Bijusī kultūras ministre, bijusī Rīgas Kino muzeja vadītāja un ikgadējā filmu festivālā "Rīga IFF" kuratore, Rīgas domes deputāte Agnese Logina (P) aģentūrai LETA sacīja, ka "Straumes" saņemtā ASV Kinoakadēmijas balva jeb "Oskars" apliecina to, ka Latvijā ir ļoti stipra animācijas nozare, kas spēj konkurēt globālā mērogā. Viņas ieskatā, tas ir milzīgs panākums filmas komandai, kas atver jaunas durvis gan filmas veidotājiem, gan arī Latvijas kino kopumā, un šī iespēja ir jāizmanto.
"Laikā, kad radīt audiovizuālu saturu ir kļuvis ārkārtīgi vienkārši, konkurence par publikas un profesionāļu uzmanību pieaug, un "Straume" spilgti atgādina, ka oriģināliem stāstiem, kas izvēlas jaunu un varbūt arī riskantu pieeju sava vēstījuma nodošanai, ir svarīga vieta globālajā kino tirgū," teica Logina.
Viņa pauda cerību, ka "Straume" turpinās savu uzvaras gājienu dažādu valstu kinoteātros un turpinās iekarot skatītāju uzmanību un mīlestību ārpus Latvijas un Eiropas robežām. Viņa tic, ka šīs animācijas filmas panākumi palīdz pozitīva Latvijas tēla veidošanai, kas šobrīd esot īpaši svarīgi.
"Tāpat ceru, ka Latvijas kino skatītāji turpinās atbalstīt pašmāju kino, kas ir nostiprinājies un kļuvis ļoti daudzveidīgs, kvalitatīvs un arvien drosmīgāks savās tēmās un izpildījumā, un novēlu, lai "Straume" iedvesmo stāstīt oriģinālus un neparastus stāstus," piebilda Logina.
Savukārt bijusī kultūras ministre, Normunda Naumaņa biedrības valdes priekšsēdētāja, Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedre Sarmīte Ēlerte aģentūrai LETA sacīja, ka "Straume" ir brīnišķīgs ledlauzis, kura spēks Latvijas kultūrai, ne tikai kino nozarei, ir jāizmanto.
"Ļoti labi, ka mēs priecājamies par to, kas ir bijis, bet man šķiet, šajā brīdī jādomā tālāk. Jo mūsu vārda iezīmēšana pasaules kontekstā nozīmē arī daudzas iespējas - gan kopražojumi, gan Latvija kā vieta, kur citas studijas varētu gribēt uzņemt filmas," sprieda Ēlerte.
Vienlaikus Ēlerte aicina arī vērtēt, vai nozarei ir pietiekams atbalsts un kapacitāte. "Protams, par spīti tam, ka mūsu prioritāte ir aizsardzība, jādomā arī par nozares labāku finansējumu, jo pilnīgi skaidrs, ka uzmanība mums būs, un, ja mēs spēsim radīt labas filmas, tad pieņemu, ka par tām varētu būt daudz lielāka uzmanība nekā līdz šim," sacīja bijusī politiķe.
Lai arī valstij būtu jādomā par to, kā palielināt nozarei paredzētās finanses, Ēlerte atgādina, ka filmas taisa neatkarīgas studijas un producenti. "Ne jau tikai valdībai jādomā, mums pašiem arī jākustas un jādara, vienkārši jāizmanto šī iespēja," piebilda Ēlerte.
Ēlertei "ļoti simpātisks" šķiet tas, ka "Straumes" producents un scenārija līdzautors Matīss Kaža, runājot un sakot pateicības, vienmēr piemin visu Latvijas kino nozari un arī Baltiju, ka tas ir liels panākums Baltijai.
"Šī jaunā, ļoti uzņēmīga producenta domāšana iezīmē to pareizo ceļu - nevis viens otru apskaužam un viens ar otru cīnamies, bet esam vienā laivā un būtu labi airēt visiem kopā vienā virzienā," aicina Ēlerte.
Kā ziņots, režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma "Straume" jeb "Flow" ASV Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā Losandželosā ieguvusi Latvijas vēsturē pirmo "Oskaru", uzvarot kategorijā "Labākā pilnmetrāžas animācijas filma".
"Straume" bija nominēta arī kategorijā "Labākā ārvalstu filma", bet šo balvu neieguva. Šajā kategorijā "Oskaru" ieguva Brazīlijas filma "I’m Still Here".
Saņemot balvu, Zilbalodis pateicās savai ģimenei, komandai, savam kaķim un sunim un atgādināja visiem mums, ka mēs atrodamies vienā laivā un mums ir jāpārvar domstarpības un jāsadarbojas.
"Ceru, ka šī balva atvērs durvis neatkarīgajiem animācijas filmu veidotājiem visā pasaulē. Šī ir pirmā reize, kad filma no Latvijas tikusi nominēta, tas mums nozīmē ļoti daudz. Esam ļoti iedvesmoti un ceram drīz šeit atgriezties," sacīja Zilbalodis.
Sarunā ar žurnālistiem uzreiz pēc balvas saņemšanas viņš teica, ka ir ļoti pateicīgs un arī ļoti vēlas atgriezties mājās. "Ļoti ilgojos pēc Latvijas un nevaru sagaidīt, kad varēšu taisīt nākamo filmu," atklāja Zilablodis.
Zilbalodim balvu pasniedza Goldija Houna un Endrū Gārfīlds.
Raidījuma vadītājs Konans O'Braiens norādīja, ka šis ir pirmais "Oskars" Latvijas vēsturē. "Igaunija - tagad bumba ir jūsu laukuma pusē," viņš piebilda.
"Straume" pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kannu kinofestivālā, un kopš tā laika ir saņēmusi vairāk nekā 70 starptautiskas balvas gandrīz visos kontinentos, tajā skaitā "Zelta globusa" balvu kā labākā animācijas filma.
Animācijas filma "Straume" ir 3D animācijas tehnikā veidots stāsts par individuālistu Kaķi, kurš lielu plūdu laikā spiests pamest mājas un patverties nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem. Lai izdzīvotu jaunajā un cilvēku neapdzīvotajā pasaulē, Kaķim jāmaina savi paradumi un jāsadarbojas ar Suni, Kapibaru, Lemuru un Putnu.
Filmas "Straume" radošajā komandā ir režisors, producents, scenārists un mākslinieks Zilbalodis, producents un scenārija līdzautors Kaža, producenti Rons Diānss un Gregorijs Zalkmans, skaņu režisorsm Gurvals Koiks-Gallass, galvenais animators Leo Silī-Pelisjē, mūzikas autori Zilbalodis un Rihards Zaļupe, vizuālo efektu mākslinieki Konstantīns Višņevskis un Mārtiņš Upītis.