Mūza Rubackīte. Šopēns un Mūza
Nākamgad pasaulē vērienīgi atzīmēs dižā poļu komponista un pianista Frederika Šopēna divsimtgadi, kuru koncertdzīvē jūt jau šogad, bet kulminācija gaidāma jubilejas dekādē no 2010.gada 21.februāra līdz pašai poļu mūzikas ikonas — skaņraža un leģendārā pianista dzimšanas dienai 1.martam, kad simfoniskajā galā koncertā Polijas Nacionālajā operā pasaulslaveni pianisti spēlēs vēsturiskās Šopēna laika klavieres. Godājot apaļo jubileju, Polijā notiks gan īpašs viņam veltīts kongress, gan starptautiskais Šopēna vārdā nosauktais pianistu konkurss Varšavā, kas jau kopš 1927.gada notiek reizi piecos gados. No poļiem varam mācīties, kā godāt savas izcilības — Frederika Šopēna vārdā nosaukta gan Polijas lielākā lidosta Varšavā, gan asteroīds, ar starptautisku vērienu darbojas Šopēna institūts Varšavā, nemaz nerunājot par Šopēna muzeju. Iekļaujoties pasaules šopenianā, Hermaņa Brauna fonds aizsāk jaunu koncertciklu Chopin 200, aicinot uz Rīgu izcilus pianistus, no kuriem katrs ir sacījis savu īpašu vārdu Šopēna interpretācijā. Savukārt Valsts prezidenta kundze Lilita Zatlere ir uzņēmusies Šopēna gadskārtas svinību patroneses lomu. Gods atklāt šo ciklu ir Latvijā iemīļotajai māksliniecei, Parīzē dzīvojošajai lietuviešu pianistei Mūzai Rubackītei, kura jau vakar sniedza Šopēna un Mocarta mūzikas koncertu Valmierā, bet šovakar šo programmu atkārtos Rīgā.
Pianistes pašas vārds — Mūza — ļoti precīzi atbilst viņas spēlei, jo tā spēj saviļņot un iedvesmot ikvienu, kas to klausās. Kritiķi apber viņu ar jūsmīgiem epitetiem un ierindo mūsdienu izcilāko Lista mūzikas interpretu vidū. Tepat Rīgā esam viņas sniegumā dzirdējuši arī elpu aizraujošus Baha—Buzoni transkripciju lasījumus, kas pārsteidza ar grandiozo, spēkpilno virtuozitāti. Šāgada Liepājas Pianisma zvaigžņu festivālā viņa muzicēja diriģenta Imanta Rešņa īpašajā jubilejas programmā Bēthovens un mūza, bet citus gadus tur viesojusies ar spilgtiem Prokofjeva un Sensansa klavierkoncertu atskaņojumiem. Tā varētu turpināt ilgi, jo viņas repertuārā ir vairāk nekā 30 soloprogrammu un 40 klavierkoncerti … Tie skan mūzikas pilsētu slavenākajās koncertzālēs: Wigmore Hall Londonā, Beethoven House (Bonnā), Salle Gaveau (Parīzē), Concertgebouw (Amsterdamā), Carnegie Hall (Ņujorkā).
Kur ir viņas mākslas sāls? Neraugoties uz ārējo smalkumu, daiļā pianiste, kura lepni nes gan Le Grand Maitre Fran?ais, gan Lietuvas Goda Leģiona ordeņa kavalieres titulus, spēlē spēcīgi un vīrišķīgi, viņai piemīt neatvairāms spēks. Ne velti ASV prese viņu nodēvēja vienkārši par burvi. Šovakar burvju varai ļausimies, klausoties Mocarta un Šopēna sonātes, fantāzijas, etīdes.
Koncerts
Pianistes Mūzas Rubackītes (Lietuva, Francija) solokoncerts Lielajā ģildē 22.IV plkst.19.
Biļetes Ls 10—20 Ls Biļešu servisa kasēs
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.