Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 16. februāris
Jūlija, Džuljeta

Foto: Liepājas okupācijas muzejā atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija Lielais tukšums. Holokausts Liepājā

Otrdien, 28. janvārī, dienu pēc Starptautiskās holokausta upuru piemiņas dienas, Liepājas okupācijas muzejā atklāta jauna, mūsdienīga un inovatīva pastāvīgā ekspozīcija Lielais tukšums. Holokausts Liepājā, kas tapusi kā fonda Uniting dāvinājums pilsētai. Interaktīvās izstādes vizuālo veidolu izstrādājis un realizējis Dizaina birojs H2E

Izstāde veltīta holokaustam - mērķtiecīgai un sistemātiskai ebreju nogalināšanai, ko Otrā pasaules kara laikā īstenoja nacistiskais režīms. Masveida ebreju iznīcināšanas rezultātā no aptuveni 5500 Liepājas ebrejiem holokaustā izdzīvoja tikai 25. Eiropā kopumā līdz Otrā pasaules kara beigām tika nogalinātas divas trešdaļas jeb 6 miljoni ebreju, tostarp 1 miljons bērnu. Kā izstādes Lielais tukšums. Holokausts Liepājā atklāšanā akcentēja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, līdz šim okupācijas muzeja filiālē nebija holokaustam veltītas ekspozīcijas, tādēļ tās izveide ir ilgi gaidīts un nozīmīgs notikums, kas palīdzēs nākamajām paaudzēm veidot izpratni par pilsētas vēstures notikumiem un likteņstāstiem Otrā pasaules kara ēnā.

"Ebreju kultūra un sociālā dzīve vienmēr bijusi nozīmīga Liepājas kultūras daļa. Lai jaunajai paaudzei pilnvērtīgi stāstītu par pilsētas vēsturi, ir svarīgi, lai par Holokaustu tiktu runāts kā par daļu no Liepājas vēstures un iedzīvotāju likteņstāstiem. Tikai apzinoties, kur cilvēci var novest naids un neiecietība pret atšķirīgo, mēs varam tiekties uz tolerantu un iekļaujošu sabiedrību. Fonds Uniting jau ilggadēji pētījis holokaustu Liepājā, cenšoties izprast, kā nākamajām paaudzēm par to stāstīt ne tikai kā par izolētu vēsturisku notikumu, bet kā līdzcilvēku traģēdiju, kas, līdzīgi kā padomju represijas, izmainīja Liepājas stāstu un atstāja sekas, kuras jūtam vēl šodien," atklāj fonda Uniting izpilddirektore Elīna Škļara, "esam gandarīti, ka, strādājot roku rokā ar Liepājas muzeju un Dizaina biroju H2E, mums izdevies radīt mūsdienīgu un inovatīvu ekspozīciju."

Izstādes koncepts veidots kā novele telpā trīs daļās. Pirmā daļa veidota kā pirmskara dzīves fiksācija fotogrāfijās, kas apmeklētājus sagaida ar pulsējošu dzīvi un laimīgām Liepājas ebreju ģimeņu sejām. Otrā daļa veidota kā izstādes kulminācija — lielais tukšums — jeb vieta, kur ierastā pasaule sabrūk un zeme zem kājām zūd. Telpas veidošanā izmantots vēsturisks, 1941. gadā Šķēdes kāpās tapis video, kurā redzama ebreju masveida nošaušana. Vizuāli un emocionāli spēcīgais materiāls apmeklētājam neļauj aiziet garām. Pakārtoti video projekcijām, ekspozīcijas apjomā ievietoti krājuma materiāli par ebreju pazemošanu okupētajā pilsētā, kā arī spilgti, īsi teksta fragmenti par antisemītisma aizspriedumiem un holokausta būtību. Savukārt izstādes trešā daļa, kas veidota kā interpretēts slēpnis, veltīta ebreju glābēju tēmai, cilvēcībai un spēcīgajai vēlmei izdzīvot.

Ekspozīcijas konceptu raksturo tās autore, Dizaina biroja H2E izveidotāja un vadošā dizainere Ingūna Elere: "Ekspozīcija veidota kā novele par cilvēcības robežām, stāstot par vēsturi emocionāli, godīgi un precīzi. Kā ekspozīcijas autori rādījām telpu, izstāstot cilvēcības drāmu trīs daļās. Tēma par cilvēcības robežām ir aktuāla visos laikus, īpaši šodien. Ceram, ka ekspozīcija mudinās iedziļināties un izprast tā laika notikumus, veidojot šodienas un rītdienas sabiedrību daudz iekļaujošāku un cilvēcīgāku."

 Ekspozīcijas satura tapšanā piedalījās Liepājas muzeja komanda, Iļja Ļenskis (muzejs Ebreji Latvijā), Dr.hist. Jānis Šiliņš (Latvijas Nacionālā arhīva struktūrvienība Latvijas Valsts vēstures arhīvs), Maija Meiere-Oša (Žaņa Lipkes memoriāls) un Normunds Rudēvics (Romu kultūras centrs). Izstādes dramaturģiju veidojis režisors Lauris Gundars. Izstādes izveidi finansiāli atbalstījis fonds Uniting un Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fonds.

Ekspozīcija Lielais tukšums. Holokausts Liepājā apmeklētājiem pieejama Liepājas okupācijas muzejā, Klāva Ukstiņa ielā 7/9, Liepājā. Muzeja darba laiks — no trešdienas līdz svētdienai, no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Vairāk informācijas: www.okupacija.liepajasmuzejs.lv

Fonds Uniting ir 2019. gadā dibināta labdarības organizācija, kas sniedz ieguldījumu vienotas, vienlīdzīgas un kulturāli izglītotas Latvijas sabiedrības attīstībā. Kopš Fonda izveides tā realizētie un atbalstītie projekti vērsti uz Latvijas vēstures mantojuma saglabāšanu, kultūras dzīves bagātināšanu un sociālās nevienlīdzības mazināšanu. Fonds līdz šim sadarbojies ar tādiem partneriem kā Žaņa Lipkes memoriāls, Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centrs, HospissLV, Liepājas teātris, RTU Liepāja, Liepājas Simfoniskais orķestris, koncertzāle Lielais dzintars u.c., kā arī virkni neatkarīgo pētnieku, rakstnieku un mākslinieku, atbalstot pētniecisko darbu, vēsturiski nozīmīgu grāmatu izdošanu, kā arī izstāžu un pastāvīgo ekspozīciju veidošanu.

Vairāk par fondu: www.uniting.lv

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja