Video sarunas laikā Ingūna Ģēģere raksturo Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa gleznošanas rokrakstu: košo krāsu pretnostatījumi, izteiktu gaismēnu un kontrastu dziļums. Ne velti valda uzskats, ka “Tīdemanis glezno ar aknām”. Lai kompozīcijās panāktu īpašu spriegumu, gleznotājs izmantojis grotesku un deformāciju. Viņa gleznās redzama liesmojoša krāsu spēle, reizēm arī asi kontrasti: kobaltzilais pret citrondzelteno, melnais pret sarkano utt. kā arī virtuozs otas triepiens, kas it kā demonstrē krāsu un temperamenta orģijas.
Ingūna Ģēģere akcentē Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa spilgto un interesanto personību, kura spēja ap sevi radīt ažiotāžu, kas savukārt izraisīja sabiedrībā interesi par viņa glezniecību un radošo darbību. Rīgas bohēmistu sabiedrībā Jānis Ferdinands Tīdemanis bija pazīstams ar iesauku Džonis. Viņa darbnīcā Pārdaugavā bieži pulcējās jauni latviešu mākslinieki, lai no ārzemēs izglītību guvušā un pieredzējušā mākslinieka gūtu iedvesmu un padomus savu mērķu realizēšanā.
Video saruna ar Ingūnu Ģēģeri pieejama Liepājas muzeja socālajā kontā Facebook un Youtube kanālā: https://youtu.be/-Zvh-2tDdwg.
Jānis Ferdinands Tīdemanis dzimis 1897. gada 1. oktobrī Ventspilī. Studējis mākslu Beļģijā, Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā un Antverpenes Augstākajā Mākslas institūtā, apgūstot oforta tehniku kā arī portreta un figurālo kompozīciju gleznotāja prasmes. 1936. gadā mākslinieks atgriezās Latvijā, bet 1944. gadā devās trimdā uz Šveici, no kurienes pēc četriem gadiem – uz Kanādu. Miris 1964. gada 12. aprīlī Toronto.
Kā iepriekš informēts, Liepājas muzeja lielajā zālē un otrā stāva vestibilā ir apskatāma vērienīga Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa darbu izstāde, kas veidota sadarbībā ar mākslas centru Zuzeum un Zuzānu kolekciju. Izstādē aplūkojami
vairāk nekā sešdesmit zināmi, kā arī līdz šim neredzēti J. F. Tīdemaņa darbi no dažādiem daiļrades periodiem. Ekspozīciju papildina fotogrāfijas, dokumentālas liecības, kā arī kuratores, Tīdemaņa daiļrades pētnieces Ingūnas Ģēģeres apraksti
un teksti.
Izstāde būs aplūkojama līdz 2022. gada 3. aprīlim.