Vispirms, gandarījums, ka Saeimā šoreiz gudrās galvas bija vairākumā un dumjās -- mazākumā. Jānis Kažociņš ir apstiprināts Satversmes aizsardzības biroja amatā vēl uz pieciem gadiem. Par viņu balsoja 68 deputāti, 16 bija pret. Tas nozīmē, ka 16 deputāti nebalsoja vispār, bet interesanti, kas tad ir bijuši tie 16? Vienīgi PCTVL kā frakcija pateica, ka Kažociņu neatbalstīs, jo frakcija esot bijusi dikti pazemota, kad tās pārstāvim Buzajevam tika atteikta pielaide valsts noslēpumam. Varbūt PCTVL mazliet vairāk derētu padomāt par kadru kvalitāti, bet Dievs ar to. PCTVL Saeimā ir tikai seši deputāti, tas nozīmē, ka "nē" balsoja arī 10 deputāti no tām frakcijām, kuras teicās J. Kažociņu atbalstām. Šādam balsojumam racionāls iemesls diez vai varēja rasties. Drīzāk (un diemžēl) mūsu politiskajā "elitē" ir ļaudis, kuriem nav pieņemama nopietna cīņa pret korupciju un valsts interešu nodevību.
***
Taču man pamata jautājums šorīt ir par jauno parakstu vākšanas kampaņu. Ja iepriekšējā reizē, kad runa bija par Satversmes grozījumiem, man nebija ne mazāko šaubu, ka jāparakstās, tad šoreiz tik pārliecināts nebūt neesmu. Man rodas divi jautājumi. Pirmais: Ja grozījumos paģērētā sistēma stātos spēkā šodien, kas notiktu ar sociālo budžetu rīt, nākamā mēneša laikā un nākamā gada laikā? Ne īpaši lietderīga ir Godmaņa un Štokenberga savstarpējā apmainīšanās ar laipnībām par melošanu. Ja ir taisnība apgalvojumam, ka sociālais budžets tiktu iztukšots pāris gadu laikā, tad situācija ir skaidra. Lai piedod tie, kuri patlaban ir spiesti dzīvot ar mazām, ļoti mazām un absurdi mazām pensijām, bet sagraut visu sistēmu nebūs prāta darbs nedz viņiem, nedz tiem, kuri ir paredzējuši pensionēties tuvākā vai tālākā nākotnē. Šis būtu īstais brīdis vienam no tiem pētījumiem, kādi Godmanim ir tik ļoti tīkami. Lūdzu, datus un ciparus!
Bet otrs jautājums manuprāt ir vēl būtiskāks. Satversmes 73. pantā ir ļoti skaidri pateikts, ka "tautas nobalsošanai nevar nodot budžetu un likumus par (..) nodokļiem". Paģērētie grozījumi, protams, nav budžets kā tāds, taču iemaksas tiek veiktas sociālajā budžetā, tātad -- budžetā. Un tās ir iemaksas, kuras vismaz manā izpratnē var uzskatīt par nodokli. Kad runa bija par tautas tiesībām atlaist Saeimu, Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris publiski pateica, ka šādas tiesības tautai ir vajadzīgas, un to viņš pateica brīdī, kad paraksti vēl nebija savākti. Arī šoreiz būtu ļoti labi, ja viņš un pārējie Satversmes tiesas tiesneši ātrāk, nevis vēlāk darītu zināmu, vai paraksti tiek vākti par jautājumu, kura rezultātā referendums nav iespējams.
Jauku visiem dienu!