Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +19 °C
Apmācies
Piektdiena, 13. septembris
Iza, Izabella

Purvītis pie molberta – Jūrmalas vasaras ainavas daļa

Aspazijas mājas izstāžu zālē ir atklāta jauna, uzmanību saistoša izstāde Krāsu dzejnieks. Vilhelms Purvītis – Aspazijas kaimiņš Dubultos, kas, visticamāk, rudenī spēcinās kultūrtūrismu, jo Vilhelma Purvīša vārds Latvijā ir nemainīgi mīļš un populārs

Mākslas cienītāji Purvīša gleznas skatās kāri un uzmanīgi, iespējams, apzinoties gleznotāja mantojuma milzīgo, neatgriezenisko zaudējumu.

Pēc kļūšanas par Mākslas akadēmijas rektoru 1922. gadā gleznotājs Vilhelms Purvītis (1872–1945) vasaras sāka pavadīt Dubultos. Purvīšu ģimenes īrētā vasarnīca Gončarova ielā (tagad Aspazijas iela) atradās kaimiņos Aspazijas 1933. gadā iegādātajai dzīvesvietai. Purvītis nebija parasts atpūtnieks no Rīgas, kurš laiskojas pludmalē un bauda kūrorta saviesīgo dzīvi. Viņš katru dienu strādāja, kļūstot par Jūrmalas vasaras ainavas daļu. Izstāde Krāsu dzejnieks. Vilhelms Purvītis – Aspazijas kaimiņš Dubultos sniegs ieskatu Purvīša vasarās Jūrmalā, mākslinieka iedvesmas avotos slavenajā Latvijas kūrortpilsētā un attiecībās ar ne mazāk slaveno kaimiņieni – dzejnieci Aspaziju. Nav neviena pierādījuma par viņu savstarpējām sarunām vai arī ka Purvītis būtu viesojies pie Aspazijas. Taču notāra sarakstos atrasts, ka Aspazija visus darbus dāvina valstij, izņemot divas Vilhelma Purvīša gleznas. Viena no gleznām ir pazudušais Dubultu skats.

Izstādē aplūkojami Purvīša Jūrmalā tapušo darbu oriģināli no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un mākslas centra Zuzeum Zuzānu kolekcijas. Pirmo reizi izstādītas kvalitatīvas to Jūrmalā radīto gleznu reprodukcijas, kuru liktenis vēl pirms pāris gadiem nebija zināms vai ar kurām varēja iepazīties tikai melnbaltajās fotogrāfijās. Izstādes zinātniskā konsultante mākslas vēsturniece Baiba Guste norāda, ka kūrorta atbrīvotās atmosfēras, jūras un priežu svelmainā gaisa ietekmē Purvītis atklājas emocionāli priecīgs un sajūsmināts: "Ekspozīcijas unikalitāte izpaužas tajā, ka iespējams gūt ieskatu arī Vilhelma Purvīša mazāk pazīstamajā rokrakstā, kad XX gadsimta 20.–30. gadu gleznās parādās ekspresīvāks triepiens un vibrējoša daudzkrāsainība. Vasarīgs košums, dzīvesprieks, kā arī vētras nojausmām raksturīgais raibais krāsu ņirbums atspoguļojas vairākās gleznās."

Izstādes mākslinieciskās koncepcijas autore māksliniece Linda Jurķe izstādes scenogrāfijā akcentējusi vasaras plenēra atmosfēru: "Lai tiešām sajustu "priecīgo" Purvīti Jūrmalā, telpā bija jāienes pilsētu raksturojošās formas, tā padarot izstāžu zāli par gaišu lapu, kurā izcelti izcilā meistara krāsu "dzejoļi"." Vienā no izstādes eksponātiem – izgriezumā no 1925. gada 19. jūnija žurnāla Atpūta (Nr. 33) – Vilhelms Purvītis redzams, gleznojot Jūrmalā.

Izstāde Krāsu dzejnieks. Vilhelms Purvītis – Aspazijas kaimiņš Dubultos tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un mākslas centru Zuzeum, Budapeštas Tēlotājmākslas muzeju, Zviedrijas Modernās mākslas muzeju un Benešovas Mākslas un dizaina muzeju Čehijā.

Vilhelma Purvīša Jūrmalā radītie darbi Aspazijas mājā Dubultos, Zigfrīda Meierovica prospektā 18/20, būs apskatāmi līdz 9. novembrim.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kultūras kods

Jo tīrāka ir pilsēta, jo mazāk drazu, smaku, saņurcītu papīru un nepareizi ģērbtu cilvēku, jo lielāka ir varbūtība, ka kultūras dzīve šai vietai met līkumu

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja