Šīs ir pirmās Saeimas vēlēšanas, kurās ir atcelts absurdais un vēlētājus maldinošais „lokomotīvju princips”. Tas ļāva kandidātiem vienlaikus kandidēt no vairākiem apgabaliem, lai gan ievēlēti varēja tikt tikai no viena. No citu apgabalu sarakstiem „lokomotīve” jau pēc vēlēšanām tika izsvītrota, atbrīvojot vietu daudziem mazpazīstamiem vai nepopulāriem deputātiem – „vagoniņiem”. Vēlētāji, vēlēšanu dienā izvēloties balsot par lokomotīvēm un liekot tām treknus plusus, faktiski piedalījās loterijā, kur tikai katra piektā loze bija pilna.
Lielākā daļa vēlētāju pat neapzinājās, ka izdara šādu izvēli. Par to nebija pieņemts runāt un diskusija par „lokomotīvju principa” atcelšanu praktiski nenotika – šāds uzdevums nebija noformulēts arī nevienas partijas programmā. Tomēr, par spīti tam, bija cilvēku grupa, kas redzēja un izprata šīs sistēmas absurdumu, bezjēdzību – redzēja un saprata, ka tā kalpo tikai partiju manipulācijām, nevis godīgai attieksmei pret vēlētājiem.
Diskusiju par „lokomotīvju principa” atcelšanu aizsāka Vēlēšanu reformas biedrība (www.velref.lv), kam sekoja rīcība no Jaunā laika un Pilsoniskās savienības. Par spīti sākotnējai lielai pretestībai no Saeimas vairākuma, bet pateicoties tiešam Valsts prezidenta Valda Zatlera atbalstam, grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā tika pieņemti. Tā rezultātā šogad būs pirmās Saeimas vēlēšanas, kur vēlētāji droši varēs izdarīt savu izvēli Saeimas vēlēšanās, nebaidoties, ka viņu izvēle varētu tikt izkropļota.
Piedāvāju ieskatu Saeimas vēlēšanu likuma grozījumu pieņemšanas hronoloģijā, kas ir labs piemērs, kā ar pilsonisku iniciatīvu ir iespējams sasniegt lielisku rezultātu.
2007. gada 1. decembris
Vēlēšanu reformas biedrības rīkotajā forumā tiek pieņemts aicinājums, kura pirmajā punktā tiek lūgts noteikt, ka katrs kandidāts Saeimas vēlēšanās var kandidēt tikai vienā apgabalā.
2008. gada februāris
Jaunais laiks (JL) iesniedz priekšlikumu uz 2. lasījumu tobrīd atvērtajam Saeimas vēlēšanu likumam, kas paredz, ka katrs kandidāts var kandidēt tikai vienā vēlēšanu apgabalā. Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Vineta Muižniece (TP) likumprojektu tālāk nevirza un tas uz gadu iestrēgst Juridiskajā komisijā.
2008. gada novembris.
Pilsoniskās savienības (PS) valdē tiek atbalstīts Rolanda Irkļa vadībā PS Labas pārvaldības darba grupas sagatavotais Saeimas vēlēšanu likuma grozījumu projekts un tiek nolemts to iesniegt Saeimā.
2008. gada 4. decembris
Publicēts Rolanda Irkļa raksts laikrakstā Diena par nepieciešamību atcelt „lokomotīvju principu”. Viena no tēzēm – vēlētājiem jāzina savi deputāti.
http://diena.lv/lat/politics/viedokli/saeimas-velesanu-reforma-cels-uz-labaku-saei mu
2008. gada 31. decembris
Valdis Zatlers savā runā rosina sākt diskusiju par vēlēšanu sistēmas pilnveidošanu, lai katrs vēlētājs justos pārliecināts, ka tieši viņa ievēlētais deputāts pārstāv viņa intereses, tādejādi netieši norādot uz lokomotīvju principa atcelšanu.
2009. gada 7. janvāris
Raidījuma „Kas notiek Latvijā” galvenā tēma, ietekmējoties no Valda Zatlera Jaungada runas, ir iespējamie grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā.
2009. gada 9. janvāris
PS Saeimā iesniedz Rolanda Irkļa vadībā sagatavotos grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā.
2009. gada 13. janvāris
„Janvāra nemieri”
2009. gada 14. janvāris
Valsts prezidents Valdis Zatlers izvirza Saeimai ultimātu, kurā viena no prasībām ir veikt grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā.
2009. gada 15. janvāris
Saeima PS iesniegtos Saeimas vēlēšanu likuma grozījumu projektu nodod komisijām, kur tie tiek apvienoti ar JL pirms gada iesniegto grozījumu projektu.
2009. gada 26. februāris
Saeimas vēlēšanu likuma grozījumi tiek pieņemti galīgajā lasījumā.