Laika ziņas
Šodien
Migla
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Simple Minds. Opijs vienkāršiem prātiem

Svētdien, 26. janvārī, Palladium svin dubultjubileju – bijušajam kinoteātrim aprit simt gadu, un britu grupa Simple Minds tur piestāj savas 35 gadu jubilejas turnejā

Atrodami daudzi iemesli, kāpēc Latvija ir laimīgo zeme. Viens no tiem, lai cik tas būtu ironiski vai nepareizi, ir caurmērā vājās cilvēku muzikālās zināšanas. Tā nu slavenas grupas, kuras citviet spēlē uz festivālu lielākajām skatuvēm un stadionos, pie mums var redzēt un dzirdēt tuvplānā mazākās un intīmākās vietās ar acu kontakta iespēju. Koncertzālē Palladium Rīga jau uzstājušās Garbage, Mastodon, Editors, Kaiser Chiefs un Biffy Clyro. 25. martā klausītājus tur gaida tikšanās ar čigānu pankroka superzvaigznēm Gogol Bordello.

Maza telpa, kur patrokšņot

Savulaik Rīgas lielākā un nu par koncertzāli atdzimušā kinoteātra Palladium simt gadu jubilejā tur spēlēs slavenā skotu grupa Simple Minds, kuras virsotne bija astoņdesmitie gadi, taču uz šīs desmitgades jaunās popularitātes viļņa mūziķi atkal ir pieprasīti – nupat decembrī Londonā esot spēlējuši stadionā 19 000 klausītāju priekšā, un tas nebūt neliecina, ka grupa zaudējusi aktualitāti, saka KDi sazvanītais grupas dibinātājs un solists Džims Kerrs.

Grupa nemitīgi koncertē – nupat kā tā atgriezusies no ASV, bijusi arī Japānā, Dienvidāfrikā un Austrālijā, kopumā nospēlēti aptuveni trīs tūkstoši koncertu. Grupas režīms ir aptuveni tāds – divi mēneši koncertos un viens atpūtai. Džims apgalvo, ka būšot Latvijā otru reizi, un pat nosauc gadu – esot šeit ar Simple Minds jau uzstājies 2006. gadā, taču visos tajos koncertu un pilsētu tūkstošos kļūdas ir piedodamas – toreiz grupa uzstājās Tallinā.

Džims Kerrs ir liels savas dzimtās Skotijas patriots un gatavs mesties strīdā, ja kāds apšaubīs skotu ieguldījumu mūzikā. No jaunajām skotu grupām viņš iesaka paklausīties elektroniskās mūzikas grupu Chvrches, kurai esot lieliskas dziesmas.

Simple Minds dalībnieki Džims Kerrs un Čārlijs Bērčils, kuri vienīgie līdz mūsdienām palikuši grupā kopš pirmsākumiem, ir draugi kopš bērnības. Klausoties radio un savu vecāku The Rolling Stones un The Beatles ierakstus un aptuveni 13 gadu vecumā sākot apmeklēt koncertus, viņiem radās vēlme kaut ko mēģināt pašiem, un viņi kopā sāka spēlēt pēc stundām jau skolā: "Mums tur bija iedota maza telpa, kur patrokšņot, un mēs to darījām lielākoties tāpēc, ka mūs nāca klausīties meitenes. Tas bija forši."

Visi apsēsti ar pankroku

Tāpat kā daudzas slavenas grupas, arī Simple Minds dalībnieki sākuši kā panki. Ne tāpēc, ka nemācētu spēlēt, – 1977. gadā tas bija modē, jo garo un episko ārtroka kompozīciju nogurdinātie klausītāji bija izslāpuši pēc kaut kā tikpat vienkārša kā cirvis. Toreiz gan ansambļa nosaukums bija Johnny & The Self-Abusers – tas izdeva vienu singlu Saints and Sinners un izpelnījās topošās superzvaigznes Billija Aidola tā laika grupas Generation X iesildītāja godu. "Tas bija neaptverami aizraujošs periods – jebkurš tīnis Lielbritānijā bija apsēsts ar pankroku. Gandrīz katrs dibināja grupu vai mazu ierakstu kompāniju, centās būt radošs, jo likās, ka pēkšņi viss ir iespējams, pat ja vēl neproti spēlēt. Tas bija tāds brīvības periods, par ko ir vislabākās atmiņas," KDi stāsta Džims Kerrs.

Tā paša 1977. gada nogalē Džima un Čārlija pankgrupa pārtapa par Simple Minds, "aizņemoties" šos vārdus no Deivida Bovija dziesmas Jean Genie teksta. "Kad augām Glāzgovā, mums tur bija viena ne pārāk liela koncertu vieta, un tur mēs izmantojām fantastisko iespēju redzēt tuvplānā lieliskus māksliniekus – Lū Rīdu, Deividu Boviju, Pīteru Geibrielu, Roxy Music, Elisu Kūperu, Bobu Mārliju. Izsekot mūsu grupas saknēm var albumā Neon Lights (2001), kurā spēlējam savu iemīļotāko mūziķu dziesmas, ar ko sākām mācīties jaunībā kā garāžroka grupa, kamēr vēl nebija ne jausmas, kā uzrakstīt pašiem savējās," atceras Džims. Viņš piebilst, ka arī tagad labprāt uzspēlējot Vena Morisona, Prinsa un The Doors dziesmas un priecājas, ja kāds mūziķis izpilda kaut ko no Simple Minds repertuāra.

Brokastu kluba grūdiens

1981. gadā Simple Minds paspīdēja veiksme iesildīt koncertos vienu no saviem elkiem – Pīteru Geibrielu, tas skotu mūziķiem bija milzīgs pagodinājums, kā arī iespēja ar sevi iepazīstināt lielāku auditoriju. Tomēr spēcīgāko grūdienu popularitātes arēnā viņi saņēma, ierakstot dziesmu Don’t You (Forget About Me) jauniešu vidū ļoti populārajai 1985. gada tīņu filmai The Breakfast Club. Dziesma skanēja gan filmas sākumā, gan finālā, un ar to neglābjami tika aplipināti miljoniem skatītāju visā pasaulē. Tā uz visiem laikiem kļuva par populārāko Simple Minds dziesmu.

Rīgā Simple Minds savas 35 gadu jubilejas turnejas programmā spēlēs dziesmas no visiem darbības periodiem. "Spēlēsim gan lielākos hitus, gan agrīnās dziesmas, gan kaut ko jaunu. Grupa izliks visus simt procentus no tā, ko spēj dot. Gandarīti būs arī tie, kuri mūsu dziesmas nezina, – to es varu garantēt!" sola Džims. Simple Minds sastāvā 26. janvārī uz Palladium skatuves kāps Džims Kerrs, Čārlijs Bērčils, Mels Geinors, Endijs Gilespijs un Geds Graimss. Citos šīs turnejas koncertos kopā ar Simple Minds uzstājas Ultravox, taču Rīgā Midža Jūra un kompānijas nebūs – tātad vēl ir ko gaidīt.

Simple Minds

Koncertzālē Palladium Rīga 26.I plkst. 20
Biļetes Biļešu servisa tīklā EUR 46,95–54,07
Dienas Drauga kartes īpašniekiem – lētāk 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja