Kaimiņvalstu pieredze:
- Somijas prezidents (1994-2000) Marti Ahtisāri pēc amata termiņa beigām ir pielietojis savu diplomāta pieredzi ANO un nacionālo valdību uzdevumā konfliktu noregulēšanā un miera misijās – Ziemeļīrijā, Indonēzijā, Balkānos un citur.
- Polijas prezidents (1995–2005) Aleksandrs Kvasņevskis ir viesprofesors ASV universitātēs un vada paša dibinātu fondu Amicus Europae (Eiropas draugi), kurš veicina aktīvu ārpolitiku un Eiropas vērtības (daudzveidību, integrāciju, toleranci).
Tuvojoties 7. jūlijam, Vecrīgā un presē arvien intensīvāk cirkulē idejas par VVF iespējamu startu Latvijas partiju politikā un vēlēšanās. No iekšpolitiskās dramaturģijas viedokļa, protams, „VVF partija” būtu elpu aizraujošs stāsts. Tomēr starptautiskā laukā VVF iespējamā „pievienotā vērtība”, manuprāt, būtu lielāka.
Protams, ir atšķirība starp VVF un Marti Ahtisāri, kurš pirms prezidentūras ilgus gadus darbojās ANO. Ir atšķirība starp Latviju, kura par Apvienotajām Nācijām augstā diplomātiskā līmenī mēdz izteikties visai nicīgi, un Somiju, kurai ANO ilgstoši bijusi viens no ārpolitikas stūrakmeņiem. Tāpēc būtu pārsteidzoši, ja VVF tiktu uzaicināta vadīt kādu augsta līmeņa ANO misiju vai institūciju.
Tas liek raudzīties pēc iespējām VVF autoritātei atrast pielietojumu Latvijas ārpolitikā un tēla veidošanā. Personība, kura ilgstoši faktiski bijusi galvenā Latvijas diplomāte, spētu lieliski turpināt iesākto. VVF varētu būt gan vērtību, gan interešu pārstāve.
Pāršķirstot VVF prezidentūras lappuses, ir saredzamas daudzas tēmas, kurās VVF būtu dabiska un spēcīga autoritāte. Lai minu tikai dažas:
- sieviešu līderloma – valstī, sabiedrībā, uzņēmējdarbībā, reģionā
- Latvija kā modernu pakalpojumu sniedzēja globālajā tirgū (finanses, transports un loģistika, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, radošās industrijas)
- Latvija Eiropā un Krievija: vēsture, vērtības, vēlamība un vēriens
- ASV un Baltija: kopdarbs demokrātisko vērtību veicināšanā
Protams, šīs vai citas tēmas ir pašas VVF izvēle. Valdībai pār to teikšanas nebūs. Tomēr neliela virtuāla „VVF nodaļa” (0,75 ierēdņslodzes) ārlietu ministrijā varētu proaktīvi veicināt VVF potenciāla iesaistīšanu Latvijas biznesa un vērtību diplomātijā. Savukārt, uzņēmēju atbalsts VVF tālākai darbībai būtu labs ieguldījums gan Latvijas tēla, gan konkurētspējas veicināšanā.