Šodien būs pirmais Grieķijas inspirētais ieraksts, un lai, cik arī jokaini tas neliktos, tas būs par Eiropā šobrīd aktuālu tēmu - ekoloģisks dzīvesveids. Būt "ekoloģiskam" Skandināvijā šobrīd ir politkorekti un arī moderni. Norvēģijā daudziem cilvēkiem tas jau ir ilggadējs dzīves veids. Pirmajā brīdī, pārceļoties uz Oslo, mani pat kaitināja draugi, kas iepērkas eko veikalos, uzmanīgi pētot katra produkta aprakstu. Draudzības jūtu vadīta, mēģināju piebiedroties, bet mani, kas ir absolūti vizuāli, uz dizainu orientēts cilvēks, kaitina eko veikalu dizains un produktu izskats. Tas ir tik vecmodīgs, ka grūti pat to asociēt ar konkrētu laika posmu 20.gadsimta vēsturē. Tas drīzāk atgādina absolūtu neprofesionāļu mēģinājumus maksas dizaina kursu pirmajā nodarbībā. Tomēr, kā jau minēju saistībā ar Oslo Fashion Week, tieši Norvēģijas dizaineri sāk apzināt šo produktu grupu kā savu nišu, un daudzi ekoloģiskie produkti sāk iegūt arī moderna dizaina apveidu.
Kāpēc tieši Grieķija pamudināja rakstīt šo sleju?
Grieķija piekraste Peloponesas pussalā, kurā pavadīju visilgāko laiku, ir neaprakstāmi skaista. No vietējiem uzzinājām, ka piekrastē kalnos ir grunstgabals, kas tiek pārdots par visai saprotamu cenu, un braucām to apskatīt. Grunstgabalā ir olīvu dārzs, un tas atrodas kalnā, no kura var redzēt ieeju līcī caur klinšu joslu. Pilnīgs sapnis cilvēkam, kas vēlas uzbūvēt modernu māju dienvidos. Likās pilnīgi nesaprotami, kāpēc gribētāji nestāv rindā. Nolēmām pabraukt augstāk kalnos, lai saprastu kaimiņu apkārtni. Apmēram pēc 3 kilometru brauciena sapratām iemeslu - bieži garāmbraucošās kravas automašīnas un nejauks smārds izskaidroja visu - brīnišķīgajā ielejā bija iekārtotā izgāztuve. Stāvot blakus norādei uz svētā Nikolaja baznīcu un pāri milzīgajai izgāztuvei skatoties uz jūru, es pirmo reizi mūžā sapratu ko mēs, cilvēki, īsti tagad darām.
Iegādājoties lietas un metot ārā, iegādājoties atkal un metot ārā - jaunas kurpes, somas, katras sezonas drēbju kārtas koncepcijā "par jogurta cenām", lētas IKEA mēbeles, izgatavotas no lētiem materiāliem, kas jāmet ārā pēc 2 gadu lietošanas, šampūnu, gaisa atsvaidzinātāju, supertīrīšanas līdzekļu un visādu citātu neiedomāja nevienam nevajadzīgu mēslu kalnus mēs esam radījuši šīs izgāztuves. Es nemaz nerunāju par piesārņojumu, ko esam radījuši, lai to visu saražotu.
Tomēr katrs var darīt kaut ko, kaut vai nieku, lai to apstādinātu.
Te ir daži padomi, daļu no tiem atradu vienā no vasaras VOGUE (kā
jau minēju, būt "ekoloģiskam" šobrīd ir moderni).
- Izcel savu sēžamvietu no automašīnas vasarā un pārsēdies uz
velosipēdu,
kuru iegādājies nevis šīs sezonas jaunumu nodaļā, bet nopērc lietotu velosipēdu izpārdošanā. - Aizmirsti par tualetes podā ieliekamiem atsvaidzinātājiem vai
aerosoliem,
kurus pieņemts izsmidzināt pēc tualetes lietošanas, no tā tas gaiss labāk nesmaržos. - Aizmirsti par liftu, lieto trepes - taupīsies elektroenergija
(toties lietosies tava, un tas nāks par labu arī figūrai) - Nomaini dušas želeju pret ziepēm -
neradīsi kaudzes ar tukšām plastmasas pudelēm. - Aizgriez krānu, kamēr tīri zobus, taupīsi ūdeni.
- Desmit tīrīšanas līdzekļu vietā - flīzēm, plītij, logiem,
katrai lietai atsevišķi,
nopērc vienu - universālu. - Uzdāvini draugam nemateriālu dāvanu - nopērc masāžas seansu,
biļeti uz koncertu vai abonementu uz teātri. - Pērkot lidmašīnas biļetes, izvēlies e-biļeti.
Tie ir tikai daži sīki mēģinājumi darīt savādāk, un kas nemaksā nekādu papildus naudu. Tieši otrādi, ietaupa to.