No 3. līdz 8. septembrim Baltic Sea Docs filmu programmas seansi Rīgā notiks kinoteātrī Splendid Palace. Kā ierasts, skolēni, studenti un pensionāri seansus varēs apmeklēt ar bezmaksas biļetēm – tās augusta beigās būs iespējams izņemt kinoteātra Splendid Palace kasē.
Filmu programmā iekļauti spilgti un aktuāli no starptautiski ietekmīgiem kinofestivāliem atlasīti darbi. Sandensas kinofestivālā godalgotās filmas Laimes aģents (Agent of Happiness, 2024) darbība noris Himalaju valstī Butānā, kur valdība kā sabiedrisku mērķi izvirzījusi iedzīvotāju laimi. Socioloģisko aptauju veicējs Ambers dodas no mājas uz māju, lai izvaicātu dažāda dzīves gājuma ļaudis un mēģinātu izmērīt viņu laimi.
Filmā Balomānija (Balomania, 2024) režisore, grafiti māksliniece Sisele Morela Dargis kļūst par nelegālās Brazīlijas gaisa balonu brālības dalībnieci. Gaisa balonu veidotāji mēnešiem un gadiem ilgi pagrīdē no zīdpapīra veido milzīgus, krāšņus meistardarbus un ir gatavi riskēt ar savu dzīvi, lai piepildītu kolektīvu sapni un palaistu tos debesīs. Režisore Sisele Morela Dargis viesosies Rīgā, lai tiktos ar skatītājiem.
Filmā Pārtverts (Intercepted, režisore Oksana Karpoviča, 2024) pretnostatītas divas skaudras Ukrainas realitātes – attēlā redzamas lēni slīdošas ciemu, lauku un pilsētu kara iznīcības ainas, kamēr paralēli dzirdamas Ukrainas specdienestu Ukrainas teritorijā pārtvertas Krievijas karavīru sarunas ar mājiniekiem.
Atsevišķas filmas izrādīs arī kultūras namā Wiktorija Liepājā, Gors Kino Rēzeknē, kinoteātrī Auseklis Talsos, kā arī Cēsu Kino Cēsis. Tāpat skatītāji visā Latvijā tiešsaistē Nacionālā Kino centra platformā filmas.lv foruma laikā varēs noskatīties filmas, kas iepriekš prezentētas Baltic Sea Docs vēl tapšanas stadijā. Pilna filmu programma tiks izziņota augusta sākumā.
Liela daļa Baltic Sea Docs pasākumu norit kino profesionāļu lokā. Forums kalpo par nozīmīgu platformu filmu veidotājiem no Baltijas jūras reģiona, Kaukāza un Austrumeiropas valstīm, lai prezentētu savus darbus, meklētu starptautiskus sadarbības partnerus, papildu finansējumu un plašākas filmu izrādīšanas iespējas.
Šogad dalībai Baltic Sea Docs kopprodukciju forumā atlasītas 26 topošas dokumentālās filmas no 17 valstīm. Ierasts, ka forumā starptautiskai profesionāļu auditorijai izskan Baltijas valstu filmu veidotāju darbi – 14 no projektiem pārstāvētas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas studijas. Topošajās filmās aptverti dažādi temati – notiekošais pilna mēroga iebrukums Ukrainā, poētiskas apceres par sabiedriskiem procesiem, populārās kultūras aspekti, izteiksmīgi dzīvesstāsti. Plašāka informācija par šogad atlasītajiem projektiem atrodama Baltic Sea Docs mājaslapā.
Sešas no filmām top Latvijas filmu studijās. Filmā Tukšums (rež. Viesturs Kairišs, Mistrus Media, scenārija autore antropoloģe Dace Dzenovska) meklētas atsevišķu reģionu tukšošanās paralēles Latvijā, Itālijā, Vācijā, Rumānijā un Lielbritānijā. Filmas Sarkanais šķūnis (rež. Pēteris Krilovs, VFS Films) centrā ir ASV dzīvojošā latviešu gleznotāja un dramaturga Raimonda Staprāna (dz. 1926) gleznas tēls, caur kuru filmā apspēlētas 20. gadsimta Latvijas alternatīvās vēstures ainas. Režisors Ivars Zviedris (Biedrība Dokumentālists) starptautiskai auditorijai prezentēs savu topošo filmu Esi uzticīgs līdz nāvei par enerģisko Malienas pensionāri Māru, savukārt filmas No Death, kuras veidošanā piedalās studija Ego Media, režisors Jevhens Titarenko pievienojies Ukrainas armijas dronu operatoru vienībai un pēta šādas virtuālas karadarbības psiholoģisko ietekmi.
Vēl divas gandrīz pabeigtas Latvijas režisoru filmas tiks prezentētas foruma Coming Soon sadaļā, lai meklētu tām plašāku starptautisku auditoriju – Lailas Pakalniņas režisētā filma Putnubiedēkļi (VFS Films) un detektīvfilma Nord Express (rež. Kārlis Lesiņš, Mistrus Media).
Pirms prezentācijām jauno projektu komandas piedalīsies apmācībās, ko vadīs starptautiski nozares eksperti – pieredzējušais dokumentālo filmu konsultants Tue Stēns Millers un dokumentālo filmu attīstītājs Mikaels Opstrups (Dānija). Pasniedzēju komandā būs arī mārketinga un auditorijas stratēģis Pauls Rīts (Paul Rieth, Vācija), filmu režisores Giedre Beinorjūte (Lietuva) un Kumjana Novakova (Ziemeļmaķedonija), montāžas režisors Fils Džandalijs (Zviedrija), kā arī producents Saimons Kilmarijs (Simon Kilmurry, ASV).
Atsevišķus īpašus notikumus Baltic Sea Docs laikā rīkos programmas Radošā Eiropa MEDIA birojs Latvijā. Pauls Rīts vadīs semināru Dokumentālo filmu auditorijas sasniegšanas rīki: MI un ne tikai, lai iedvesmotu dokumentālo filmu veidotājus veiksmīgāk sazināties ar savu auditoriju. Savukārt Bezils Cjokoss (Basil Tsiokos), vadošais dokumentālo filmu kurators Sandensas institūtā, sarunā ar auditoriju dalīsies padomos, kā vairot dokumentālo filmu izredzes Sandensas kinofestivālā.