Juri Dimiteru var uzskatīt par vienu no oriģinālākajiem sirreālisma stilistikā strādājošiem autoriem ar savdabīgu tēlu loku un glezniecības tehniku.
Izstādē būs aplūkojama daļa no vairākām mākslinieka darbu sērijām, kurās ar izteiktu rūpību un dokumentālu precizitāti gleznoti ikdienā bieži pielietojami sadzīves priekšmeti un augļi, to irreālas kombinācijas. Aloģiskas ainas – vispārzināmu objektu neierasti inscenējumi – būtībā ir Jura Dimitera tēlaini komentāri par indivīda, sabiedrības un varas, kā arī cilvēku – īpaši vīrieša un sievietes – savstarpējām attiecībām.
Lai gūtu iespaidu, cik radoši veiksmīgas ir bijušas konkrētu tēmu un tēlu interpretācijas dažādos medijos, ekspozīcijā atsevišķi grupēti zīmējumi, gleznas, plakāti, scenogrāfija, fotogrāfijas, kā arī skices, kurās redzama daudzu ieceru un tēlu rašanās sākuma stadija. Kopumā izstādē, kas veidota kā Jura Dimitera vairāk nekā četrdesmit gadu ilgās radošās darbības retrospekcija, varēs ieraudzīt turpat 350 mākslas darbu.
Muzeja zāles centrā novietots Jura Dimitera savulaik veidotais priekškars Artura Konana Doila Šerloka Holmsa leģendārajam iestudējumam Dailes teātrī. Tālab priekškars šeit kļuvis par mākslinieka daiļrades metaforu vispār, lai atklātu spilgtas personības citas, mazāk zināmas radošas šķautnes. Pie tādām noteikti pieder Jura Dimitera melnbaltās fotogrāfijas, kurās dokumentētais pilsētas tēls noteikti sagādās vēl vienu no šī projekta pārsteigumiem.
Izstādei atlasīti eksponāti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Latvijas Ugunsdzēsības muzeja, Dailes teātra, Zuzānu ģimenes, Gunta Belēviča, Edgara Jaunupa kolekcijām, kā arī autora īpašumā esošajiem darbiem.
Juris Dimiters dzimis 1947. gada 15. oktobrī Rīgā gleznotājas Džemmas Skulmes un aktiera Artūra Dimitera ģimenē. Viņš ir slavenās Skulmju dzimtas pārstāvis trešajā paaudzē – mākslinieka vecvecāki ir gleznotājs Oto Skulme (1889–1967) un tēlniece Marta Liepiņa-Skulme (1890–1962).
Mākslinieks beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1965) un Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļu (1973). Kopš 20. gadsimta 60. gadu beigām mākslinieks vienlīdz aktīvi strādā vairākās jomās – glezniecībā, scenogrāfijā, grafikā, plakātā, fotogrāfijā. Piedalījies vairāk nekā 200 grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs, kur lielāko atzinību ieguvuši Jura Dimitera plakāti.
Autora darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājumā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Ludviga Modernās mākslas muzejā Ķelnē, Kremona fondā Merilendā, Ņūorleānas Mākslas muzejā, Nensijas & Nortona Dodžu kolekcijā, Zimmerli Mākslas muzejā Ņūbrunsvikā, kā arī privātkolekcijās Latvijā, ASV, Krievijā, Vācijā, Zviedrijā u.c.
Izstādes kuratore Irēna Bužinska, bet to iekārtojusi māksliniece Izolde Cēsniece-Suipe.
Izstādes laikā, 20. novembrī, plkst. 15 notiks pasākums Sarunas muzejā, kurā notiks tikšanās ar mākslinieku Juri Dimiteru, izstādes kuratori Irēnu Bužinsku, mākslas zinātniekiem Ramonu Umbliju un Jāni Borgu.
Bet 22. novembrī, plkst. 11 notiks konference Septiņdesmitie. Desmitgades devums Latvijas kultūrā, kurā piedalīsies Inese Baranovska, Dace Ļaviņa, Irēna Bužinska, Jānis Borgs, Inga Bunkše, Ligita Ašme.
25. novembrī un 6. janvārī, plkst. 17 būs radošā darbnīca Viena aktiera teātris. Darbnīcā pasniedzējas Baibas Sprances vadībā nodarbības dalībnieki veidos teātra izrādes plakātu, kurā Juris Dimiters tēlo pats sevi un kas būs veltīts viņa personībai.
Uz darbnīcu aicināti pieaugušie un bērni no 10 gadu vecuma. Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas. Darbnīcas cena EUR 5. Dalībnieku skaits ierobežots, tāpēc nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 324461 vai e-pastu [email protected].