Lai arī Latvijas pārstāvis Intars Busulis ar dziesmu "Probka" finālā neiekļuva, Latvijas iedzīvotāji sestdien varēs balsot par savu faforītu.
Lai rosinātu idejas, par kuru no finālistiem atdot savu telefonisko balsi, piedāvājam izklaides žurnālista Jegora Jerohomoviča un portāla Diena.lv izklaides un kultūras sadaļas redaktores Džeinas Tamuļevičas vērtējumu (klikšķinot uz finālista vārda, varat apskatīt oficiālo video)
"Lielais četrinieks" un Krievija
Francija, Patricia Kaas - Et S'Il Fallait Le Faire
Dž.Tamuļeviča: Šarmanti, melodiski, ar pārliecību... Francija sūta pārbaudītu vēstnesi. Ja ne Kāsa, kurš gan cits...
J.Jerohomovičs: Patrīcijas Kāsas parādīšanās Eirovīzijā Maskavā ir tikpat karalisks žests, kā Allas Pugačovs uznāciens šajā konkursā Dublinā 1997.gadā. Patrīcijas dziesma un priekšnesums — tik tiešām karalienes cienīgi. Es šogad balsoju par viņu!
Spānija, Soraya - La Noche Es Para MÍ
Dž.Tamuļeviča: Deju mūzika astoņdesmito gadu noskaņās, ar austrumnieciskiem (taču absolūti nepamatotiem) akcentiem.
J.Jerohomovičs: Tipisks, nepārsteidzošs Eirovīzijas deju gabals. Šogad vājākais no «lielā četrinieka» piedāvājumiem. Taču Soraijai ir tik laba figūra!
Lielbritānija, Jade Ewen - It's My Time
Dž.Tamuļeviča: Jāatzīst, personīgā vilšanās - no sera E.L.Vēbera tiešām gaidīju ko interesantāku, ne tik daudz šabloniem pārpilnu melodiju.
J.Jerohomovičs:Dziedātāja Džeida ir jauna un smuka, pārliecinoši dzied «dzīvajā». Ja dziesmas autors nebūtu visu mūziklu tēvs Endrū Loids Vebers, šai kompozīcijai nebūtu pievērsta tik liela uzmanība. Priekšnesuma galvenais specefekts — pats Vebers pie klavierēm. Vai nostrādās?
Vācija, Alex Swings, Oscar Sings! - Miss Kiss Kiss Bang
Dž.Tamuļeviča: Jestra dziesma ar potenciālu kļūt par deju zāļu hītu, ja tiešām piepildīsies baumas par iespējamu Dites fon Tīsas piedalīšanos fināla uznācienā, uzmanība garantēta.
J.Jerohomovičs: Šis Miss Kiss Kiss Bang iecerēts kā ugunīgs un kaislīgs numurs, taču atstāj sintētiska, samocīta produkta iespaidu. Situāciju aicināta glābt Merilina Mensona bijusī sieva striptīza dejotāja Dita von Tīsa — lai viņai veicas!
Krievija, Anastasia Prikhodko - Mamo
Dž.Tamuļeviča: Lai arī kā izpildītāja uzaicināta ukrainiete, nacionālais kolorīts visā savā krāšņumā.
Pirmā pusfināla valstis:
Dž.Tamuļeviča: Deju mūzikas ritmi, kas, mēģinot izspēlēt nacionālo kārti, miksēti ar relatīvi etnogrāfiskiem ritmiem, melodijām un gurnu kustībām. Ik gadu šādas dziesmas ir vairākas, iemeslu īpaši izcelt šo atrast nevaru.
Zviedrija, Malena Ernman - La Voix
Dž.Tamuļeviča: Viena no spēcīgākajām pretendentēm uz uzvaru, kas veiksmīgi apvieno populārās mūzikas stilistiku ar gaumīgu vokālo izpildījumu. Te tiešām var runāt par mūziku.
Izraēla, Noa & Mira Awad - There Must Be Another Way
Dž.Tamuļeviča: Tā kā arābu un ebreju valodas vienu no otras neatšķiru, dziesmas jēgu novērtēt nevaru, taču dzied jauki, neuzbāzīga, nepretencioza melodija, kas pasniegta bez pārspīlējumiem.
J.Jerohomovičs: Politisks patoss caurvij šo viduvējo Izraēlas dziesmu — taču kur tad vēl stiprināt un kultivēt tautu draudzību un savstarpējo saprašanos kā ne Eirovīzijā?
Portugāle, Flor-de-lis - Todas As Ruas Do Amor
Dž.Tamuļeviča: Viekāršs, sirsnīgs dziedājums, ka gandrīz vai rodas jautājums - ko šī dziesma dara Eirovīzijā. Lielisks aranžējums, nevainojama stilistika.
J.Jerohomovičs: Šī bija viena no patīkamākajām un cilvēciskākajām dziesmām pirmajā pusfinālā. Patiesas emocijas un vienkāršs izpildījums. Bez ārišķības.
Dž.Tamuļeviča: Kiāra ne pirmo reizi uz Eirovīzijas skatuves, šķiet, ka arī dziesma ne pirmo reizi dzirdēta. Ja pastāv tāds mistiskais "Eirovīzijas" formāts, šī tam pieder, diemžēl, lai arī iecerēta aizkustinoša, neraisa ne mazākās emocijas.
Somija, Waldo's People - Lose Control
Dž.Tamuļeviča: Nu būtu somi labāk palikuši pie tā, ko viņi prot vislabāk - dusmīgi spēlēt ģitāras, un ne mazāk dusmīgi rūkt mikrofonā. Šķiet, vismaz deju mūzikas jomā aizķeršanās deviņdesmitajos ir pamatīga.
Bosnija un Hercegovina, Regina - Bistra Voda
Dž.Tamuļeviča: Inteliģenti un ironiski, ar patosa piešprici, uz pilnu klapi ekspluatējot etniskos motīvus, taču tam nepārvēršoties par lētu pašmērķi. Tāda ļoti viegla kaimiņu "Laibach" versija.
Rumānija, Elena - The Balkan Girls
Dž.Tamuļeviča: Kaut kas jau simts reižu dzirdēts, iemeslu, kādēļ būtu vērts atcerēties, pamanīt nevaru. Vecā shēma - simpātiskas meitenes, pēc noteiktas shēmas sabīdīti ātrāki/ lēnāki melodiju fragmenti. Kāpēc tas viss?
Armēnija, Inga & Anush - Jan Jan
Dž.Tamuļeviča: Ar pašcieņu iznests vietējais kolorīts "ārpasaulei" saprotamā formātā.
Dž.Tamuļeviča: Smuka meitene, smuki dzied... kaut ko. Dziesma bez struktūras, motīva, paredzēta aizmiršanai tuvāko minūšu laikā.
J.Jerohomovičs: Viena no patīkamākajām balādēm šā gada konkursā. Dziedātāja ir simpātiska, viņa neforsē balsi un netēlo seksbumbu. Vienkārši un eleganti.
Otrā pusfināla valstis:
Azerbaidžāna, AySel & Arash - Always
Dž.Tamuļeviča: Internacionāls etnodisko, kas Eirovīzijā tiek pārstāvēts ik gadu. Neuzrunā.
J.Jerohomovičs: Samērā ugunīgs austrumniecisks disko — šāds stils šogad Eirovīzijā ir īpaši populārs. Finālā dziesma būs desmitniekā!
Horvātija, Igor Cukrov feat. Andrea - Lijepa Tena
Dž.Tamuļeviča: Operdziedātāja un ex-priesteris - pieteikums daudzsološs, bet tas arī vienīgais, kas varētu palikt atmiņā. Dziesma noteikti ne.
J.Jerohomovičs: Horvātu dziedājums var uzrunāt vienīgi tuvākos kaimiņus. Kad šī dziesma
skanēs finālā, skatītāji mierīgi varēs iziet uz balkona uzpīpēt vai
aizskriet pēc vēl vienas alus pudeles.
Ukraina, Svetlana Loboda - Be My Valentine!
Dž.Tamuļeviča: Uzsvērta, nepārprotama seksualitāte, atstājot dziesmu otrā plānā. Dziedātāja ir skaista, tik man sķita, ka Eirovīzija ir dziesmu konkurss.
J.Jerohomovičs: Svetlana Loboda ir bijusi popgrupas VIA Gra dalībniece. Tik vērtīgu
pieredzi viņa izmanto arī savā Eirovīzijas priekšnesumā — uzsvars tiek
likts uz izpildītājas pārmērīgo seksualitāti. Dziesma šķiet nesakarīga,
kā no dažiem gabaliem salīmēta, taču, tajā ieklausoties, var secināt,
ka tā ir viena no vismodernāk skanošajām Eirovīzijas kompozīcijām.
Dž.Tamuļeviča: Garlaicīgi! Pa sērsaldi dziedošam puisim ir vai katrā lielākā pilsētā, kāpēc izvēlēts tieši Sasha Son, nav skaidrs.
J.Jerohomovičs: Lai dziedātu balādi, izpildītājam ir jābūt personībai. Lietuvas pārstāvis ir bezpersoniskuma iemiesojums.
Albānija, Kejsi Tola - Carry Me In Your Dreams
Dž.Tamuļeviča: Un kāds vēl latviešu dziedātājiem pārmet par akcentu, dziedot angļu valodā? Ritms ir patruls, turklāt zilzaļais ķēms - dancotājs var pēc tam arī murgos rādīties.
J.Jerohomovičs: Provinciāls disko gabals, taču dziesmā ir melodisks «āķis», bet albāņu popu tik un tā klausīties negribas.
Moldova, Nelly Ciobanu - Hora Din Moldova
Dž.Tamuļeviča: Sprigana dziedātāja tikpat enerģisku vīru kompānijā ugunīgi ievijuši nacionālās kultūras elementus visnotaļ mūsdienīgā rāmītī. Balkānos patiks.
J.Jerohomovičs: Slāvu un Balkānu kultūra Eirovīzijā joprojām rullē! Dziesmas, dejas, tautastērpi aiziet uz urrā! Moldovas pārstāve perfekti jūt pasākuma konjunktūru — un nodrošinājusi sev vietu finālā.
Dānija, Brinck - Believe Again
Dž.Tamuļeviča: Beidzot kaut kas arī pusauga meitenēm! "Saldo puišu" ēra joprojām nespēj beigties, jo īpaši jau Eirovīzijā.
J.Jerohomovičs:Viduvējība — gan izpildītājs, gan dziesma. Izrādās, Eiropā vēl ir pietiekami daudz cilvēku, kurus uzrunā puišu grupas Boyzone dalībnieka Ronana Kītinga sacerētas melodijas. Šo dziesmu Kītings, visticamāk, atradis savos arhīvos un piedāvājis dāņu dziedātājam Brinkam.
Igaunija, Urban Simphony - Randajad
Dž.Tamuļeviča: Manas absolūtas favorītes, ja balsotu, tad tikai par viņām. Izturēta ritma sekcija, kas veiksmīgi savijas ar vokāla melodiskumu, ar stīgu instrumentu palīdzību piešķirot īpašu noskaņu. Tiesa gan, radās jautājums - ko viņas dara Eirovīzijā???
J.Jerohomovičs: Patīkama dziesma bez īpašām pretenzijām. Viens no retajiem «muzikāliem» gabaliem šā gada piedāvājumā, taču atcerēties melodiju nav iespējams.
Norvēģija, Alexander Ryba - Fairytale
Dž.Tamuļeviča:Jāatzīst, ka vispārēji slavinājumi mēdz atgrūst, un liek apkārtējo sajūsmas objektu vērtēt daudz kritiskāk. Taču, ja nākamajā rītā vien pāris reizes dzirdētos dziesmas motīvus var nodungot, turklāt atzīt par labiem esam, nemaz neprotestēšu, ja baltkrievs Ribaks, izmantojot īru tautas mūzikas elementus, uzvaru aizvedīs uz Norvēģiju.
J.Jerohomovičs: Norvēģijas pārstāvis baltkrievu izcelsmes puisis Aleksandrs Ribaks ir līderis visās aptaujās. Konkursa favorīts piedāvā paša sacerēto dziesmu Fairytale, kurā iepīti Balkānu un slāvu motīvi. Viņš «paņem» ar smaidu. Ja tiešām uzvarēs, tas būs pelnīti.
Grieķija, Sakis Rouvas - This Is Our Night
Dž.Tamuļeviča: Horeogrāfs, acīmredzot, ir astoņdesmito gadu disko un gaiļu cīņu piekritējs, savukārt mūzikas autors vairāk par trīs skaņām kopā salikt nespēj. Truli, bet atsevišķas cilvēku kategorijas "pavilksies".
J.Jerohomovičs: Muskuļots dziedātājs Sakis Ruvass mēģina atkārtot Dimas Bilana triku un uzvarēt Eirovīzijā no otrā piegājiena. Viņa seksapīls uzrunās daudzus balsotājus — gan frigidas skandināvu mājsaimnieces, gan Eiropas geju kopienu. Taču tādas dziesmiņas, kā viņa piedāvātais šlāgeris This Is Our Night, 21.gadsimtā vairs neatļaujas iekļaut savā repertuārā pat Backstreet Boys.