Smagā avangarda meistari
Ikgadējais nepieradinātās mūzikas festivāls Skaņu mežs un dažas pašmāju grupas pakāpeniski pieradinājušas uz lipīgām melodijām tik ļoti tendēto latvieti arī pie mūzikas, kurai ir pavisam cits mērķis — pārvērst telpu, kurā tā tiek atskaņota, par kaut ko līdzīgu psihoterapeitiskā seansa zālei un ievilkt klausītāju skaņu, trokšņu, ritmu un psihedēlisku projekciju izrādes centrā. Patiešām centrā, jo šajos koncertos varoņi nav cilvēki, kas darbojas uz skatuves, bet gan tas, kādi iztēles tēli veidojas katra mūzikas nohipnotizētā klausītāja galvā.
Daudzām mūsdienu grupām nemaz nav jēgas taujāt pēc viņu iedvesmotājiem un garīgajiem tēviem, jo tos viegli atšifrēt, atrodot, pēc kā viņi izklausās, kaut paši apgalvo, ka neko nekopē, un vēl izsaka pārmetumus kritiķiem, kuriem ir paradums vienmēr meklēt kaut kādus salīdzinājumus. Viens no 27.jūnijā Grīvas mēbelēs gaidāmā amerikāņu eksperimentālā metāla seksteta Neurosis līderiem Skots Kellijs, sazvanīts nedēļu pirms Rīgas koncerta, pauda pārliecību, ka mūzika, kas tiek radīta, vadoties pēc kaut kādām modes tendencēm, lai nopelnītu naudu vai iegūtu popularitāti, vispār nav klausīšanās vērta. Neurosis iedvesmotāju vidū ir Džimmijs Hendrikss, Pink Floyd, King Crimson, Black Sabbath un Joy Division, bet viņi neizklausās ne pēc vienas no šīm grupām — vietām var sakrist vienīgi noskaņas. 80.gadu vidū, būdami vēl tīņi, Neurosis sāka kā hardcore/punk grupa. Laika gaitā attīstoties, viņi nonāca pie smagās ambientas avangarda mūzikas, kam tiek piedēvēts termins "postmetāls". Par savas daiļrades iekļaušanu metālmūzikas kategorijā Skotam nav viedokļa, jo tagad metāls ir apaudzis ar tik daudzveidīgām izpausmēm, ka pazaudējis savu nozīmi: "Līdzīgi būtu, ka dažādi metāla un plastmasas sakausējumi tiktu atzīti par pilnvērtīgiem materiāliem, kuriem piemīt visas metālu īpašības."
Skots atzīst, ka Eiropā viņi vienmēr ir bijuši labāk saprasti nekā dzimtajā Amerikā, un domā, ka neaizmirstama pieredze varētu būt koncerti bijušajās sociālisma valstīs, tajā skaitā Latvijā, kur cilvēku muzikālā gaume veidojusies citādi nekā pārējā pasaulē, jo puslegālā underground statusā šeit ilgstoši bijusi pat popmūzika: "Domāju, ka jūsu klausītājam, kurš nav ticis kopš bērnības lutināts un barots ar visu pasaulē pieprasīto, un spiedīgajos laikos tiecies ieelpot brīvības gaisu, ir izstrādājusies daudz uzmanīgāka un analītiskāka attieksme pret lietām. To mēs respektējam un ļoti gaidām tikšanos ar jums."
Jautāts par muzikālajiem atklājumiem pēdējā laikā, Skots atbild, ka viņam nav svarīgs žanrs, bet tas, lai mūziķi savā darbībā ir pietiekami godīgi un emocionāli — brīvi no priekšstatiem, kā vajadzētu skanēt, kā pozitīvu piemēru minot eksperimentālā instrumentālā roka grupu Grails no Portlandes ASV.
Koncerts
Neurosis (Sanfrancisko ASV) Grīvas mēbelēs, Daugavgrīvas ielā 31—k3, 27.VI plkst.20
Biļetes — Biļešu servisa kasēs
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.