"Tāpat kā daudziem citiem cilvēkiem Ukrainā, 24. februārī manā dzīvē iestājās jauns periods. Šajā dienā es pamodos no šāvienu trokšņa un tūlīt pat devos prom no Kijivas rietumu virzienā. Viens no pirmajiem cilvēkiem, kas sniedza man palīdzīgu roku, bija Aivars Leimanis – man bija sajūta, ka mana radošā dzīve ir beigusies, jo nezināju, kas notiks tālāk, tādēļ piedāvājums iestudēt baletu Vijs Latvijas Nacionālajā baletā bija kā glābšanas riņķis," atminas Kijivas Modernā baleta mākslinieciskais vadītājs.
Moldāvu horeogrāfa radošo rokrakstu Latvijas skatītāji pirmoreiz iepazina baletā Pelnrušķīte (2005), kurā slavenās pasakas varoņi tika pārcelti uz sarkano lukturu kvartālu. "Mūsdienu teātrī gan režisors, gan horeogrāfs ir interpretētājs, nevis ilustrators," baleta Vijs. Šausmu naktis kontekstā teikto var attiecināt uz visu Radu Poklitaru daiļradi, kurā katrs projekts ir kā izaicinošs eksperiments, kas atklāj komplekso cilvēku personības pasauli un piesaista ar neierastajiem lugas lasījumiem, kā arī piedāvā jaunu un bagātinošu laikmetīgās dejas formu un valodu. Viņš ir radījis vairāk nekā piecdesmit viencēlienu un pilna apjoma iestudējumu. Moldāvu horeogrāfa darbi izrādīti ASV, Francijā, Japānā, Ķīnā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Polijā, Spānijā, Taizemē un citviet pasaulē.
Likteņa dāvana
Pēc ukraiņu filantropa Volodimira Fiļipova iniciatīvas un ar viņa finansiālu atbalstu 2006. gadā Radu Poklitaru izveidoja Kijivas Moderno baletu. Pa šiem gadiem viņš ir saņēmis Ukrainas Nopelniem bagātā mākslas darbinieka titulu, Tarasa Ševčenko Nacionālo balvu un citas atzinības. "Es ilgstoši strādāju Ukrainā, daudzi pret mani attiecas kā pret ukraiņu režisoru vai horeogrāfu, bet manā daiļradē nebija neviena ukraiņu darba iestudējuma, kas mani grauza no iekšpuses," savās sajūtās dalās mākslinieks, kurš sācis meklēt piemērotu materiālu un darījis to ilgi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 18. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!