokameras galaproduktu var apstrādāt turpat telefonā, izgriezt fragmentus un pārsūtīt uz datoru vai citu telefonu. Katrā ziņā radošajam garam ir, kur izpausties.
Uzticamāks un dārgāks
Kā jau jaunajām dārgā gala «nokijām» pieņemts, arī N96 ir iebūvēts GPS uztvērējs un runājoša Nokia Maps navigācijas sistēma. Karšu jaunākā versija ir pietiekami izkopta. Tik ļoti, ka Latvijas kartē redzami pat mežu ceļi. Pavisam Nokia mājas lapā var iegūt vairāk nekā 150 kartes.
Tālrunim ir otra videokamera videozvaniem, bezvadu interneta uztvērējs un HSDPA datu pārraides sistēma ar ātrumu 3,6 megabiti sekundē. Kopumā interneta lietošanai tālrunis ir ērts, ja neskaita, ka adreses jāievada ar ciparnīcu. Ja ir gadījies sērfot internetā no tālruņa ar pilnu qwerty klaviatūru, tad sišana pa taustiņu numur 7 četras reizes, lai iegūtu burtu «s» vairs nešķiet interesanta laika pavadīšana.
Salīdzinājumā ar priekšgājēju – N95 – jaunās paaudzes tālruņa operētājsistēma sagādā mazāk raižu. Tā acīmredzami ir uzlabota un testēšanas laikā ne reizi nepievīla (neuzkārās). Tas jāvērtē kā nozīmīgs solis Symbian izaugsmē, lai gan pašos pamatos N96 no N95 daudz neatšķiras.
Tieši radikālu jauninājumu trūkums (izņemot televīziju) ierobežo sajūsmu par šo rīku. Otrs šķērslis pašreizējos ekonomiskajos apstākļos varētu būt cena. N96 nopērkams par 400-450 latiem. Tā kā šis nav biznesa, bet gan multimediju tālrunis, tā auditorija drīzāk ir jaunieši. Iespējams, daudziem studējošajiem šis telefons šķitīs par pelēcīgu. Taču ņemot vērā, ka Nokia līdz šim itin veiksmīgi tirgojusi telefonus, jāpieņem, ka somi zina, ko dara.
Nokia N96Stiprās puses
16 GB iekšējā atmiņa, ko var papildināt ar micro SD karti.
Ass, gaišs ekrāns. Piemērots televīzijas vērošanai.
Bagātīga fotogrāfiju apstrādes programma.
Trūkumi
Vājš akumulators, kas neļauj pilnībā izbaudīt multimediju telefona iespējas.
Bīdīšanas mehānisma īpatnības padara korpusu vaļīgu.
Nav spilgtu jauninājumu, kas ļautu izcelties konkurentu vidū.
Vērtējums 10 ballu skalā
Dizains 8
Ērtums 8
Funkcionalitāte 9
Cenas un kvalitātes atbilstība 8